בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:15
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / יהדות / דסק יהודי / שר מכהן במדינת ישראל קובע כי למעשה השבת יכולה להתקיים גם ביום חול
שבת Olaf Herfurth-CC

שר מכהן במדינת ישראל קובע כי למעשה השבת יכולה להתקיים גם ביום חול

האפשר להחליף את קדושת השבת ביום חול? מדינת ישראל באמצעות השר חיים כץ, לכאורה חושבת שכן (קרדיט תמונה: Olaf Herfurth-CC)

השר חיים כץ קיבע היום את הגדרתה של מדינת ישראל כחילונית, בכך שקבע כי באופן רשמי תתיר המדינה ואף תעודד את תושביה לחלל את השבת במגרשי הכדורגל. מבחינת בפני עיוור לא תיתן מכשול מסתמא כי המדינה תישא בעוון.

מדובר בעוד נדבך אשר יטיל קושי רב על הפלג התורני מקרב הציונות הדתית-לאומית שכל כך משתוקק לחגוג עם מוסדות המדינה את 70 שנותיה.

המגזר הציוני דתי-לאומי, מתבסס כידוע על פרשנות הרב קוק זצ"ל, שהיה רב חרדי לכל דבר ועניין לרבות חזותו ולבושו ונפטר לפני קום המדינה. ציבור זה מבסס את משנתו בפרט על מאמרים מאת בנו, הר' צבי יהודה קוק על דברי אביו, המקשרים באופן מוחלט את שמירת ההלכות ללא עוררין יחד עם הצורך שהתעורר עוד בטרם קום המדינה בהקמת מוסדות לניהול ענייני היהודים בארץ הקודש. לאחר קום המדינה ועד היום, נפרצה גדר ההלכה במגזר בכמה תחומים בהם ענייני מדינת ישראל כרשות, הגוברים לדידם אף על ההלכות הפסוקות, כך מתפרשת מורשת קוק לפי המגזר.

בא השר כץ וסתם היום את הגולל על התאוריה של הציונות הדתית-לאומית

מבחינתם של הציונים הדתיים-לאומיים, מדינת ישראל היא למעשה "שלהם", וקרבה השעה בין אם זה באמצעות השר נפתלי בנט אשר מייצג את חלקו של הפלג הציוני דתי-לאומי או פוליטיקאי אחר במדינה, להשתלט כליל על מוסדותיה. למרבה המזל נתחכמו, אכן, אך רחוקה היא מהם.

ככל שמתרבות השערוריות הקשורות עם רבני הציונות הדתית בנושאים של התנהגות שאינה הולמת אשר גורמת לתושבי ישראל להטיל ספק בתפיסת עולמו של מגזר המיעוט הזה ואשר בין השאר גורמת לצעיריו לנטוש בהמוניהם, הבעיה עמה מתמודד היום המגזר מעבר לעובדה זו, היא מתן היתר רשמי של מדינת ישראל לחלל את השבת ללא כל סיבה אותה הם יכולים לקבל מבחינה תורנית.

במקרה האמור, אין מדובר בבלוף כגון עבודות הרכבת שלכאורה נובעות למעוניין להאמין בכך, מתוך "פיקוח נפש." מה עוד שלדידם של הציונים דתיים-לאומיים למדינת ישראל ישנו קשר כלשהו לגאולת עם ישראל, מה שאף מתיר להם לשיטתם להפר את הלכות ספירת העומר לדוגמה.

אך עתה מגיע היתר זה של שר מכהן במדינת ישראל, ופוסל למעשה את התאוריה הזו לחלוטין, מה שוודאי יקשה על חלקם מהפלג התורני של המגזר להמשיך ולבלוע עוד ועוד 'צפרדעים', תוך הישענות על אותה תיאוריה אותה המציאו והמשיכו לפני כמה עשרות שנים מי שמחשיבים עצמם כממשיכי מורשתו של הרב קוק.

הבוקר עוד מכה לציונות הדתית-לאומית

למרבה האירוניה הרב מהמדרשה לבנות של הציונות הדתית-לאומית מהשומרון כפי שפורסם היום, שנחשד היום בעבירות חמורות של פריצה למצלמות אבטחה, תיעוד הצילום, והפצת סרטונים שאינם ראויים ברשת האינטרנט ועוד, הוא לא אחר מאשר מחבר הספר של אחד מהמוסדות המובילים של הציונות הדתית-לאומית, "ראש יהודי," המפרש את דברי בנו של הרב קוק על מאמרי אביו, 'בצורה פשוטה להבנה,' לדבריו של המחבר.

לציין כי באופן פרדוקסאלי לחלוטין, דווקא בג"ץ היה זה שכמעט ופסק לחדול מחילול השבת במגרשי הכדורגל, אך שר העבודה והרווחה חיים כץ התעקש והחליט לרמוס בשם מדינת ישראל את כבודה של השבת בעיתוי מצמרר יממה לתוך השבוע של "שבת הגדול," תוך שהתיר זאת בחוק והורה לפיכך לשחקני הכדורגל, העובדים, השוטרים והצוותים הקשורים עם הדבר לחלל את השבת.

השר כץ קבע כי את יום השבת יעבירו אלו שכפה עליהם לעבוד בשבת, לאמצע השבוע

לא נשמע לכם מוזר לשמוע מחד על חוק חילול השבת ומאידך הגדרות כגון, 'חבר כנסת חרדי' שלא לומר 'שר חרדי במדינת ישראל.' מעניין אם לאור ההיתר הנוכחי, יסיקו גם במגזר החרדי את המסקנות. כרגע נודע כי ההיתר האמור עליו חתם השר כץ התקבל לאחר שהוסמך לכך על ידי ועדת השרים לענייני השבת. אכן נפלאות הן דרכי החרדים במסדרונות המדינה החילונית.

כץ היתמם ואמר כי הוא בסך הכול מאשרר את החלטת המדינה מיום הקמתה. לגבי העובדה כי מדינת ישראל כופה למעשה על רבים לחלל את השבת ולהפסיד את ענייני היום הקדוש לעם היהודי, אמר כץ כי אין כל בעיה, הם יוכלו לבחור כל יום שבתון בו יחפצו במהלך ימי השבוע.

כאנקדוטה, האם נאחל לאותם עובדים בכפייה שיבלו את "השבת" במהלך השבוע, 'שבת שלום' ביום שני, או אולי ביום שלישי?

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט

2 תגובות

  1. סבלתי עד סוף הכתבה למרות האירוניה הצורמת המושמעת כאן, ועדיין בשורה התחתונה זה נכון, ולכבוד השבת בחרתי לשתוק ולא להגיב על כמה דברים מקומממים אחרים ולתת לעיקר את הדגש.

  2. שני דברים אני שומר תפילין כל יום ושבת, אני לא בעד כפיה דתית ושכל אחד יעשה מה שרוצה, בעיה שלו, אבל זה נשמע כי רבים ייאלצו לעבוד בשבת בגלל זה או מה?, ואם זה נכון זה מזעזע