המגזר הביטחוני דורש יציבות תקציבית ארוכת טווח

במסגרת פורום ההגנה הרביעי שאורגן על ידי elEconomista בשיתוף עם Grupo Oesía, אחת הדרישות העיקריות של המגזר הייתה של יציבות תקציבית ארוכת טווח.

בהקשר זה, לואיס פורנלס, נשיא בכיר של Grupo Oesía, ציין כי מגזר זה אינטנסיבי מאוד ב”טכנולוגיה גבוהה הדורשת השקעות כדי שהיא תוכל לצמוח ושצריכה להיות ממוסגרת בתוכנית רב שנתית. אנחנו צריכים וודאות, מסגרות השקעה בידיעה שאנחנו משקיעים אותה אנחנו הולכים להחזיר אותה”.

למעשה, לתעשייה הביטחונית יש אפקט מכפיל משמעותי. על כל יורו שהושקע, נוצרים 2.5 יורו בכלכלה הספרדית. כמו כן, זהו מגזר אסטרטגי, גמיש, בעל יכולת יצוא גדולה, הניזון מכישרון עבודה רב.

במובן זה, פרנסיסקו חאבייר סאנצ’ז סגורה, סגן נשיא בכיר של איירבוס ספרד, ציין כי “כשאנחנו מדברים על יכולות טכנולוגיות הן תמיד לטווח ארוך. לכן, אנו זקוקים למדיניות ארוכת טווח. אין בעיה של שיתוף פעולה, מה שחסר אולי זה מצב מבנה שמאפשר לנו נראות לטווח ארוך, תכנון, תוכניות השקעה, לכידת כישרונות ונותנים לנו נראות. אנחנו צריכים לחשוב הרבה בטווח הארוך כדי להיות תחרותיים. ”

באותם קווים, ריקרדו דומינגז, נשיא Navantia, ציין כי “עברנו מבניית עיצובים זרים לבניית עיצובים משלנו. יש תעשייה מאוד מסוגלת לפתח את המוצר שלנו. שיתוף הפעולה צריך להגיע רחוק יותר, אנחנו צריכים מסגרת תקציבית יציבה לטווח ארוך”.

חברי ארגון האמנה הצפון-אטלנטית (NATO) התחייבו לפני שנים להקדיש 2% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) לביטחון, מה שהגדיל את ההשקעות. עם זאת, בספרד ההוצאה בענף זה היא 1%. כפי שציין מיגל אנגל גרסיה פרימו, מנכ”ל Hisdesat, “התעשייה זקוקה להמשכיות ולתחזוקה של ההשקעות. זה חסר תועלת להגיע ליעד של 2% אם לאחר שנים מאוחר יותר נרד חזרה ל-1%. לכן, קיימות ההשקעה היא חיונית. ”

איגנסיו מאטאיקס, מנכ”ל אינדרה, מצידו ציין כי “אנחנו צריכים יותר השקעה. 14 מדינות נאט”ו כבר השיגו את היעד של 2% מההשקעה”. בהקשר זה, Mataix ציין כי “יש לנו הצעות לשימוש בכספים אירופיים. ההשקעה בהגנה צומחת לאט ממה שהיינו רוצים ועם פחות נראות ממה שהיינו רוצים”.

תעשיית ההגנה, הביטחון, האווירונאוטיקה והחלל תרמה 16,500 מיליון יורו לתמ”ג של ספרד בשנת 2020, 1.5% מהכלל, על פי מחקר שהוכן על ידי KPMG תוך שימוש בנתונים שסופקו על ידי האיגוד הספרדי של חברות טכנולוגיה להגנה ואבטחה, אווירונאוטיקה וחלל ( Tedae).

מגזר אסטרטגי
האירוע כלל גם את השתתפותה של אספרנסה קסטליירו לאמזרס, מזכירת המדינה להגנה, שהדגישה את חשיבותה של התעשייה הביטחונית לכלכלה. “בשנת 2020 הסקטור הזה גלגל מחזור של 20,000 מיליון יורו, כאשר 75% הם יצוא. בנוסף, היא מייצרת 23,000 משרות ישירות המשמרות 69,000 משרות נוספות ישירות ועקיפות, כאשר 70% הם בעלי כישורים גבוהים”.

Casteleiro Llamazares גם הסכים עם שאר המומחים על הצורך ב”השקעות ויציבות תקציבית”. בדרך זו, הוא מאמין כי “קרנות אירופה הן הזדמנות מצוינת שתדרוש שיתוף פעולה ציבורי-פרטי גדול יותר”.

החבילה ההיסטורית שאושרה על ידי אירופה בתגובה למשבר שנגרם על ידי Covid-19, המכונה Next Generation EU, שוקלת השקעה עבור מגזר הביטחון והביטחון של כמעט 15,000 מיליון יורו בין 2021 ל-2027.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *