בס"ד ט׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / טכנולוגיה ומדע / אינטרנט / הסיכול הממוקד של צוקרברג: מייסדי וואטסאפ ועתה אינסטגרם
מארק צוקרברג מייסד פייסבוק (צילום מסך)

הסיכול הממוקד של צוקרברג: מייסדי וואטסאפ ועתה אינסטגרם

מארק צוקרברג מייסד פייסבוק- מנפנף לשלום... (קרדיט תמונה: צילום מסך)

לאחר הפרישה המתוקשרת של מייסד וואטסאפ, שבאה בהמשך לרכישתה על ידי חברת פייסבוק, השייכת למארק צוקרברג, חוזר עתה הסיפור על עצמו כאשר מייסדי ענקית אתר התמונות אינסטגרם, טורקים את הדלת בפניו של צוקרברג אף הם.

באפריל 2012 הבין צוקרברג כי אתר תמונות שמאפשר פונקציות הזהות לפייסבוק, כגון תגובות בפוסט בצירוף לתמונה, דמות אתר האינסטגרם, עשוי להוות איום מסוים עבור חברת פייסבוק, וכך רכש צוקרברג את חברת אינסטגרם.

בפברואר 2014 השתלט צוקרברג באמצעות ממונו אותו עשה על פי רוב מחברת פייסבוק, על מה שזיהה כפוטנציאל עתידי, הוואטסאפ. כך, ניתן לקחת באופן שאינו נראה לעין את חברי פייסבוק, שעד כה השתמשו ברשת החברתית בעיקר עבור מערכת הודעות ושיתוף של תמונות, ולהרחיב את שליטה של פייסבוק בתחום תעשיית המסרים באמצעות חבילת אפליקציות ייחודית לשיתוף הודעות באופן של שידור ישיר ואף קולי, תמונות, כתבות ודעות, ולהפנות פעילות מאסיבית של קבוצות הפעילות בוואטסאפ לפייסבוק.

חיסול ממוקד?

לפני כחצי שנה, בחודש מרץ, הודיע מייסד וואטסאפ, יאן קום, כי הוא פורש מהחברה שלמעשה עכשיו בבעלות פייסבוק, ולא טרח להסתיר את הסיבות לכך. קום עשה את הצעד מספר חודשים אחרי חברו, בריאן אקטון, עמו הקים את וואטסאפ בשנת 2009. אקטון התפטר כאמור בנובמבר 2018 וצייץ בטוויטר: "זה הזמן. מחקו את פייסבוק."

עתה נודע כי הסיפור חוזר על עצמו גם עם חברת אינסטגרם כאשר מייסדיה, קווין סיסטרום, מי שהיה מנכ"ל ומייסד החברה, ומייק קריגר, ששימש כסמנכ"ל הטכנולוגיה, פורשים אף הם, עם רמת תסכול גבוהה אף יותר מאשר של מייסדי וואטסאפ.

יוניפר קר (Uniper Care) חיבור נייד וואטסאפ ועוד לטלוויזיה

צוקרברג מעוניין להישאר השליט הגדול של הרשת החברתית בכל פורמט אפשרי (קרדיט תמונת אילוסטרציה: Uniper Care)

שיגעון הגדלות

צוקרברג אינו מסתיר רמיזות לגבי רצונו להתמודד ביום מן הימים על נשיאות ארצות הברית ואת רצונו להיות מושיע העולם, כך מייסד ומנכ"ל פייסבוק אף ניסה את מזלו עם לווין ישראלי שהתפוצץ בטרם המריא בשבת בה תוכנן להיות משוגר לחלל, במטרה להיות מי שיספק באופן בלעדי שירותי אינטרנט באיזורים נידחים בעולם, כשכמובן מטרתם להתחבר לפייסבוק. היעד הראשון לכך היה אפריקה אך כאמור ניסיון זה עלה בתוהו.

אף חזותו של צוקרברג, שמאז ומתמיד התאפיינה בסגנון יומיומי, ונראה על פי רוב בשנותיה הראשונות של פייסבוק עם חולצת טי שירט, נראה היום יותר ויותר בעודו לבוש במיטב החליפות, גם אם אין מדובר בפגישה עם גורמים בכירים במערכת הממשלתית בארצות הברית ומחוצה לה.

