בס"ד י״ח באדר ב׳ תשע״ט , יום ראשון , מרץ 24 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / הסאטרדיי נייט לייב של בנט-שקד: קיימת בכלל ציונות דתית?
נפתלי בנט איילת שקד - צילום מסך

הסאטרדיי נייט לייב של בנט-שקד: קיימת בכלל ציונות דתית?

נפתלי בנט ואיילת שקד (קרדיט תמונה: צילום מסך)

מאמר דעה

לכתחילה כל סקר רחוב היה מביך את מי שמכונים גדולי האומה, אם היו היום בחיים כדי לשמוע את תשובותיו של האדם מן הרחוב, בתשובה לשאלה מהי ציונות?

סקר מדגמי מעין זה כבר ערכנו בעבר בנסיבות אחרות, והתשובות כאמור היו רחוקות מההגדרה של מקימי המדינה, אשר על קלף "הציונות" זכו להשתלט על מוסדותיה. כך, נקפו השנים מבלי שאף אחד מהישוב יודע, ציונות מה היא.

עד כאן, ניחא. עכשיו תכניסו למשוואה בה ציונות דתית, ותדמיינו לכם את השרה שקד, שלא חדלה מלפאר את המושג אמש, כדי להבין כי משהו כאן אינו מסתדר.

הופעתם של צמד "החברים", כפי שהם מגדירים את עצמם, במופע הסאטרדיי נייט לייב, בו במשך דקות ארוכות רק אמרו כי נכשלו, כי תש כוחם בעבר וכי אין להם יותר כח, ובשורה התחתונה הגדירו את מותה של ההשפעה שהייתה (לטענתם) לציונות הדתית, מעלה שאלה שורשית יותר- הקיים בכלל מושג שכזה?

אז מעבר לקושי של האדם מן הרחוב להסביר בכמה מילים מה היא ציונות, מה הקשר לתווית הנוספת שהודבקה לה, דתית?

הרי הרצל, מי שהמציא מושג הציונות וניגן עליו למטרותיו האישיות לא פחות מאשר דאג לסבים ולסבתות של בנט ושקד, דגל, על פי פרסומים שונים, בהתבוללות. ההיסטוריה כבר שפטה את גחמתו על פיה היה על כל היהודים להתנצר ולמותר לציין בהקשר זה, אף לא בן משפחה יחיד נותר ממורשתו.

רבים אינם מודעים לכך כי ציונות דתית היא קהילה בת עשרות שנים בלבד, ולפני הקמתה, קרי, לפני כ- 50 שנים לערך, לא הייתה נהוגה כיפה סרוגה כלל וכלל. מדובר למעשה בכל אמות מידה במעין "כת" שהומצאה יש מאין, כשדמות כמו שקד בהחלט היתה עוף מוזר במסגרת זו, ולא בכדי נפלטה או הוציאה עצמה ממנה.

החדשות במוצ"ש, לא רק מהצהרתם של השניים על הקמת מפלגה ימנית קיצונית, אלא משלל התגובות בעיקר של חבריהם "לדרך", נועצות עוד מסמר בארגז הארכיון של הציונות הדתית, כארגון ששנותיו, כך מסתמן, ספורות בהחלט.

וכי איזה נער הגדל בעידן הנוכחי בו שלל אינפורמציות זמינות בנייד, יכול או שיהיה מוכן לקבל מושג של דבר והיפוכו- ציונות ודת?

כלומר מחד, הרצל שאף לא מל את בנו, וזו רק הבעה אחת מיני רבות בדבר השקפתו, הוא-הוא אבי הציונות, ומאידך, יש מי שלכאורה מחבר את המורשת היהודית ושמירת מצוות עם תופעה שכזו?

לראשי הקהילה או הכת הזו, כנראה הפתרונים.

בפועל מסתבר מהעובדות, כי הנשירה "וההתבוללות" כפי שהוצהר היום "דתיים וחילונים", כן-כן "הקטנת השסע" וכדומה כדברי מנהיגי מפלגת "הימין החדש", היא זו שדווקא תוביל להפרדה הטבעית בין דת אמת וציונות.

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בפסגת נאט"ו 2018 (קרדיט תמונה: Twitter-Dan Scavino)

עולם שלם המתין- לאחר 48 שעות של דממה צייץ עתה הנשיא טראמפ

סוף סוף צייץ הנשיא בחשבון הטוויטר שלו.