בס"ד י״ד באדר ב׳ תשע״ט , יום חמישי , מרץ 21 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / הוא הפך כוכב, ניצל את המדיה- אך מי אוחז בקרדיט להתפטרותו של ליצמן?
נתניהו דרעי וליצמן בוועידת המודיע - קובי גדעון לע"מ

הוא הפך כוכב, ניצל את המדיה- אך מי אוחז בקרדיט להתפטרותו של ליצמן?

נתניהו דרעי וליצמן- תתפרק החבילה? (קרדיט תמונה: קובי גדעון לע"מ)

לכאורה אף אחד לא באמת מאמין ליו"ר הקואליציה ולמומחים עליהם מסתמכים הסוברים כי עבודות הרכבת בשבת אכן נועדו להציל חיים, או למצער שלא לגרום חס ושלום למוות, במידה ולא יתקיימו בשבת. אלא שהשבת עבור אלו שאינם שומרי מצווה זו לכתחילה, אינה פקטור המעכב עבודות אלו ממילא, ואם זה כלי לניגוח החרדים, מה טוב.

עבור יראי שמיים הכלל של פיקוח נפש דוחה שבת די ברור, ואינו מתקיים במסגרת העבודות הללו או בכל עבודות בחלקן הניכר. הגם כי מדובר בבדיחה לכאורה כשלא אחת עובדי הרכבת עצמם נתפסו בידי צלמים חובבים כמבטלים את הצורך המהותי של העבודות דווקא ביום המנוחה.

אך השאלה האקוטית בכל הפרשה האחרונה היא סביב שר הבריאות יעקב ליצמן, שכחרדי הצליח לשבר את קירות ההתנגדות בקרב רבים במסגרת כמה פעולות מיוחצנות היטב מטעם משרד הבריאות שהוא עומד בראשו, עד אשר תיכנס התפטרותו לתוקף.

עבודות הרכבת בשבת אינן דבר חדש, אז מה קרה פתאום? יש אומרים כי מדובר בהחלטה של ראשות חסידות גור הנחשבת מהדומיננטיות ביותר מבין החסידויות בחברה החרדית, ומונה כעשרות אלפי חסידים. אך היכן הם היו כל אותה תקופה ארוכה בה פורסמו עדויות של עבודות הרכבת שאינן פיקוח נפש בשבת?

לפני התשובה לשאלה הבאה צריך להבין יותר לעומק את החיבור האינטרסנטי של החרדים עם מוסדות המדינה והיכן עובר הגבול. כידוע רק מיעוט מאזרחי המדינה ובעיקר בקרב גורמים פוליטיים ותומכיהם, הגם שאינם ממש מעורים בהיסטוריה עדיין מתרפקים על אגדות וסיפורים על הרצל ובן גוריון, ומחשיבים את האישים הללו לא פחות מאשר מעין "גורו" קונספטואלי, עד לרמה כזו שהמדינה אינה יכולה להתקיים לולא הקשר והחיבור ההיסטורי אליהם.

מי שמרבה להתרפק על ההיסטוריה הציונית, בנוסף לאותה קבוצה של בולטת של חובשי כיפות הקרויה הציונות הדתית או הלאומית, המתנגדת לחרדים יותר מכל חילוני אנטי-דתי, הוא בעיקר ראש הממשלה בנימין נתניהו. אם זה פרויקטים (שטרם קרו) אותם שייך ביבי לחזונו של הרצל, אף שהאחרון מעולם לא בחר בארץ ישראל כמקום מגוריו ומת עשרות שנים לפני הקמת המדינה, ואם זה לאחרונה, אף לבן גוריון בכל הקשור לנגב, חזון שאולי ניתן לשייך יותר לפרס מאשר לבן גוריון, אף פרס לא הצליח למרות מאמציו להיכנס להיכל התהילה של המייסדים.

