בס"ד י״ח בשבט תשע״ט , יום חמישי , ינואר 24 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / הרצוג על נתניהו: "מר ביטחון התגלה כמר כישלון"
בנימין נתניהו יצחק הרצוג (חיים צח לע"מ)

הרצוג על נתניהו: "מר ביטחון התגלה כמר כישלון"

בתמונה: נתניהו והרצוג (קרדיט: חיים צח, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב את תגובתו הרשמית לדו"ח מבקר המדינה בנוגע לתפקוד הדרג המדיני והצבאי ב'צוק איתן'.

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נכתב כי "נתניהו מגבה את מפקדי ולוחמי צה״ל, על הצלחה גדולה במבצע 'צוק איתן', וכי "צה״ל הנחית על החמאס את המכה הקשה בתולדותיו - חיסול של 1000 מחבלי הארגון והשמדת אלפי רקטות."

עוד נכתב בהודעה כי יש לבחון את הצלחת המבצע לאורך זמן, ו"השקט חסר התקדים ששורר בעוטף עזה מאז 'צוק איתן' הוא מבחן התוצאה, זהו שקט חסר תקדים באזור מאז מלחמת ששת הימים."

בתגובת נתניהו יש התייחסות גם גם ל'כיפת ברזל' וגם לאיום המנהרות ולמידע שהונח בפני מקבלי ההחלטות בנוגע לאיום: "ישראל סיכלה פגיעה בעריה הודות להנחיית ראש הממשלה נתניהו להצטייד באלפי מיירטים לסוללות 'כיפת ברזל', ומנעה את תכנית החמאס לחדור ליישוב דרך המנהרות ולחטוף אזרחים." כמו כן, "איום המנהרות הוצג בפירוט בפני שרי הקבינט ב-13 ישיבות נפרדות. הוא נידון בכל חומרתו, תוך בחינת כלל התרחישים האסטרטגיים והמבצעיים." -נכתב בהודעה, וזאת בניגוד לדו"ח המבקר שסובר אחרת.

"הלקחים המשמעותיים והאמיתיים ממבצע 'צוק איתן' כבר מיושמים בפועל - ביסודיות, באחריות ובשקט. לקחים אלו אינם מופיעים בדו״ח המבקר." - לשון ההודעה.

בתגובה לפרסום הדו"ח כתב יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו כי "נתניהו נכשל גם בשלום וגם בביטחון. נתניהו חייב להסיק מסקנות ולהניח את המפתחות."

הרצוג הוסיף כי "התמונה שעולה מדו"ח המבקר חייבת לעורר חרדה ודאגה בלב כל אזרח בישראל. דו"ח המבקר הוא דו"ח מקצועי, מפורט וחף מפוליטיקה, שחושף בבירור כיצד ראש הממשלה בנימין נתניהו והקבינט עליו פיקד, כשלו בתפקידם בהבנת האיומים, בקביעת האסטרטגיה, בהבנת המציאות, בהכנה נאותה של החיילים והאזרחים במיוחד תושבי הדרום."

הרצוג הבהיר כי "המבקר קובע בפסקנות שזו לא הייתה תקלה, טעות או מעידה חד פעמית, אלא דפוס התנהגות ומחדל מתמשך לאורך שנים."

יו"ר האופוזיציה ביקש להדגיש כי "אין להפוך את מבקר המדינה לאויב העם", כלשונו, "עוד מעט יגידו שצריך לעלות עליו עם שופל - במקום להקשיב לביקורת וללמוד אותה, היא חושפת כשלים משמעותיים." - כתב.

בתגובתו חלק הרצוג שבחים לתפקודה של חברתו ל'מחנה הציוני' ציפי לבני במהלך המבצע: "אני מגבה את פעולתה של ציפי לבני, שפעלה בקבינט כפי שמצופה מהנהגה מדינית וביטחונית", לדבריו, "אם היה בקבינט עוד שתיים או שלוש ציפי, סביר שהקבינט הזה היה מתפקד אחרת ומגיע לתוצאה טובה בהרבה."

בסיום דבריו פונה הרצוג לאזרחי ישראל וממליץ להם לקרוא בעיון את דו"ח המבקר כדי להבין: "כיצד התנהל מר ביטחון (נתניהו, א"ל) שפעם נוספת התגלה כמר כישלון."

אודות איתי מ. לאור

איתי מהכתבים הבכירים של מערכת חדשות טודיי וכתב החדשות. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

התמכרות לסמארטפון סלולרי - CC0

אייפון חוגג בר-מצווה בקרוב, עם תחזית להאטה מדאיגה במכירות

מצד שאיפתם ״להפתיע״, ולמרות הדגמים החדשים, כל שיש להם לחדש לצרכנים זה המחיר.