בס"ד ה׳ באלול תשע״ח , יום חמישי , אוגוסט 16 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6297.18 | €5535.31 | £4948.66 | ¥697139.17 | 16/08/2018 02:44
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בחדשות / ״ההצגה״ מאחורי הסצנה החושפנית של דניאל גל
וויליאם שייקספיר- נחלת הכלל

״ההצגה״ מאחורי הסצנה החושפנית של דניאל גל

וויליאם שייקספיר. מעניין מה וויליאם היה אומר על כל הסיפור הזה? (קרדיט תמונה: נחלת הכלל)

כוכבת הסדרה תאג"ד, דניאל גל, המשחקת בהצגת הבימה "שייקספיר מאוהב", מתריסה במחאה על כך שתלמידי תיכון צילמו אותה בסצנה החושפנית שלה, בטלפונים הניידים שלהם. הסצנה מתרחשת במהלך ההצגה ה- 50 למספר, בה גל מגלמת דמות ראשית. אולם, משום מה, הפער בין המדיה של הצגה חיה לבין ניידים דיגיטאליים מקשה על השחקנית להתמודד עם המקרה. המבוכה אירעה בהצגה ביישוב נהלל, אל מול תלמידי תיכון, כשבאמצעה החליטה השחקנית לשוחח עם התלמידים על מה שקרה, שכן לטענתה חשה נעלבת ונבגדת. אם לומר את האמת, תמוה על מה מדברת השחקנית הנועזת.

הבחירה של שחקניות להסכים להצעות מפתות כלכלית כדי לקבל תפקידים ראשיים הייתה מאז ומעולם מה שהרתיע הורים רבים, ובפרט אבות, להסכים ולתמוך בהחלטת בתם, להיכנס לחיי הדרמה והתיאטרון הסוערים. למי שזכור הסרט "סוף העולם שמאלה" אולי גם זכורה העובדה כי נטע גרטי, תקופה לא ארוכה לאחר הסרט, רואיינה למגזין לנשים ומן הכתבה נראה ללא כל ספק זהו דבר שהיא מתחרטת עליו, ולא הייתה חוזרת עליו שוב, כך ניתן היה להבין לפי תשובתה בנושא.

האם ככלל סצנה חושפנית הכרחית לתפקיד או לבמאי?

בדומה לגרטי, גם אילת זורר, הנחשבת לשחקנית ישראלית מוכשרת ומוערכת, שאף עברה לחו"ל בכדי להרחיב את הקריירה שלה, טענה על משחקה בתפקיד בסרט 'רסיסים' כי החשיפה הנועזת היתה הכרחית לתפקיד. ניתן להבין כי הדבר היה רצוי לבמאי, אך האם אכן היה הכרחי עבור השחקנית למילוי התפקיד?! הרי בסדרות ישראליות בהן שיחקה, ובהן פלורנטין, גם ניתן היה לומר את אותה טענה. אך מאחר ואולי כאן יכולה הייתה לסרב, ובחו"ל כנראה שפחות, אזי לפתע נחצה הגבול, והיא הצטרפה לרשימת השחקניות שעשו את המעשה שקשה לחזור ממנו במידה ויתחרטו על כך, לאחר שתועד לעיני מי שחפץ לראות את הדבר. די בלקרוא ציטוט לגבי אבי נשר, מכתבה באתר "מאקו" לגבי הסצנות החושפניות של  נשים בקולנוע הישראלי, כדי להבין כי בעל המאה הוא בעל הדעה: "הבמאי הפורה אוהב את הכוכבניות שלו צעירות ונטולות בגדים."

נכון שלא מדובר באבי נשר, ובוודאי שיש הבדלים רבים בין סרט טלוויזיה לבין הצגה, אולם בשני הערוצים כל שחקנית שעיניה בראשה מבינה כי אין זה מן הנמנע כי היא תתועד מכל זווית וטכנולוגיה אפשרית. ייתכן שמתוך עשרות ההצגות בהן שיחקה דניאל גל את התפקיד הראשי בשייקספיר מאוהב, בהן אותה סצנה מדוברת, היו מי שצילמו אותה מבלי ידיעתה. בין אם זה מתוך הקהל או צוות האולם או בחזרות, מחויב במציאות להניח כי השחקנית יכולה הייתה לקחת בחשבון את העובדה הזו קודם לכך שהסכימה לקבל על עצמה התפקיד, על כלל השלכותיו.

