בס"ד ט״ז בשבט תשע״ט , יום שלישי , ינואר 22 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / יהדות / דסק יהודי / איזה אומץ צריך כדי להגביל יהודים מלהגיע לר' שמעון בר יוחאי במירון
ל"ג בעומר מירון (חדשות טודיי)

איזה אומץ צריך כדי להגביל יהודים מלהגיע לר' שמעון בר יוחאי במירון

ל"ג בעומר במירון בשנה שעברה (קרדיט תמונה: טודיי)

מאמר דעה

כאשר נתון הרייטינג של אירועי חגיגות ה-70 לא היה מרנין במיוחד כפי שפורסם, דגלים לא ממש נראו על רכבים ועל הבתים, ואף הבוקר (חמישי) שבוע לאחר מכן עדיין נמשכת המחלוקת שכבר הפכה לבדיחה בעניין טקס המשואות, עם תאצ'ר המנוחה או בלעדיה- אולי מדובר בקנאה?

אלא אם כן ישנו הסבר נוסף להחלטה להגביל יהודים מלהגיע לציון הרשב"י במירון בל"ג בעומר השנה. אך אף אם קיים הסבר שכזה, כל הסבר יכול להיות רק גרוע מקודמו, מדובר באירוע הגדול ביותר שקיים בישראל מדי שנה בשנה בכל קנה מידה, אף בקנה מידה עולמי.

את הידיעה על ההגבלה פרסם לראשונה עיתון "המבשר," וב"ערוץ 7" נמסר כי המשטרה אשרה כי אכן ישנה החלטה שכזו.

לציין כי למחרת הילולה יחל להבדיל, מרוץ אופניים בינלאומי בישראל דמתקרי "ג'ירו", אשר עבורו על פי "דה מרקר" הוקצו לא פחות מ- 120 מיליון שקלים חלק מהסכום מקורו בתרומות (?!) אך עשרות מיליוני שקלים ישלם הציבור דרך קופת המדינה, תשתיות הוקצו גם הן ככל הנדרש ללא כל הגבלה, וכאנקדוטה, לרבות הפקת קליפ בו נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו מבצע פעלולים לכאורה על אופניו כדי לקדם את האירוע.

ל"ג בעומר מירון (חדשות טודיי)

לילה אדיר של אחדות ואהבת חינם. זה מלחיץ מישהו? (קרדיט תמונה: טודיי)

ייתכן ומקבץ האירועים הסמוכים אחד לשני גדול מדי על משטרת ישראל, אך הפתרון ודאי שאינו טמון בהגבלת יהודים מלהגיע למירון במהלך ליל ל"ג בעומר ולמחרת, כפי שלא היו מעזים להגביל למשל את מסלול המירוץ ולטרפד בכך את יחסי הציבור של מדינת ישראל ובפרט של מנהיגיה או בשמם המדויק יותר "הנואמים." מן הסתם היכונו לקליפים נוספים של יחסי ציבור מהמפכ"ל ועד לרגב הפקות, כל אחד "כוחו ועוצם ידו" אשר תרם לאותם ספורטאים להזיע כאן במזרח התיכון על אותם אופניים משוכללים.

לולא העובדה כי ההילולה לכבוד רבי שמעון בר יוחאי במהותה אירוע המאחד את כל קצוות האמונה בעם ישראל ללילה אחד של אחדות ואהבת חינם שאין שני לו נכון להיום, ומאידך על פי הנתונים, כבר אפשר לומר כי היה כישלון מערכתי שלא הצליח לרומם את העם לצאת בהמוניו לחגיגות ה-70, לא ניתן להבין את פשר החלטה להגביל יהודים מלהגיע השנה למירון, נקמה? או אולי כי לא הסכימו גורמים במירון לשזור באופן שאינו טבעי את האירוע הקדוש עם להבדיל, חגיגות ה-70?

היקפה המעשי של "ההגבלה" ומשמעותה לציבור החוגגים אינו ברור או ידוע

כפי שנודע עד כה מדובר ככל הנראה "רק" בהגבלת מספר האוטובוסים, אך כל מי שמלומד בהתנהלות הרשויות במדינת ישראל, כבר יודע כי הגבלה פרושה הגבלה, או כמשמעות המילה האהובה על נבחרי ומשרתי הציבור ועושי רצונם- "מיצוי" הדבר.

תהא הסיבה אשר תהא, כגון תליית המשטרה את ההחלטה בטיב התשתיות בשטח, וכי המדינה עשתה משהו כדי לשפר את התשתיות? או מירוץ האופניים שצפוי להתקיים למחרת, אין זו אלא החלטה מעשית במטרה לצמצם את היקפו של האירוע, ולו רק בשל העובדה כי מדינת ישראל כפי שניכר בשטח, מה לעשות, פשוט אינה ערוכה באופן טבעי לאירועים בסדר גודל שכזה.

ככל שהאירוע יצומצם כרצונם של יוזמי ההגבלה, כך תוכל המערכת דלת האמצעים והתשתיות להכיל זאת ביתר קלות ובפחות כוח אדם, וכך לכאורה חושבים הם, כי יעלה בידם לצמצם כל שנה ושנה יותר ויותר את היקפו של האירוע היכול להביא עד כמיליון איש ויותר למירון במהלך אותם ימים.

ימים יגידו איך תתנהל ההילולה לכבוד התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי השנה, אך שמחה ככל שנה והמונית אין כל ספק כי תמשיך להיות כתמיד למרות הגזרות. כפי שאמרו חכמינו ז"ל בגמרא, "כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק." הגם כי לא מעט מוסר השכל, כבר נלמד בעבר בעניין יום ההילולה בל"ג בעומר, בהקשר הדברים לעיל.

אודות בני ימין

בני ימין, הצטרף לכותבי טודיי בארה"ב שם שהה בתקופת ההקמה של האתר ב-2012, ומאז פעיל בצוות החדשות. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twodaynews.com. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

רובי ריבלין - טוויטר

מה משותף לרובי ובוגי? נדמה כי המילים שלהם לא אומרות כלום

מי הם הצמד חמד שיגדירו ערכים מה הם? ומה הצורך בהוצאות אינסופיות בעבור ״נשיא החצר״?

3 תגובות

  1. ב 4 השנים האחרונות מרגישים כל שנה סגר חזק יותר סביב ההילולה וכבישי הגישה כך שמה שצפית כבר קורה בשטח ונראה כי זה נכון שזה נועד לצמצם, אך בפועל מסתדרים אנשים ישנים בשטח לילה שלפני ומגיעים, זה לא יעזור למצרים, אלא אם כן יכריזו על המקום שטח צבאי סגור..אולי זה השלב הבא

  2. כל פינה טובה מנסים להרוס במדינה הזו, בלי קשר היום קבע שופט החלטה שתכפיל ויותר לחברות ההייטק את המס שישלמו חברות הבת.
    השופט אמר כי לא מקומו לפענח תובנות של רשויות המס.
    כלומר ראש קטן.
    כעובד היי טק אנחנו כבר מרגישים כי החברה האמריקאית הולכת ומצמצמת בשקט את הפעילות בישראל למינימום, מדינה שמחבלת לעצמה בלי מחשבה תחילה וסינכרון בין-מוסדי בעליל.

  3. הסיבות שהעלת לא בטוח כי כולן רלוונטיות, המעשה לא לתת לכל מי שרוצה להגיע להילולה כמובן על פי הכוונת הסדרנים, אכן מבהיל לרעיון.