בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:14
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / טכנולוגיה ומדע / חדשות טכנולוגיה ומדע / פייסבוק עוררה לא אחת מחלוקת חריפה- האם הפעם הזאת תמוטט את החברה?
מארק צוקרברג מייסד פייסבוק (צילום מסך)

פייסבוק עוררה לא אחת מחלוקת חריפה- האם הפעם הזאת תמוטט את החברה?

מארק צוקרברג מייסד פייסבוק- יוצא מגדו בכדי להתנצל (קרדיט תמונת ארכיון: צילום מסך)

סקרים המתפרסמים בימים האחרונים אינם מנבאים עתיד וורוד לפייסבוק, זאת בעקבות המידע  שדלף לפיו פרטים אישיים של כ-50 מיליון משתמשים נוצלו לצורך מחקר פוליטי, לאחר שהנתונים זלגו החוצה מתוך המערכת המאובטחת.

בעבר נקלעה פייסבוק לא אחת למרכזן של כמה מחלוקות חריפות, בפרט עקב החלטות החברה שהואשמה בקבלתן באופן שרירותי, מה שהוביל לסגירת דפי משתמשים, זאת ללא כל התראה מראש.

משתמשי פייסבוק רבים עדיין מתלוננים על תופעה מוזרה שגורמת לדף אותו הם מנהלים להיסגר לפתע, או שנתקלים בדרישות המערכת לשלוח מגוון מסמכים שאין ידם משגת וכך הם מפסידים לפעמים עמודים עליהם עמלו ואותם שיווקו בהצלחה זמן רב.

עד היום כל אותן התלונות היו כטיפה בים של משתמשים ולא הצליחו למנוע מפייסבוק להמשיך לגדול ולהתעצם. לגבי הפרשה האחרונה, עדיין לא ברור מה יהיה היקף הנזק העלול להיגרם לחברה כתוצאה ממחדל האבטחה החמור.

נטישת משתמשים וירידה באמון

בימים האחרונים ניכר כי רבים עוזבים את הרשת החברתית. אמנם אין לאף אחד מלבד פייסבוק את המספר המדויק, אך מפרסומים שונים עולה כי אין מדובר בבודדים למרות כי לא נראה שמדובר בנטישה המונית בשלב זה, או שצפויה כזו בעתיד הקרוב.

בפייסבוק עצמה וממקורבים לחברה הוטחה בשבוע שעבר ביקורת נוקבת כלפי מייסד החברה מארק צוקרברג, על האופן בו ניהל את המשבר, היו גם מי שקראו לו להתפטר מתפקידיו בחברה אותה הקים.

פייסבוק המשיכה גם היום לפרסם את התנצלותה על דליפת המידע בכמה ערוצים, זאת בהמשך לדבריו של צוקרברג שאמר כי היה ופייסבוק אינה יכולה לשמור על פרטיות המשתמשים אזי היא אינה ראויה להם.

אם היתה הסתייגות מלפקח באופן הדוק יותר על פייסבוק, עתה הוסרו הכפפות

פרסום מחדל האבטחה האחרון גרר ממשלות רבות להדק את הפיקוח על פייסבוק, במיוחד לאור העובדה כי הציבור חש מרומה ומפנה אצבע מאשימה כלפי פייסבוק כרשת חברתית בעלת השפעה על הפוליטיקה העולמית.

כזכור כל הפרשה החלה לאחר שפורסמו טענות כי חברת הייעוץ הבריטית קיימברידג אנליטיקה, קיבלה באמצעות אפליקציה גישה למידע מלא של כ-50 מיליון ממשתמשי פייסבוק, בו השתמשה קיימברידג כדי להקים פרופילים מדויקים של הבוחרים האמריקנים בזמן הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016.

מניות פייסבוק נפלו ב-14% בשבוע שעבר, תוך שהסקרים ממשיכים ללמד על ירידה מתמשכת באמון ציבור המשתמשים, בחברה.

מומחים לרשתות חברתיות והבנת המשתמש, טוענים כי המזל של פייסבוק נשען על הקושי של המשתמשים לקום ולעזוב את הרשת בה הם מתקשרים באופן שוטף עם משתמשים נוספים ומתעדכנים באמצעות עשרות מקורות מידע.

ברחבי הרשת נשמעת הקריאה "להשמיד את פייסבוק"

אם לסכם את הדעה הרווחת בקרב אנשי המקצוע, נכון לעת עתה למרות הקמפיין הרץ ברשת שקורא להשמיד את פייסבוק, אין כל אינדיקציה כי הרשת החברתית תתמוטט. אולם בזהירות רבה טוענים האנליסטים כי צריך לקחת בחשבון שזה מוקדם מדי מכדי לקבל תמונה מדויקת על מה שצפוי בהמשך.

מסתמן כי ככל שפייסבוק תמשיך ותתערב למשתמשיה בפעילות השוטפת, כגון הטלת אותם "עונשים" לפרקי זמן שונים על אלו החשודים בניהול דפים לא כפי שפייסבוק היתה מעוניינת שיעשו, סגירת דפים ללא כל התראה מראש וכדומה, אזי מי שכבר יעזוב לא יטרח בכל מחיר לנסות שוב.

צמצום גודלה של פייסבוק יבשר על הזדמנות חדשה

זה העיתוי ועמו ההזדמנות לסטארטאפים בתחום למצוא תחליף לפייסבוק, פתרון שאולי יוכל להתממשק בדרך מסוימת עם הפלטפורמה הקיימת אך בצורה מאובטחת יותר ומבחוץ.

בכיר הייטק ניו-יורקי בכיר אמר היום ל"טודיי" כי "הסקר האחרון מלמד כי לציבור יש אמון גדול יותר בחברת Yahoo מאשר בחברת פייסבוק. זאת למרות כי Yahoo חשפה בעבר כי פרטים של מאות מיליוני משתמשים לרבות פרטי כרטיסי האשראי שלהם שדלפו מתוך המערכת. המדד ונפילת המניה [של פייסבוק] הם בהחלט נורה אדומה מהבהבת עבור מנהלי פייסבוק והמשקיעים."

לשאלה, האם צפויה ירידה תלולה בשווי החברה? השיב הגורם, כי אינו מעריך כי זה יוביל להתמוטטות מידית ואף "ניתן לראות את אותו סקר אחרון גם בצורה הפוכה. כפי ש-Yahoo כך מסתבר, הצליחה להחזיר את אמון הציבור בה, נראה כי כך גם אפשרי הדבר לגבי פייסבוק," סיכם.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט