בס"ד י׳ באדר א׳ תשע״ט , יום שישי , פברואר 15 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / יהדות / דעות ומאמרים / מצווה עתיקה מעל 3000 שנה: כמה זה "מחצית השקל"?
אדם מחזיק מטבעות זהב - כסף - Digital Photos Stock

מצווה עתיקה מעל 3000 שנה: כמה זה "מחצית השקל"?

נאמר בתורה: וַיְדַבֵּר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: כִּי תִשָּׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְקֻדֵיהֶם וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ לַה' ... זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַה': ... הֶעָשִׁיר לֹא יַרְבֶּה וְהַדַּל לֹא יַמְעִיט מִמַּחֲצִית הַשָּׁקֶל לָתֵת אֶת תְּרוּמַת ה' לְכַפֵּר עַל נַפְשֹׁתֵיכֶם:

מהי מצוות מחצית השקל: פסוקים אלו מתארים את צוויו של הקב"ה שלא למנות את ישראל במספר אלא ע"י מטבע, כדי שלא תשלוט בהם עין רעה. וכסף זה שימש לצורך האדנים שהרכיבו את המשכן בהיותם במדבר.

אמנם מצוות מחצית השקל האמורה בפרשה זו לא נאמרה כהוראת שעה בלבד אלא גם כמצווה לדורות, שחייב כל אדם מישראל בזמן שבית המקדש קיים לתת מחצית השקל בכל שנה לצורך קניית קרבנות הציבור, שהיו כל ישראל שותפים בהקרבתם במהלך השנה. וכפי שפסק הרמב"ם (שקלים א,א)- מִצְוַת עֲשֵׂה מִן הַתּוֹרָה לִתֵּן כָּל אִישׁ מִיִּשְׂרָאֵל מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה וכו' ואֲפִלּוּ עָנִי הַמִּתְפַּרְנֵס מִן הַצְּדָקָה שֶׁנֶּאֱמַר (שמות ל-טו) 'הֶעָשִׁיר לֹא יַרְבֶּה וְהַדַּל לֹא יַמְעִיט' וְגוֹ'.

בימינו שביהמ"ק חרב בעוונותינו הרבים אין מצווה זו נוהגת מן הדין אלא שנהגו ישראל ליתן בכל שנה סמוך לחג הפורים מעות צדקה זכר למחצית השקל, ולקרוא בתורה את פרשת שקלים, וכפי שאומרת הגמ' (מגילה יג:) - גלוי וידוע לפני מי שאמר והיה העולם שעתיד המן הרשע לשקול שקלים על ישראל לפיכך הקדים שקליהם לשקליו." ומנהג זה הוא לכפרה על נפשנו ולעורר את רחמי הקב"ה שישוב לבנות את ביתו והיכלו במהרה בימינו אמן.

כמה נותנים: ערך השקל המוזכר בתורה הוא שני דינרים, שהם ששה דרהם, שהם 18 גרם כסף טהור מזוקק. וא"כ מחצית השקל הוא 9 גרם כסף טהור.

בשנת תשע"ו עמד שערו של גרם כסף על כ-1.90₪ א"כ הסכום שיש לתת לפי החישוב של 9 גרם היה 18 ₪.

לחצו כאן לחישוב של זכר למחצית השקל לשנת תשע"ז (2017)

הרוצה לתת יותר מהסכום הנדרש, רשאי לתת כמתנת ידו כדי להרבות תורה, צדקה וחסד, ותבוא עליו ברכה. ומאידך, כיוון שבימינו אנו עושים רק זכר למצווה מי שמצבו הכלכלי דחוק יכול לתת את ערך חצי השקל הנוהג באותה מדינה, כלומר מטבע של חצי שקל ומקיים בזה את המנהג.

מאיזה גיל נותנים: בזמן שבית המקדש היה קיים החיוב לתת היה מגיל עשרים שנה ומעלה, ובימינו טוב להחמיר ולתת כבר מגיל שלוש עשרה. (שכן זהו הגיל שמחויב בו לתרומת הקרבנות) וטוב לתת גם עבור ילדיו הקטנים. [כיון שנותנים את הכסף לצדקה, ורומזים בזה למה שאמר הקב"ה הקדימו שקליכם לשקליו של אותו רשע המן, והלוא גם הנשים והילדים היו באותו הנס, לכן נותנים גם כנגדם.] ויש שהידרו לתת גם עבור העובר שבבטן אשתו הרה.

מתי נותנים: מראש חודש אדר [ובשנה מעוברת מראש חודש אדר ב'] מתחיל הזמן של נתינת מעות 'זכר למחצית השקל'. ולפחות ישתדל לתת קודם קריאת המגילה שמוזכרת בה מחיית המן שהיה מזרע עמלק, וכמו שדרשו חז"ל (מגילה יג ע"ב): "גלוי וידוע לפני מי שאמר והיה העולם, שעתיד המן לשקול שקלים על ישראל לפיכך הקדים הקב"ה את שקלי ישראל לשקליו. בזמן הנתינה יקפיד לומר שמעות אל הם זכר למחצית השקל כי אם יאמר שהם מחצית השקל יאסרו מעות אלו בהנאה ואין להפרישם מכספי מעשר.

למי נותנים: את הכסף, נותנים למוסדות של תורה שמגדלים בהם תלמידי חכמים, שזה מהווה כתחליף לקרבנות שהיו מכפרים על עם ישראל בזמן בית המקדש. ואדרבה אמרו חז"ל (מגילה ג ע"א): "גדול תלמוד תורה יותר מהקרבת הקרבנות." ובמדרש מסופר על רבן יוחנן בן זכאי שהיה מהלך בירושלים ורבי יהושע תלמידו היה מהלך אחריו, וראו את בית המקדש חרב, אמר רבי יהושע אוי לנו על בית המקדש שהוא חרב, שבו היו מתכפרים עוונותינו. אמר לו רבן יוחנן בן זכאי: בני, אל ירע בעיניך, יש לנו כפרה אחרת שהיא כמותה, והיא תלמוד תורה וגמילות חסדים, שנאמר (הושע ו ו): "כִּי חֶסֶד חָפַצְתִּי וְלֹא זָבַח, וְדַעַת אֱלֹהִים [תורה] מֵעֹלוֹת." וכל המשתדל להיות עושה ומְעַשֶׂה בהרמת קרן התורה ולומדיה, יזכה לראות בהרמת קרן ישראל.

צילום: Digital Photos - Stock

אודות הרב יובל אוחיון

הרב יובל אוחיון רב קהילתי נערץ של אחד ממוסדות שובה ישראל באשקלון, איש רב פעלים וביל ידע תורני עצום. כותב מאמרים בטודיי בנושאי התורה הקדושה וענייני הקהילה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

בנימין נתניהו (קובי גדעון לע''מ - סטודיו טודיי)

״ההמלצות״ מזכירות את הילד ששאל את אביו מה ההבדל בין תיאורטי למעשי

הערב גבירותיי ורבותיי הנכבדים, לא שנפל דבר בישראל שלא ידוע כי היה קיים אלא שנפל האסימון למתעלמים מכך

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כמה חשוב לאנשים לבדוק מזוזות או תפילין כמה טעויות אפשר למצוא שם וכמה אפשר להציל חיים ממש אדם נופל או בבריאות או בעסקים ואז לא מבין פשר הבעיה ,תבדקו כל שנה את התפילין ואת המזוזות בבית בבקשה חשוב מאוד .