בס"ד י׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / טכנולוגיה ומדע / חדשות טכנולוגיה ומדע / 40 שנה מאז הנחיתה המפורסמת נחשפה התעלומה על הירח
עקבות אסטרונאוטים על הירח - CC0

40 שנה מאז הנחיתה המפורסמת נחשפה התעלומה על הירח

עקבות אסטרונאוטים (קרדיט תמונות במאמר: CC0)

סמוך לזמן בו האסטרונאוטים עשו את דרכם לכדור הארץ על החללית אפולו, לאחר ששבו מהנחיתה המפורסמת על הירח בשנות ה-70, הם השאירו מאחור 2 ערכות לבדיקת טמפרטורה אותם החדירו לקרקע לאחר שקדחו חורים על פני שטח הירח.

החיישנים מדדו באיזו קלות אדמת הירח מקרינה חום, בתקווה ללמוד על הרמה הרדיואקטיבית של הכוכב ופרטים נוספים על הפעילות הגאולוגית שלו.

אותן ערכות בדיקות החום שנותרו על הירח, שידרו את הנתונים בחזרה לכדור הארץ, ואוחסנו על גבי קלטות, עד לשנת 1977.

נתונים של שלוש שנים הלכו לאיבוד

בדיעבד הסתבר, כי החוקר הראשי שהיה ממונה על הניסוי, כתב את הדו"ח האחרון שלו בדצמבר 1974.

שאר הקלטות שנותרו, הוגדרו כחומר שאבד בגלל רישום רשלני שנערך באותה תקופה ולא תיעד את המיקום הפיזי בו הם נשמרו.

בעשור האחרון נעשה מאמץ עילאי כדי לאתר חומר ממשלתי חסר, החיפוש נערך במקומות שונים, לרבות עליות גג, מוסכים ומתקנים ממשלתיים רבים, מה שהוביל גם לאיתור קומץ הקלטות החסרות.

נחיתה על הירח דגל ארה"ב - CC0

הדו"ח האחרון הותיר בידי המדענים ספק רב

הדו"ח שנכתב על פי הנתונים המקוריים שנאספו עד לשנת 1974, חשף כי החום נע כלפי מטה, כלומר, מתחיל על פני השטח של הירח, ויורד למרכז הכוכב ולא למעלה מן הליבה כפי שהיה צפוי.

לדו"ח צורפו מספר תיאוריות במטרה ליישב את התופעה שנחשבה כלא טבעית. אחת מהן שנחשבה אף למופרכת והזויה, טענה כי נוכחותם של האסטרונאוטים חיממה איכשהו את פני השטח; החללית והכלים עצמם יצרו עודף חום; או שהירח עבר מחזור חימום ארוך טווח.

סיכום הדו"ח הניב למעשה חוסר וודאות, כך שהמדענים לא יכלו לסמוך על תוצאות הניסויים והמאמץ ירד לטמיון.

המידע שנחשף לאחר גילוי הקלטות הפתיע את החוקרים

המגזין Scientific American סיפר, כי לאחר גילוי הקלטות האבודות והמידע אותו צברו במשך כשלוש שנים נוספות, נחשף כי הנתונים לפיהם החום עליו דווח במקור כי עבר את כל הדרך משטח הירח אל הבורות התחתיים, שוללים כל הסבר אחר, פרט לאותה תיאוריה כי ההפרעות על פני השטח אותן גרמו האסטרונאוטים, הם המקור לתופעה.

לאחר אשרור התופעה, כבר אין לחוקרים ספק כפי שהיה להם בזמנו, כי כאשר האסטרונאוטים הסתובבו וחקרו את הירח, הן עקבותיהם והן עקבות כלי הנחיתה דחסו והכהו את פני השטח.

"זה היה ספיגת אור השמש מהמקום שבו האסטרונאוטים נחתו והסתובבו שגרמו לירח להתחמם במקומות הספציפיים הללו." כך אומר מחבר המחקר, וולטר קיפר, ממכון הירח ביוסטון. התוצאות פורסמו במאי בכתב העת Journal of Geophysical Research: Planets.

הממצאים החדשים לימדו באופן רטרוספקטיבי, כי המדידות שנלקחו בתחילת הניסויים - כאשר החום עדיין היה קרוב לפני השטח - אכן היו האמינים יותר, מה שהופך את הנתונים המקוריים לנכונים ולא מופרכים כפי שחשבו.

"עכשיו אנחנו יודעים, כי אנחנו יכולים לסמוך על המדידות הללו בצורה שלא היינו בטוחים בהן לפני כמה שנים." סיכם קיפר.

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קערת פסח דקורטיבית מקריסטל (עדי קראוס- יח''צ)

חוששים קולינרית לקראת הפסח? הנה כמה טיפים ועצות בריאותיות

שיהיה לכולנו חג פסח שמח, כשר ובריא!

תגובה אחת

  1. מי כתב את הכותרת? פעם ראשונה שאני שומע שהירח הוא כוכב!