בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:15
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / הברברת חסרת השליטה סיפקה מידע רגיש ואת פרופיל מקבלי ההחלטות
תוכי ברברת פטפטת הדלפות Eric Isselee-123RF

הברברת חסרת השליטה סיפקה מידע רגיש ואת פרופיל מקבלי ההחלטות

עד מתי יברברו רודפי הקרדיטים לדעת? (קרדיט תמונת אילוסטרציה: Eric Isselee-123RF)

הצורך החולני והבלתי נשלט של פוליטיקאים ועמם רשימה לא מבוטלת של 'בדימוס,' להתהדר בעיטורים מן הציבור על פועלם למען מדינת ישראל, יכול לסכן את ביטחונה שבעתיים ולמזער את הסיכול הביטחוני בו לטענתם היו מעורבים.

את הברברת בעניין הפצצת המבנה אשר אמור היה לשמש ככור אטומי בסוריה, החל דווקא ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו, כאשר "פלט" לאחר המבצע כי הוא תמך בכך מהצד כאשר היה מחוץ לממשלה.

נזק מודיעיני מיותר מתוך מדינת ישראל

הפעם השנייה שהנושא עלה מכיוונו של ראש ממשלה לשעבר, היה כאשר האסיר דאז אהוד אולמרט ששילם על כך בביזיון וחיפוש מביש בתאו בכלא, כך לדבריו, ניסה לטענת השב"ס להבריח באמצעות עורך דינו חומר מסווג על התקיפה בסוריה לצורך טפיחה על כתפו עצמו, באמצעות תוכן הספר עליו עמל באותם ימים.

אולם כל זאת כאין וכאפס לעומת הנזק המודיעיני לכאורה לישראל שהתרחש לאחר שהותר הרסן, כתוצאה מהברברת חסרת השליטה והמעצורים מצד כל גורם המתיימר להגן על ביטחונם של תושבי ישראל וכמעט ללא יוצא מן הכלל מקרב משרתי הציבור באותה תקופה.

כל מחלקת מחקר מודיעינית בצבאות האויב קיבלה בימים האחרונים מידע רב ומשלים על הליך קבלת ההחלטות הרגישות ביותר המתקיים בחדרי חדרים תחת מעטה סודיות הגבוה ביותר שיש ברמתו.

עוד קיבלו אויבינו במתנה אינפורמציה על הטריגר הפוטנציאלי שמסוגל לשחרר מבצע מסוג זה לפועל, וכן תזכורת ופרטים על הדרכים בהן פועלים לוחמי המוסד כדי לדלות מידע מודיעיני, תוך חבילת מסקנות איך להיזהר ולהימנע מכך בעתיד.

עתה יודעים מסביבנו מי במערכת דוחף לכיוון זה או אחר, מי הססן, מי רואה שחורות מי אין לו מושג בסיסי על המציאות כך שאף תמוה איך הגיע חסר-יכולת זה או אחר למעמד אותו השיג בצומת מקבלי ההחלטות.

בנוסף קיבלו קציני המודיעין של האויב גם חתך אישיות מורכב, לפיו ניתן להעריך בדיוק מה ניתן לצפות באופן אישי מכל רכיב בהרכב המנהל כיום ובעתיד את ענייני ביטחון המדינה בחוד החנית.

היהירות, הרייטינג והקרדיט- הפכו למילים נרדפות ל"מדינת ישראל"

מחלת-הרדיפה אחר הקרדיטים, ומי 'גבר' ומי 'אפס' לעומתו של ה'גבר,' יכולה במקרה הטוב לשמש כתסריט למערכון או אף לסרט קומדיה בסגנון גבעת חלפון.

תוכן המכתב ששלח אהוד ברק בתור שר הביטחון המברך את מפקד חיל האוויר לאחר המבצע בסוריה, אין בו אלא ללמד על רצונו לכאורה של ברק לחקוק את שמו בלוח יוזמי המבצע לדורי דורות, אף שהצטרף לחבורה כאשר הכול כבר היה גמור וחתום.

במאמר מוסגר, ניתן להבין מבין השורות כי ברק ידע לכאורה על המבצע ההולך ונרקם עוד לפני חזרתו לפוליטיקה ודחיקתו של עמיר פרץ מתפקיד שר הביטחון. אם כן, מדובר לכאורה בעוד מחדל המצביע על ברברת פנימית בה משתתפים גורמים מבית ומחוץ למערכת תוך שיתוך מידע ברמות של סודי ביותר ושותף סוד. האם זה על פי החוק, ולפיכך האם מידע על מהלכים רגישים וסודיים ביותר ממשיך וזורם לאיש העסקים אהוד ברק, או אחרים לצורך העניין, אף בימים אלו?

כף זכות יכולה להינתן לחלק מהברברנים אך לא לכולם

נניח כי ניתן לפרגן לחולשתם הבזויה לברברת של גורמי ביטחון בדימוס, מקרב אלו ששמו את עצמם בעבר תחת סיכון חיים למען עם ישראל, ובמשך שנים אינם יכולים לספר את הכול לחבר'ה, ולפיכך מרגישים כי המרדף אחר הקרדיט כמוהו הריצה בסמטאות בעומק החזית בדרכם לביצוע מבצע חשוב. לעומת זאת, כמה פתטי היה ניסיונם של עיתונאים ידועים לספר על "גבורתם" העיתונאית במהלך המבצע בעומק סוריה או לפניו, תוך שמעשי "הגבורה" התרחשו, כמובן, מאחורי המקלדת אי-שם במשרדם הממוזג.

