בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6364.3051181 | €5575.6982625 | £4990.8244305628 | ¥706976.9076442 | 18/08/2018 20:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / פרישת ריטמן: 'קללת הניצבים' אינה שאלה של אולי אלא- עד מתי
רוני ריטמן (דוברות המשטרה)

פרישת ריטמן: 'קללת הניצבים' אינה שאלה של אולי אלא- עד מתי

ניצב רוני ריטמן (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

לפני פרשת ריטמן, נציין פרשה נוספת כשלמעשה בשורה התחתונה שתיהן דומות בהתנהלותן, כזכור בחודש יוני בית המשפט מתח ביקורת נוקבת על התנהלות מח"ש בתיקו של רונאל פישר על כך כי מתנהל בעצלתיים מזה שנתיים ואף אמר כי "יש מקום לשקול את ביטול כתב האישום נגדו."

כשבעה חודשים לאחר המלצת בית המשפט לשקול את ביטול כתב האישום, המלצה שמן הסתם לא נתקבלה, וחודשים רבים יותר מאז הדיון האחרון בתיק, התחדש היום המשפט שרבים במשטרה ובפרקליטות, סביר מאד להניח, היו רוצים להימנע ממנו וממה שצפוי עקב כך, בהמשך.

על הדוכן נאשם לכאורה עורך הדין פישר ששיחד לכאורה קצין משטרה בכיר שמאז כבר הודה והכה על חטא. הקצין לשעבר, ערן מלכה, הוא אדם נוסף בקבוצה לא קטנה של רשימת הבכירים במשטרה, שנפלטו ממנה בתקופה השחורה שנקראת 'קללת הניצבים' (להכליל תתי ניצבים ומטה), מה שגרם למספר לא מבוטל של הפיקוד הבכיר של המשטרה לעזוב את השירות, מי בפרישה, מי בהדחה.

מעבר לטענות באי כוחו של פישר כי מלכה מודה בדברים שכלל לא עשה, ולו רק כדי לעזור למערכת לתפור לפישר תיק עב כרס, בסיפור של פישר ישנו אלמנט נוסף, והוא מעורבותה של עילית התביעה במדינת ישראל. מדובר הלא בפרקליטות הכל יכולה והיהירה לעתים, כשהפעם אחת משלהם, הבכירה לשעבר רות דוד, היא זו הנמצאת במרכז הפרשה.

"כמעט בכל תיק צץ לנו שוטר מושחת"

אך נחזור רגע קט לארגון המשטרה. מסתבר כי עוד באותה תקופה, כך לפחות על פי העדות של מלכה, "כמעט בכל תיק צץ לנו שוטר מושחת." כך שמלכה מאשר למעשה כי תופעת מפולת הניצבים לא היתה נחלתם של הקצונה הבכירה בלבד.

לפני מספר ימים חשבנו כי הגיעה לסיומה פרשת ראש להב 433, ניצב רוני ריטמן, אך כנראה שלא. המפכ"ל רוני אלשיך, שמטעמים לא ברורים החזירו לתפקידו הבכיר בשירות, למרות שהוצא לחופשה ונחקר במח"ש, עתה התחרט. אלשיך, כך לפי הפרסומים, למעשה יותר מרמז לריטמן כי עדיף שהוא, ראש להב 433 יפרוש מתפקידו, ולא ייאלץ את המפכ"ל להדיחו. כך או כך עוד ניצב נוסף לערימת הקלפים שהתמוטטה.

ריטמן, בין אם שלא הבין את הרמז בין השורות, או שמא מדובר בשוטר שהחליט שלא לשחק את המשחק ולא לנהוג בהתאם למימרא השגורה בארה"ב ו"לספוג אחד בשביל הקבוצה," החליט לעשות סוף להתנהלות המערכת: ריטמן הגיש תלונה נגד המפכ"ל לשעבר והשנוי במחלוקת, מר דנינו, ואף נגד המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), בטענה כי רקמו נגדו קנוניה, (בשפתנו הפשוטה, "תפרו" לו תיק).

במעבר חד מעניין לעניין באותו עניין, נחזור לתיק רונאל-דוד-מלכה, תיק שבמח"ש לא ידעו למה הם נכנסו, ובוודאי שפחות מכך יודעים כיצד ייגמר, ולפיכך היו רבים מעדיפים כי תיק זה פשוט יתנדף לו מעצמו. פישר, אם ניתן לצורך העניין להשוות לריטמן במקרה זה, בשום פנים ואופן אינו מוכן לשחק את המשחק בריטואל הקבוע שנגמר בעסקת טיעון.

פרשת רות דוד הכתה בהלם את הפרקליטות

מאידך, נמצאת בתמונה גם אשת פרקליטות בכירה מאד, ולה התנהלות, כך על פי העדויות, של נערה בגיל ההתבגרות לכאורה, שסביבת עבודתה כללה כביכול בירות במשרד וצחקוקים בינה לבין עורך דין, כשוודאי לכאורה כל הקלה מצדה ללקוחותיו, הייתה "מבורכת."

יכול מאד להיות כי שתי הפרשות הללו של ריטמן ושל פישר, יסמנו עידן חדש במדינת ישראל ובו גם אם יש דברים בגו, "תפירת תיקים", כלומר השתדלות היתר, עומדת להיעלם ממחוזותינו. הסיפורים, שינוי תצהירים כפי שנתפסה הפרקליטות כבר בקלקלתה על ידי המבקרת, וההלבשות שנעשו בפרקליטות ובמשטרה כדי לשוות לדבר "פרשה", קרי- חלקו "התפור" לכאורה של התיק, שלמעשה על פי רוב לא הותיר לנאשם לכאורה כל מוצא אלא לסיים בעסקת טיעון לאחר הדלפות מתוקשרות והשפעה על דעת הציבור, כל אלו השיטות הנלוזות יגיעו כאמור לסיומן.

לפיכך, מעניין יהיה לעקוב אחר שני תיקים אלו שמשמיעים את הקריאה העזה כי "המלך הוא עירום." סביר להניח ששני התיקים יושתקו, או שמא, מי יודע עד כמה עמוקה מנהרת הארנב, במיוחד לאור כך כי הן ריטמן, הן דוד, הן מלכה ואף פישר, וודאי שעוד אוצרים מידע שיכול לסייע להם ליום שחור.

אודות אהרוני לזרוביץ'

אהרוני, מסקר פעילות הקשורה עם אכיפת החוק ואירועים אזרחיים מסוג זה ברחבי הארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״

תגובה אחת

  1. ריטמן אחראי על טיוח חקירת פרשת רות דוד .