בס"ד י״ט באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 25 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / הצורך של אנשי הדת של ציונות-הדתית לבטל את האחר פוגע בבנט
נפתלי בנט - מרק ניימן לע"מ

הצורך של אנשי הדת של ציונות-הדתית לבטל את האחר פוגע בבנט

נפתלי בנט, צונח בסקרים (קרדיט תמונה: מרק ניימן לע"מ)

מאז החל עידן נפתלי בנט, המגדיר את עצמו כראש הממשלה הבא מטעם הציונות הדתית-לאומית שמצע הבחירות שלה בין השורות הוא השתלטות נרחבת על כל מוסדותיה של מדינת ישראל לרבות צבא וכיוצ"ב, הגיעה בימים אלו מפלגתו של בנט "הבית היהודי" לשפל שיא, כאשר היא מקבלת על פי סקר של מינה צמח 7 מנדטים בודדים בלבד.

על קצה המזלג, מדובר במגזר השואף לנכס אליו כל מי שעדיין חובש כיפה סרוגה ועבר באחד ממוסדותיו התורניים הבודדים הפזורים ברחבי מדינת ישראל, לפיכך לא מדובר בהישג אישי של אותו מוצלח, אלא של המגזר עצמו בדרך להגשמת מטרתו כאמור לעיל.

אך מגזר המיעוט הולך ומתדלדל לאחר שמאות מנעריו פורשים לדרך אחרת, מי בדרך של "חזרה בתשובה" וחבירה ליהדות החרדית שכבר הקימה לכך מוסדות ייעודיים, ומי שכיפתם הולכת וקטנה עד כדי נקודה על ראשם כך שנשירתה קלה מחבישתה.

הזרוע הדתית

למרבה האירוניה, דווקא הפן שאמור להיות א-פוליטי ולהבדיל כפי שלארגון הטרור חמאס יש את הזרוע המדינית, כך ושוב להבדיל בציונות הדתית-לאומית יש את הזרוע הדתית המתקיימת במקביל לזו הפוליטית.

אולם בשנים האחרונות, חל טשטוש גובר והולך בין הזרוע הפוליטית והרוחנית בקרב מגזר המיעוט, ואנשי הדת של הציונות הדתית, שלה כמה כוכבים קבועים, כאלו הנחשבים למייסדיו וכאלו שרק מידי פעם משמיעים את קולם בחרדה, לבין זו הפוליטית.

אחד מהכוכבים הבולטים הוא הרב שרלו. אם יש אדם שהיה צריך להדגים מה משמעות "נגיעה בדבר," שרלו היה נבחר לכאורה כדוגמן של הקמפיין, כל אימת שיש דבר בו הוא יכול לחזק את הציונות הדתית על חשבון האחר, משתלח בו שרלו ללא רחם.

אך מה ששרלו לא מבין, כי לא כל החובש כיפה סרוגה שאולי אף הצביע בעבר לבנט, מזדהה עם היוהרה והעריצות של האליטה בציונות הדתית-לאומית, האנטגוניזם שהוא מייצר ולא רק הוא, כבר משתקפים היטב בקריסה העקבית של "הבית היהודי."

נגיעה בדבר

השבוע בימים שרוב חבריו קוראים לבטל לאלתר את מערך הכשרות אותו החלו ב"צהר," כותב הרב שרלו המחזיק לעצמו דף פייסבוק וכן תואר של "ראש תחום אתיקה בצהר," כי ישנו כשל קשה של בד"ץ העדה החרדית בנושא מחלקת הכשרות שלהם, זאת כאשר הוא רוכב על פרשת היקב בברקן. כך שאם אם זה לא נגיעה בדבר, כנראה שאולי מושג כזה גם לא קיים במציאות.

ובמאמר מוסגר, ברקן כידוע יישוב והתנחלות ציונית, שמא שרלו מראשי צהר שהצהיר כי "המבנה הנוכחי של כשרות הרבנות הגיע לסוף דרכו," היה מעוניין כי "צהר" ולא בד"ץ יובילו את מערך כשרות היין ביישוב שהוא "מנכס" למגזר, מן הסתם משגיחי הכשרות של צהר גם לא עובדים בחינם.

פופוליזם וצביעות חברו

מנהיג אחר של המגזר, הנחשב לאחד ממייסדיו מאז הומצא על ידי קומץ אנשים לפני כמה עשרות שנים ולאחר קום מדינת ישראל, הרב דרוקמן, אמר לפני יותר משבוע כי "הוא חשב הרבה זמן" ועתה הרי הוא מוחה בזאת על העינויים שהפעיל השב"כ כלפי נוער הגבעות.

כדי להבין למה המתין דרוקמן זמן כה רב כדי למחות כמתבקש, יש לדעת כי למרות שנוער הגבעות בה מקרבו, המגזר הציוני הדתי מתעלם מבניו, על כן נתנו להם להתבוסס בעינויים קשים תוך שתיקה רועמת עד שבית המשפט ממילא החליט הוא בעצמו לקיים דיון בנושא, אז בדיעבד השמיעו קול תרועה רמה.

על פופוליזם וצביעות, וניסיון לנכס מגזריות לכל חבר בציונות הדתית-לאומית כאילו שהוא לא נחשב בכלל ישראל, אלא לכתחילה הוא "ציוני דתי" ואחר כך יהודי ולאחר מכן ישראלי, משלמים מחיר, והתוצאות כאמור משתקפות היטב בנשירת קולות הבוחרים מבנט הסרוג, דבר שאולי מכל דבר אחר מבטא את הלך הרוח במדינת ישראל.

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

תרגיל פיקוד העורף חומרים מסוכנים (דוברות המשטרה)

כמה זמן יש להיכנס למרחב מוגן? מפת אזורי התראה ארצית

בדיוק כמה זמן יש לכם כדי להיכנס למרחב מוגן (ממ״ד ממ״ק)