בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6713.04 | €5702.56 | £5133.47 | ¥752143.73 | 22/09/2018 04:12
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / חדשות / כותרות / חזונו של טראמפ ותכניתו ארוכת הטווח גרמה לסינים להפנים את המסר
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג - הבית הלבן

חזונו של טראמפ ותכניתו ארוכת הטווח גרמה לסינים להפנים את המסר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג (קרדיט תמונה: הבית הלבן)

גורם מסין סיפר בזמנו לכתב "טודיי," כי בסין מקובל לתכנן תכניות אשר את פירותיהן לא יזכו מנהיגי המדינה לראות, משום שהן צפויות להתממש שנים רבות מאד לאחר שיסיימו את חייהם. יחד עם זאת, ציין, כי כאשר הם מדברים על אותן תכניות ניתן מהצד לחשוב כי מדובר על דבר שאמור להתקיים כבר למחרת היום.

אם ניקח את הדברים הללו בהתייחס למהלכו של טראמפ מול סין מאז נבחר לנשיאות ארה"ב, אפשר להסיק מכך, כי בסין זיהו שאין מדובר בגיבוב הצהרות, כפי שמנסים מלעיזי הנשיא  להראות, אלא בתכנית שקולה וארוכת טווח.

לאור הדברים והברייקינג ניוז מהמזרח הרחוק, מסתמן כי בסין החלו לפתע לפעול באופן זריז וביתר רצינות בתחומים אותם הזכיר לא אחת הנשיא טראמפ.

כהתה עיניי מבקריו הכרוניים של טראמפ מלהבחין בהצלחותיו

אין זה חדש כי למבקריו החולניים של הנשיא דונלד טראמפ, די ולו בניואנס הקטן ביותר, אם זה בחירת הנעליים של האישה הראשונה מלאניה, או ההדפס על חולצתו של בנו בארון, כדי להטיס את האייטם הצהבהב לכותרות החדשות בפריים-טיים על גבול הסקופ.

מלבד רשתות מדיה בודדות קשה לצפות בסיקור אמתי המלמד נכוחה על כך כי בשבועות האחרונים הצליחה אסטרטגיית טראמפ וצוותו להביא לפתרון מדיני במשבר צפון קוריאה, ועומדת לקצור הצלחה מסחררת.

המהלכים, ההצהרות והסנקציות נגד פיונגיאנג, הביאו את צפון קוריאה אל שולחן הדיונים. אמנם מנהיגה של צפון קוריאה הוכיח בעבר כי הוא יודע לייצר משבר ברגע, אך אין ספק כי כלל פעולותיה של ארה"ב הן אלו שהזיזו את כלי המלחמה בשתי המדינות כמה צעדים אחורה.

מדובר באסטרטגיה שנרקמה כמלאכת מחשבת והיא זו שהובילה לתוצאות. למרות זאת, לכל אורך הדרך ובכל שלב של התקדמות למטרה הרצויה, בחרו במיינסטרים מדיה להציג בלעג חלקי משפטים של הנשיא, ולייחס לכך פליטות פה מצדו כשש אלי קרב.

אף בקרב חכמי הוליווד ומנהלי צעדת הנשים נגד טראמפ לדוגמה, לא השכילו להתבונן מבעד למשקפי שנאת החינם כי ארה"ב בנשיאותו של טראמפ, בראש ובראשונה מחפשת מוצא מדיני לסכסוך עם צפון קוריאה, ולא מתאווה כלל וכלל להכניס את אמריקה לתסבוכת והרפתקה של מלחמה, שלא להעריך את מימדיה.

כמנהג מבקרי טראמפ, מעיתונאי קטן ועד זוכה פרס נובל לכלכלה, תוקפים מנבאי השחורות את הנשיא גם על מהלכיו המתמשכים מול סין. אך כפי שמומחי הכלכלה טעו למשל בניבוי קריסתו של הביטקוין, דבר שבסיבוב הזה בכל אופן לא קרה כאשר שוויו של המטבע החל בתחילת השנה לרדת בפתאומיות. כך, נדמה כי גם בעניינים מדיניים השזורים בכלכלה ובביטחון, הבנתם של מספר מומחים נראית כדבר המקובע בעולמם המצומצם.

טראמפ התעקש כי סין יכולה לעשות יותר בנושא צפון קוריאה

הנשיא אמר בפירוש ובמספר הזדמנויות, כי סין יכולה לעשות הכל בעניין צפון קוריאה. וכשנשאל בנושא השיב טראמפ כי סין למצער עושה את המינימום.

כחלק מאותה אסטרטגיה על פי מדיניותו- 'ארה"ב קודמת,' הבהיר טראמפ, כי הסחר עם סין מפלה את אמריקה. אך בהינתן שיעשו הסינים את הצעדים הנכונים מול צפון קוריאה, יש בכך משקל להתחשבות בהסכמי הסחר מולה, זאת בתמורה לריסונה של צפון קוריאה ומנהיגה קים ג'ונג-און.

והנה הפלא ופלא, ממש על פי התכנית מבית מדרשו של הנשיא, בסמוך להחלטת ארה"ב בעניין צעדים קונקרטיים לתיקון ההפליה שלטענת הממשל של ארה"ב קיימת בסחר ההדדי עם סין, מגיח מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און לביקור נדיר מחוץ לגבולות מדינתו, עם נשיא סין, שי ג'ינפינג.

האיש החזק בסין מחשב מסלול מחדש מול ארה"ב

ג'ינפינג המוערך בסין כשני אך ורק למנהיגה האגדי מאו צה טונג, בחן את הנשיא טראמפ במשך כל אותה התקופה מאז נבחר כנשיא ארה"ב. לכאורה נדמה כי בסין בדקו בכל אותה התקופה האם באמת מדובר באסטרטגיה של מנהיג אמריקני דגול, או שמא דברי מבקריו הם הנכונים ומדובר לכל היותר במייצר הצהרות בומבסטיות של רודף רייטינג טיפוסי.

משהפנים ג'ינפינג כי באמתחתו של טראמפ מונחת אסטרטגיה ארוכת טווח עבור ארה"ב, בין השאר מול סין, וכן כי המסר הוא ברור- ירצו יקבלו, לא ירצו, ההתייחסות אליהם תהיה בהתאם, לא עבר זמן רב מסערת משבר הסחר בין המדינות, וסין הזדרזה להביא השבוע את מנהיג צפון קוריאה לבייג'ינג, כדי שהאחרון יצהיר בתקשורת על מוכנותו לפתרון המשבר העולמי בדרך מדינית, המקובלת גם על טראמפ.

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט