בס"ד י״א בניסן תשע״ט , יום שלישי , אפריל 16 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / טכנולוגיה ומדע / אינטרנט / גרמניה: המקל והגזר בהחלטת בית המשפט בעניין Wi-Fi חינם
אינטרנט אלחוטי WiFi חינם (קרדיט תמונה: Digital Photos\Stuart Miles)

גרמניה: המקל והגזר בהחלטת בית המשפט בעניין Wi-Fi חינם

אינטרנט אלחוטי WiFi חינם (קרדיט תמונה: Digital Photos\Stuart Miles)

בית המשפט הגבוה לעניינים פליליים בגרמניה הותיר על כנו את החוק שמעניק הגנה לחברות ויחידים המספקים Wi-Fi בחינם באמצעות נקודות חמות, כך שלא ניתן יהיה לתבוע את הספקים במידה ומשתמש לא ידוע הוריד דרכם תוכן המוגן בזכויות יוצרים.

ספקי הנקודות החמות שבאופן יחסי הלכו והתמעטו בעקבות תביעה שנדונה בבתי המשפט, חששו כי החוק הגרמני אינו מגן עליהם מפורשות מפני העמדה לדין בגין הפרת זכויות יוצרים של צד ג' על פי החוק האירופי.

החשש מנע את השירות לציבור הרחב לרבות תיירים, למרות שרגולציה הקיימת למעשה מאז שנת 2017 אמורה להגן על נקודות הגישה החינמיות לאינטרנט.

פסק הדין שניתן בבית המשפט הפדרלי הגרמני (BGH) בא בעקבות ערכאה שנדרשה לסוגיה בגין הורדת תוכנה מוגנת לפני מספר שנים תוך שהדיון בנושא העמיד את הרגולציה בספק, לאחר שהתובע ערער על הקנס שניתן לו למרות הרגולציה הפוטרת אותו במידה וצד ג' של הוריד מהרשת דרך הנקודה החמה חומר המוגן בזכויות יוצרים.

מאחר ומשמעות ההחלטה של בית המשפט הגבוה בגרמניה מעמידה עתה את הרגולציה שיושמה במדינה מאז 2017 בהתאם לתקנות האיחוד האירופי, לצד המפסיד מוקנית הזכות לפנות לבית המשפט האירופי לצדק (ECJ) בבריסל לקבלת החלטה סופית.

עוד לאחר אשרור הרגולציה, הובהר כי מעבר להגנה הניתנת להם כאמור, ספקי ה-Wi-Fi יוכלו ללא שניתן יהיה לתבוע אותם על אפליה וכדומה, לנעול את הגישה לשירותי שיתוף קבצים ולחסום אתרי אינטרנט מסוימים כרצונם כדי שהמשתמשים לא יוכלו להוריד קבצים אף כאלו המותרים.

כרגע סביר להניח כי כל עוד לצד התובע את תשלום קנס בגין הורדת התוכנה ב-2013 עומדת הזכות להמשיך ולאתגר את התהליך בבית המשפט של האיחוד בבריסל, לא צפוי שינוי של ממש בענף. אך במידה ויעבור הזמן המוקנה לערעור או שבית המשפט האירופי יעמוד גם הוא מאחורי הרגולציה, אזי צפוי הדבר להרחיב משמעותית את מעגל ספקי האינטרנט החינמי לא רק בגרמניה אלא בכל מדינות האיחוד.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

הרב הראשי של מרוקו האדמו"ר יאשיהו פינטו שליט"א - שובה ישראל

האדמו״ר יאשיהו פינטו מונה כרב וכדיין הראשי של מרוקו

בטקס מרגש מונה האדמו״ר רבי יאשיהו פינטו שליט״א בתמיכת המלך לרבה הראשי של מרוקו וקיבל מעמד דיפלומטי.