עבור החרדים, סיפורי הרצל, בן גוריון ואחרים, מעלים במקרה הטוב חיוך. אולם השבוע, משהרבה נתניהו לדבר על כך בישיבת הממשלה, אולי 'נפל האסימון' בעולם החרדי בארץ, על כך שאין להם למעשה מה לחפש במוסדות המדינה, שאינה כלל ועיקר בעלת מהות שאפילו מתקרבת לתפיסת עולמם.

האינטרסים של החרדים, יש מי שקורא לכך סחיטה ויש מי שמכנה זאת כצורך ברור, הינם לפעול כל עוד יש כאן מדינה בפורמט הנוכחי. לדידם, אין כל סיבה כי יבלעו את הטקסים והאגדות עליהם הם מרבים להתבדח בחדרי חדרים, בעניין המהות הציונית שמבחינתם אינה מחזיקה מים, ורחוקה מהם כמרחק השמש מהירח.

כל בר דעת מבין כי לכוכב העולה ליצמן, אין כל רצון בהתפטרות המתוקשרת. מה עוד שמבחינת החרדים הדבר יכול לבשר את תחילת סופה של אחת הקואליציות הפוליטיות שהיטיבה עמם במיוחד, לאור התיקון הגדול, לאחר גזירות השר לשעבר יאיר לפיד.

מסתבר כי הפלג החרדי ששתק על פתיחת העסקים בתל אביב בשבת, ועל העבודות הרכבת שהתקיימו במשך תקופה ארוכה, נכנע לביקורת הפנימית שתססה מזה זמן רב, לאחר שדווקא הקיצוניים יותר המכונים קנאים, חלקם חברי הפלג הירושלמי, הציגו את האמת בפניהם של החסידים על כך כי השבת נרמסת בידי המדינה הציונית והם שותקים. על שתיקה במסורת היהודית התורנית נוכח חילול השבת ושם שמיים רבים סיפורי העבר, איך זה נגמר.

הפלג הירושלמי אינו גוף שכל מהותו התנגדות לגיוס. מדובר אם ניתן לכנות זאת בפשטות, בהתהוותה של קהילה שמבחינתה אין כל בעיה לחיות במקביל למדינה הציונית עד בואו של המשיח בקרוב ממש. אך יש מספר דברים שהם אינם מוכנים לעבור עליהם על סדר היום. בעניין עבודות הרכבת בחרו בפלג להוביל בשונה מאשר את עניין הגיוס, וכאמור בשקט לכאורה מאחורי הקלעים, ולהצליח ככל הנראה להעיר את קהילת גור משנתם הארוכה, נוכח חילול השבת שלא לצורך.

יש לציין כי הן בתוך הפלג הירושלמי קיים צד מתון, ואלה השייכים אליו, במעשיהם (לאו דווקא בדעותיהם) מקיימים דיאלוג שוטף עם חבריהם בקהילות החרדיות בבני ברק ובירושלים. לכן, אין זה משולל מציאות כי לצורך שמירת השבת ילך ויתחזק שיתוף פעולה בין הצדדים.

את יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן, יותר מעניין גוש המרכז וחקירות נתניהו מאשר החרדים, כך לפחות לפי ראיון שנתן לאיילה חסון בעקבות הידיעות על התפטרותו הצפויה של ליצמן. ביטן יודע כי לחרדים היה ונשאר האינטרס הכלכלי ולא במהרה יפרשו מהקואליציה, כך שהוא אינו מודאג. איך אומר השיר... כסף גורם לעולם להסתובב.

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!

2 תגובות

  1. לי אין בעיה עם בן גוריון… אך מסכימה כי "גורו" הוא בוודאי שלא ובטח לא הרצל, תרומתם דאז כמו גם הפאדיחות שלהם מקומן מונח, ועם זאת אכן יש להניח זאת שם ולא להתרפק על כך לצורך פופוליסטי, זה די פאתטי למען האמת ולא מקדם את המדינה, אלא ממשיך לתקוע אותה בעבר הלא מפואר שלה בלשון המעטה ולא רק על פרשת ילדי תימן אני מדברת…

  2. כל מילה בסלע, כבר הרבה זמן לא הסכמתי עם מאמר מסוג זה, אין מה להוסיף.