לכאורה, לא ניתן אלא להסיק כי מר צוקרברג סובל משיגעון גדלות, תיאוריה ריאלית הרבה יותר מאשר ההנחה כי מה שגרם לו להשתלט על וואטסאפ ואינסטגרם באופן מעשי, נבע מצירוף מקרים.

הבית הלבן וושינגטון ארה"ב (Daniel Schwen)

צוקרברג העיר דוב ישן בבית הלבן (קרדיט תמונה: Daniel Schwen))

הנורה האדומה כבר מהבהבת בבית הלבן

לציין, וכנראה לא בכדי, כי בבית הלבן עמלים בימים אלו על מסמך תחת רגולציית האנטיטרסט, כאשר על פי ההערכות הן גוגל והן פייסבוק, נחשדות לכאורה כמי שנפח הפעילות שלהן בעל פוטנציאל מניפולטיבי, ואכן מנצלות אותו בדרכים שונות.

להדגיש כי חברות אלו טרם אוזכרו כמי שחקירה של הרשות להגבלים עסקיים צפויה לפשוט על משרדיהן, אך כשהבית הלבן מאשר כי בדעתו לגרום לרשות לחקור חברות אינטרנטיות ורשתות חברתיות בנושא, אין המקום משאיר מרווח רב לניחוש.

ייתכן מאד כי דווקא כיוון זה של הבית הלבן, אשר יתבסס על מהות הקונפליקט בין מייסדי המדיה החברתית וואטסאפ ואינסטגרם לבין מי שהשתלטה עליהם, פייסבוק, יוביל למן ביזור מחדש של אותן חברות, תחת רגולציה ופיקוח, למניעת מניפולציה ופוליטיזציה של ההמונים.

צוקרברג אוגר אויבים

לא מן הנמנע כי מי שהקימו במו ידיהם את וואטסאפ ואת אינסטגרם, עשויים לשתף פעולה עם הרשויות, "כנקמה מתוקה" וכמתנת פרידה לצוקרברג. מייסדי וואטסאפ כדוגמא, בחרו לעזוב זמן קצר יחסית לאחר שנרכשה חברתם על ידי פייסבוק, בשל מחלוקות בנושאי פרטיות ופרסום.

על פי הדיווחים, מייסד החברה יאן קום, הביע תסכול כי אי יכולתו לשמור על הערכים עליהם התבסס עם הקמת וואטסאפ, ובהם פרטיות המשתמשים והימנעות משימוש בפרסומות, היא שהביאה אותו, לוותר על מאות מיליוני דולרים נוספים, לטובת סיום עבודתו תחת צוקרברג.

הניו-מדיה עומדת לפגוש את הרגולציה

לסיכום, בהחלט ייתכן כי אותם כלים אשר הפכו למקור לחדשות הקרוי "ניו מדיה" ולמעשה אכן מספקים חדשות לעיתים באופן פרטני ולעיתים באופן מהיר הרבה יותר מאשר המדיה המוסדית, יקבלו הגדרה אחרת, כאשר עמה יוטלו על הרשתות רגולציות מחד ואחריות רבה יותר מאידך.

עד לבחירות 2020 ובהתאם להתפתחויות בארצות הברית, יכול מאד להיות שהרשתות החברתיות, שבין השאר כבר גרמו להפיכות משטרים, לשפיכות דמים, לשורה של מעשים פליליים קשים, ולזליגת מידע פרטי של החברים בהן לגורמים שונים ואף עוינים, ילבשו צורה שונה לחלוטין.

פעילות במדיה החברתית התקיימה עד כה ללא פיקוח מהותי על בסיס חופש המידע וזכויות הציבור השונות. אולם כשהרשויות נושפות בעורפן, ודאי כי בעתיד נראה תמורות אף מרחיקות לכת, בהשוואה לתחילת דרכן ואף לימים אלו, של ענקיות האינטרנט והרשתות החברתיות.

מרק צוקרברג ברק אובמה (הבית הלבן-Pete Souza)

האם למייסד פייסבוק אשר לא מסתיר את דעתו הליברלית, יש על מי לסמוך? (קרדיט תמונה: הבית הלבן-Pete Souza)

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קערת פסח דקורטיבית מקריסטל (עדי קראוס- יח''צ)

חוששים קולינרית לקראת הפסח? הנה כמה טיפים ועצות בריאותיות

שיהיה לכולנו חג פסח שמח, כשר ובריא!