רגב, בנט, היש מישהו בבית החינוך והתרבות לנוער?

להאשים תלמידי תיכון בהתנהגות בלתי ראויה ולנסות ולהטיל האשמה על צוות החינוך של בית הספר, ייתכן שמעט מוגזם, כל שכן שמדובר ביישוב שאמנם קטן, אך נחשב ומכונה כ"מלח הארץ", בו גדלו דמויות ידועות, מוכרות ובולטות ובהן משה דיין ומשפחתו, הצנחנית חנה סנש, הסופר והעיתונאי מאיר שלו, אנשי סיירת מטכ"ל, אנשי תקשורת, חברי כנסת ועוד ועוד.

בנוסף ולמרבה האירוניה צעירים בגיל זה אינם מורשים להיכנס למועדונים מסוימים בהם הם עשויים להיחשף לנשים במצב דומה לזה שהיה בהצגה, האם זה תקין להביא לנוער חשיפה שכזו בדלת האחורית במסווה של אומנות? כנראה שיש סיבות מוצדקות. עם כל הכבוד לטענה כי מדובר כאמור באמנות לכאורה, ולפיה ההשוואה למועדונים הינה רק לצורך העניין ולהבדיל אלפי הבדלות, אך יש להבין שכשאין גבול ברור אז אין גבול כלל.

"…ולפני עיוור לא תיתן מכשול.." (ויקרא)

לבקש מצעירים בני 17 לבוא לראות הצגה לא מצונזרת ובה חשיפה נועזת של שחקנית טלוויזיה צעירה ומפורסמת, ולאחר מכן לשוב לספסל הלימודים כרגיל, ולהתרכז בהכנה למבחנים, זה לא גבול ברור. לגרות יצר ולאחר מכן לכעוס על כך כי נגררה מכך תגובה כפי שהיתה, זה לחלוטין אבסורד, עם כל הכבוד ל"אמנות".

יתרה מכך, משפט ידוע מן התורה אשר זכה להכרה משפטית אף במשפט האזרחי, אומר כי "לפני עיוור לא תיתן מכשול." נערים בתקופת ההתבגרות, שכחלק ממסגרת חינוכית מגיעים במטרה לצפות בהצגה בה צעירה פושטת את בגדיה לעיניהם, התנהגו יחסית באופן טבעי. כלומר, אם נשווה את המקרה לתיירים המגיעים לחזות במיצג אמנותי בברצלונה, גם הם יבקשו לצלם זאת, אולי לדון בכך אחר כך, ולהשאיר מזכרת. הלוא זו אמנות, לא?!

בעידן בו אבדה הפרטיות, לבקש מתלמידים לנהוג כמכונות בעודם יושבים בהצגה שמעוררת יצרים ואמוציות, זה כמו להגיש עוגת שוקולד לחולה סוכרת. למותר לציין כי העובדה שתגובתה הטבעית של גל הייתה בכי. הנה, צפה לה הבושה. מי שצניעות אינה זוכה להיות מנת חלקה בזמן עבודתה, יכולה אם כך תחפוץ רק להצטער על כך כי את הדברים האישיים ביותר היא בוחרת לחשוף לעיני כל, בין אם זה דרך מסך של סלולר, לבין אם זה באופן מציאותי, כמדי ערב.

אודות דנה ג'ייקובסון

דנה, רכזת חדשות וראש צוות תחקירנים בארה"ב, עובדת מול נציגי חברות לקבלת הודעות לתקשורת, סיקור בינלאומי וישראל. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

טייס המטוס שגנב מטוב והתרסק עמו - טוויטר

חקירת התרסקות המטוס הפכה לפלילית – מחפשים מניע על ציר הזמן

סוכנות הבילוש הפדרלית נמצאת בתהליך של ראיונות עם אנשי תעופה ונמלי תעופה רלוונטיים ואיסוף כל החומר

תגובה אחת

  1. ואכן הכתבת צודקת והתנסחה יפה בין שורותיה, אני לא מתנגדת לרעיון הכללי וכבודה של גל מונח לה לעשות כראותה, אך ודאי שעל עניין הסיפור בבית הספר, רבות מאד השאלות כלפי מי שאחראים (לדבריהם) על החינוך והתרבות כאן, יען כי הנוער כפי שצוין, התנהג אך בטבעיות לחלוטין בנסיבות. האם מישהו שאל רשות מההורים לכך?