בקרב המדיה במדינת ישראל ישנה קבוצה מאוסה שכבר איבדה לכאורה צלם אנוש בעבור רייטינג. אותם מתחסדים גם יודעים לבקר כל אימת שגורם פוליטי או ביטחוני או אחר מזגזג מהשורה, אך הבעיה האקוטית בדבר כי הם-הם אלו הקובעים שורה, מה היא.

אותם עיתונאים קטנטנים, עזרו לכאורה גם הם לאויבי ישראל בניתוח הלך הרוח במדינת ישראל טרום מבצע זה או אחר, ובין הדברים הגלויים, היכן האורות נשארים דלוקים לקראת מבצע צבאי, ומה הם הדברים אשר ניתן לפיהם למדוד כי משהו ביטחוני מתבשל והולך.

לאחר שהמתין לשיאו של מומנטום, התפרץ גם מבקר המדינה

לפאנץ' ליין של כל הסאגה הזו הצטרף גם מבקר המדינה, אשר לא עצר עצמו מלהשתתף בחגיגה וניסה להוריד את כל הרוח מהמפרשים, כאשר קרא לכל האירוע 'מחדל ביטחוני.'

אמנם נהיר כי דו"ח המבקר לא נולד בימים אלו, אך עיתוי הפרסום כאמור, כלל אינו מבטיח כי למבקר או לדורשי טובתו אין יד בדבר. לגופו של עניין טוען המבקר כי בשורה התחתונה מערכת הביטחון למעשה כשלה ואל לה להתרברב יתר על המידה, כיוון שהיא לא הבחינה בהכנות לבניית הכור הסורי במשך זמן רב מדי.

למותר לציין כי גם ברברת המבקר לא מועילה לביטחון עם ישראל, הרי עתה יודעים אויבנו אלו דרכים שהועילו להם בעבר, יכולות לכאורה למנוע מהמודיעין הישראלי לזהות את תוכניותיהם הזדוניות מבעוד מועד.

חשבון נפש ושאלה מפחידה לא פחות

לאחר שישקע כל הסיפור המביש הזה של מלחמת הקרדיטים, החל מעיתונאי זול וכלה בפוליטיקאי מזדקן בעניין הכור הסורי, תצוף שאלה מפחידה עוד יותר- אלו איומים מתעצמים בעת הזו בעוד שאזלת היד עקב מלחמת התנגדויות מקרב נביאי הזעם מחד או רודפי קרדיטים מאידך, מונעות ממדינת ישראל לקבל בזמן-אמת את ההחלטות הנכונות?

רמז על כך ניתן להביא מדברי ברברן נוסף שחבר זה עתה לרשימה- הרמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר שאול מופז. גם הוא לא יכול היה לשתוק באווירת הימים האחרונים של התפארות וגאוותנות רבתי, ואמר כי "כשהייתי שר ביטחון בולטון ניסה לשכנע אותי לתקוף באיראן." מופז אף העריך כי זה מקומו לחלק לג'ון בולטון מי שכיהן כשגריר ארה"ב באו"ם ועתה משמש כיועצו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ציונים: "אני לא חושב שזה מעשה חכם," אמר מופז.

הפארסה מתמשכת והמסקנות ברורות

לאור מצעד הביזיון הזה אפשר להעריך כי אף האפיקורס הגדול ביותר יאלץ להסכים, כי כשאלו מנהיגי מדינת ישראל, ודאי הוא כי אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים. והנה, רק לפני כמה שעות אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן מומחה בעל קבלות בהצהרות שווא, כי המצב בצפון מבחינת מוכנות העורף קטסטרופה. כמה לא מפתיע כי ליברמן לא באמת דפק על השולחן ואמר כי יש לבצע כך וכך באופן מידי…

הולך ומסתמן כי בעבור רוב רובם של תושבי מדינת ישראל אירועי ה-70 אשר החלו לטפטף ברקע וצפויים להתעצם בחודשים הקרובים בעלות של הון עתק, כבר מזמן הפכו למעין "דייסה" מהבילה של הזדמנות לפרסום עבור רודפי הקרדיטים, כפי שניצלו מופז וחבריו לדוגמה באירוע- "ישראל, סיפור הצלחה," בו חזרו וברברו לדעת, תוך חידוד כוחם ועוצם ידם והתרפקות על נוסטלגיה, בעת שהם שימשו ככוכבי השעה.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט

4 תגובות

  1. "חגיגות ה 70" בזבוז כסף הישטרי, תשלומים מוגזמים לאומנים ונרשימה ארוכה יותר טוב יתנו כסף לאזרחים ינקו רחובות יסדרו את נתיבות ירוחם הכל חרטה במדינה פח הזו מה הפלא שמקשקשים לאויב סודות כל זיק של מידע איך אמרו לפי כמה ימים זה חלק מפאזל של 1000 חלקים למה לתת להם אפילו חלקיק.. אין כאן שכל למי שמנהלים את העסק טפשים