בס"ד ט׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / טכנולוגיה ומדע / חדשות טכנולוגיה ומדע / חשש בבריטניה מפני ניתוקה ממערכת הלוויין האירופית גלילאו

חשש בבריטניה מפני ניתוקה ממערכת הלוויין האירופית גלילאו

כדור הארץ מהחלל (קרדיט תמונת אילוסטרציה: CC0)

עיתונים בבריטניה לרבות ה-"פייננשל טיימס", "גרדיאן" ו-"סאן," דיווחו כי התעשייה הבריטית עומדת ליהנות מתקציב ממשלתי של 92 מיליון ליש"ט, כדי לתכנן חלופה למערכת הניווט הלוויינית גלילאו של האיחוד האירופי, זאת כחלק מהיערכות מערכת הביטחון הבריטית לפני השלמת תהליך התנתקות מהאיחוד.

שירותי מערכות ניווט לווייני כגון GPS, הן קריטיות עבור בריטניה ליישומים מסחריים, צבאיים ואחרים כמו הנחיית מטוסים, ספינות ושירותי החירום וכן בכדי לסייע למיליוני נהגים למצוא את דרכם בנסיעתם במכונית.

מחקר שנערך לאחרונה, העריך כי אם תנותק בריטניה ממערכות הניווט הלווייני, הנזק לכלכלה הבריטית עלול להגיע עד למיליארד ליש"ט ליום.

ברקזיט CC-Flick-ChiralJon+Duncan Hull-סטודיו טודיי

ברקזיט (קרדיט תמונה: CC\Flick\ChiralJon+Duncan Hul\סטודיו Twoday)

ממשלת מיי הבהירה בעבר, כי בריטניה מעוניינת להמשיך ולהיות שותפה במערכת גלילאו גם לאחר הברקזיט, והיא מנהלת על כך משא ומתן עם הנציבות האירופית.

אולם ללא ההבטחה כי היא תהיה שותפה באופן שווה בפרויקט הלווייני גם בעתיד, תוך סיכון כי תיוותר ללא גישה למידע הנחוץ לה גם לשימושים צבאיים מיוחדים כמו טילים מונחים, בריטניה חייבת לדאוג לכך באופן עצמאי.

בהודעת משרד ההגנה הבריטי נמסר עוד, כי המשרד ממלא תפקיד חשוב בתמיכת סוכנות החלל הבריטית, כששני המשרדים מובילים בשלב זה מהלך משותף כדי לבחון את כל האפשרויות להקמת מערכת ניווט גלובלית ועצמאית בבעלות בריטית.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א (קרדיט תמונה: Twoday)

האדמו״ר יאשיהו פינטו מונה כרב וכדיין הראשי של מרוקו

בטקס מרגש מונה האדמו״ר רבי יאשיהו פינטו שליט״א בתמיכת המלך לרבה הראשי של מרוקו וקיבל מעמד דיפלומטי.