יוון נותנת לסירה עמוסה בפליטים אפגנים לעגון לאחר ארבעה ימים בים

לאחר שהסתובבה בים הפתוח במשך ארבעה ימים בזמן שיוון וטורקיה התמקמו על גורלן, ספינת משא עמוסה במאות פליטים אפגנים הורשה לעגון באי האגאי, עם נוסעים שירדו מהמטוס כדי להגיש בקשה למקלט.

במה שמשרד ההגירה של יוון כינה “מקרה חריג ומיוחד”, נגררה הספינה בדגל הטורקי לנמל קוס ביום ראשון. כ-375 נוסעים, הזרם היחיד הגדול ביותר של מבקשי מקלט זה שנים, נלקחו למרכז קליטה באי. שישה נוספים עוכבו לחקירה ואישה אחת אושפזה בבית החולים באי קרפטוס.

פקידי משמר החופים היווני תיארו את אלו שהיו על הסיפון כרובם גברים אפגנים צעירים. רבים דווחו שהם רעבים ומיובשים לאחר מסע ייסורים שהחל ביום חמישי, כאשר ספינת המשא, שנסעה תחילה לאיטליה, פיתחה בעיות מנוע ושלחה אות מצוקה מהאי כרתים, זמן קצר לאחר שהפליגה מטורקיה.

ימים של משא ומתן בין אתונה ואנקרה הגיעו לאחר שממשלת יוון פנתה דרך הנציבות האירופית לטורקיה בבקשה להחזיר את הספינה בהתאם להסכם משנת 2016 שהושג עם האיחוד האירופי שנועד להגביר את זרמי המהגרים.

כשהרשויות הטורקיות הבהירו שהם לא יקבלו את הספינה, פתחו פקידי משמר החופים היווני את מה שהם כינו “אחת מפעולות החיפוש וההצלה הגדולות במזרח הים התיכון”.

שר המדינה למדיניות הגירה ומקלט, נוטיס מיטראצ’י, תיאר את התקרית כ”עוד מסע מסוכן ובלתי חוקי מהחוף הטורקי… בהנחיית כנופיות פשע”.

“הודענו לאיחוד האירופי שטורקיה סירבה לקחת את כלי השיט שלה בחזרה”, אמר ביום ראשון. “יוון הצילה מאות אלפי אנשים בשבע השנים האחרונות. הגיע הזמן שהאיחוד האירופי יפעל ויספק סולידריות משפיעה ויבטיח שהצהרת האיחוד האירופי/טורקיה [2016] תתקיים.

“בניגוד לטורקיה ואחרות שהתעלמו מהבעיה, יוון הגדילה לעשות, והעניקה תמיכה הומניטרית מיידית לאנשים נזקקים כפי שאנו עושים תמיד. אבל יוון לא יכולה לפתור את משבר ההגירה לבדה”.

המספרים ירדו במהירות, אבל אתונה ואנקרה היו במלחמת מילים על הגעת מהגרים. מאז השתלטות הטליבאן על אפגניסטן באוגוסט, גברו החששות בקרב מדינות האיחוד האירופי משידור חוזר של משבר הפליטים ב-2015, כאשר כמעט מיליון סורים זרמו לאירופה דרך לסבוס ואיים אחרים בחזית האגאי.

טורקיה האשימה שוב ושוב את יוון בהחזרה בכוח סירות עמוסות במבקשי מקלט למימי טורקיה על ידי מדיניות של דחיפות, והזמינה את התקשורת הבינלאומית לחזות בתקריות מסוג זה. אתונה האשימה את הרשויות הטורקיות בהסלמה מכוונת של המתח על ידי עידוד מבריחים לארגן את המסעות הבלתי חוקיים.

ה-NGO Aegean Boat Report מסר כי הרשויות היווניות נודעו באמצעות דיווחים בתקשורת המקומית כי ספינת המשא במצוקה, אך הם דחו כדי לאשר את התקרית, מה שמעלה חשש כי דחיפה נוספת מתבצעת. אף אחד מהאנשים שהיו על הסיפון לא רצה לחזור לטורקיה מכיוון שהם לא ראו בה מדינה בטוחה, אמר הארגון.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *