בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / הפרשה החדשה ועזיבת הלוי סוגרים עוד פרק בקריסת צמרת המשטרה
רוני אלשיך ויורם הלוי בסוכות סמוך לעזיבתו של אלשיך את ההמשטרה - סרטון דוברות המשטרה

הפרשה החדשה ועזיבת הלוי סוגרים עוד פרק בקריסת צמרת המשטרה

רוני אלשיך ויורם הלוי בחג סוכות האחרון סמוך לעזיבתו של אלשיך את ההמשטרה (קרדיט תמונה: מתוך סרטון דוברות המשטרה)

הפרשה האחרונה לאחר חשיפת "הארץ," ממנה עולה כי ניצב גילה גזיאל ככל הנראה בדרכה להצטרף לחבריה ממפולת הניצבים במטה המשטרה שהחלה לפני כשלוש שנים, אולי מבין החמורות שהיו.

גזיאל נחקרה במחלקה לחקירות שוטרים שבמשרד המשפטים, בחשד שלכאורה קושר אותה להוצאות המופרכות שאישרה משטרת ישראל לצורך מסיבות הפרידה הגרנדיוזיות של רנ"צ יוחנן דנינו עת פינה את מקומו כמפכ"ל המשטרה.

בעגה המשפטית מכונה הדבר כחשד להפרת אמונים, אך התיאור אינו מספיק כדי לבטא את התמונה האמתית, כל זאת לאחר שנודע כי לכאורה זויפו מכרזים הנוגעים כאמור לאירועי הפרידה מדנינו שעל פי פרסומים שונים סך עלות "הפרידה" של דנינו מהמשטרה הגיעה למאות אלפי שקלים.

במדיה מכנים זאת "ההילולה לדנינו"

על פי הדיווח גזיאל נחשדת כי לאחר שככל הנראה נבהלה מחד או כשניסתה מאידך לטייח עבור הבוס את ההתנהלות הכושלת בהפקת המסיבות לכבודו, הזדרזה הקצינה למחוק תכתובות דואר אלקטרוני ואולי גם העלימה ניירת, ראיות היכולות לשפוך אור על הבזבוז העצום של כספי הציבור בארגון שרק לא מזמן טען המפכ"ל האחרון רוני אלשיך, כי לו יש חוסר תקציב חמור.

אם נצרף את הפרשה הזו לעובדה כי מדינת ישראל מתקשה למצוא בראש הפירמידה אדם אמין שיעבור את בדיקות המינוי כמפכ"ל המשטרה, כאשר עד כה לכל מועמד שלדים כאלו ואחרים בארונו המונעים ממנו להתמנות כמפכ"ל, מתגלה תמונה די מזעזעת על ארגון שאמון הציבור בו נמצא בשפל שיא.

גם פרשות הקשורות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הועילו למשטרה לזכות באמון הציבור. זאת עקב ההתנהלות, ההדלפות, משך הזמן הרב והעובדה כי פרקליט המדינה שי ניצן "קיפל את זנבו" בין רגליו והעביר את התיק, את הביקורת ואת 'כאב הראש' ליועמ"ש, מה שמלמד על מערכת שאינה מסונכרנת ואף בין הרשויות השונות הממומנות על אכיפת החוק אין אמון ואולי אפילו קרע עמוק הרבה יותר.

מנשה ארביב - דוברות המשטרה

מנשה ארביב, בקושי הספיק "לחמם" את הדרגות (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

עוד בשבוע שעבר, שתי פרשות הקשורות ציר המשטרה והפרקליטות שהסעירו בעבר את המדינה, צצו ועלו כאשר משתיהן עולה ריח חריף של תפירת תיקים סדרתית, דבר שלא אחת מסתבר לא רק כמחאה בפייסבוק אלא כאמת לאמיתה.

הראשונה בהן, היא הפרשה שעד היום לא ברור מה שורשה, קרי "תפירת התיק" וידועות רק התוצאות העגומות בסופה. האמת כפי שעולה מהעובדות נחשפה לאחר שבית המשפט הרשיע את ראש להב 433 לשעבר מנשה ארביב בעונש פעוט על מה שלכתחילה הוגדר כמעשים אשר יושיבו אותו שנים רבות בכלא.

הפרשה החלה כאשר יש מאין החליטה צמרת המשטרה "לתפור תיק" ויש שטוענים עד היום כי הצטרפו למזימה גם גורמים במערכת הפוליטית ומתנגדים נוספים, לאדמו"ר הרב יאשיהו יוסף פינטו, רב בעל השפעה עצומה על רבבות לא רק במדינת ישראל וביהדות התפוצות, אלא גם בקרב מנהיגים ושועי עולם. רק בשבוע שעבר בא לקבל את עצתו השחקן ההוליוודי, אוון וילסון, ובנוסף במהלך ביקורו במרוקו התקיימה פגישה בין האדמו"ר לבין בכיר בצמרת המלוכה במדינה.

האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א ואיש הוליווד אוון וילסון - שובה ישראל
האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א ואיש הוליווד אוון וילסון (קרדיט תמונה: שובה ישראל)

לאחר המפץ הגדול של הפרשה, מסרו היועמ"ש דאז יהודה ויינשטיין והפרקליטות כי הגיעו "להסדר טיעון" עם עורכי דינו של האדמו"ר לפיו תקבל הפרקליטות חומר מרשיע על ניצב ארביב. עוד נאמר כי האדמו"ר יאשיהו פינטו יזומן להעיד כנגד ארביב, ושאר סיפורי אלף לילה ולילה.

ארביב זומן בבהלה למשרדו של המפכ"ל דאז דנינו, ולאחר שהוצא לחופשה, ופגישות חשאיות כאלו ואחרות, לפתע מסר כי הוא "מוותר" ופורש מהמשטרה. גורמים במדיה העריכו כי מדובר בסיכול ממוקד לארביב, ועתה כאשר השביע את הארי, תוותר לו הפרקליטות.

אולם למרבה הפלא, הפרקליטות הגנה בחירוף נפש על הסדר הטיעון עם הרב פינטו, אף מול שתי עתירות שהוגשו בבג"ץ, בתואנה עיקשת שאף הפתיעה את שופטי העליון, כי המחיר לכאורה שווה את הרשעת הניצב דאז ארביב, והשופטים האמינו להם ודחו את העתירות.

יהודה וינשטיין (Oyoyoy)

היועמ"ש בדימוס מהשנויים במחלוקת שהיו אי-פעם- יהודה וינשטיין (קרדיט תמונה: Oyoyoy)

והנה בשבוע שעבר התברר כי לא דובים ולא יער, לאחר שיעניק לציבור כמה שעות שירות יצא ארביב מהפרשה כלא היתה. עתה מתבקשת השאלה, מדוע אם כן הפרקליטות שהסתפקה בעצם "החיסול הממוקד" של ארביב לא השכילה לכתחילה לבטל את הסדר הטיעון עם הרב פינטו? והתשובה אם כן בגוף השאלה, כי המערכת פחדה מללכת עם הרב לדיון משפטי בהליך של הוכחות שמא היה מתברר שחור על גבי לבן כי מדובר בתיק תפור.

עוד בשבוע שעבר עלתה יותר מתמיד השאלה האם החשוד ברצח תאיר ראדה ז"ל, רומן זדורוב אכן הרוצח הנתעב, לאחר שהתפרסמו עדויות נוספות, הדבר גרר את הפרקליטות להודיע כי תפרסם על פי החלטה מן הסתם את "כל" הראיות.

בעלי זיכרון המכירים את הפרשה מקרוב, ודאי זוכרים כי סביב פרשה זו ושיפוץ ראיה של תצהיר עדות ראשית בתיק על ידי הפרקליטות, הגיעו הדברים לכדי הצהרה חריגה של נציבת הביקורת דאז, השופטת הילה גרסטל, כי שי ניצן למעשה שקרן שאינו ראוי לעמוד בראש הפרקליטות.

גדי סיסו שי ניצן יואב קיש - הכנסת-טוויטר

גדי סיסו שי ניצן אצל יואב קיש בכנסת- הכחשות גורפות.. לכל טענה (קרדיט תמונה: הכנסת-טוויטר)

אימוץ נוסף של תאי הזיכרון מעלה את שלל התמיהות בתיקים אחרים כשל רונאל פישר ורות דוד, שם נראה כי מדובר בפרקליטות אחרת, וראיות כגון מתנות יקרות ערך שקבלה רות דוד, אין בהן ולא כלום לדידו של ניצן.

את הקינוח מספק אתמול (ראשון) ניצב יורם הלוי, מי שהיה מועמד כמעט ודאי לרשת את רוני אלשיך בכס המפכ"לות, אך גם נגדו צצו ועלו שלדים מן הארון אשר טרחה המשטרה לסבר בהן את אוזנו של היועמ"ש, ולאחר הסיכול הממוקד החליט היום הלוי לעזוב את שורות המשטרה.

היה זה שבוע שבאופן רגיל היה נוגס עוד ביס עמוק בחוסר האמון של הציבור במערכת בכלל ובעיקר באלו העומדים כרגע בראשה. בדומה לכך גם את חוסר האמון ברשויות המשפט ואכיפת החוק בכלל, שאולי שמחו לראות כי הכותרות נאלצו לסטות מהמיקוד בהן בצל המתיחות בדרום ובמזג האוויר הסוער, תרתי משמע.

אודות אהרוני לזרוביץ'

אהרוני, מסקר פעילות הקשורה עם אכיפת החוק ואירועים אזרחיים מסוג זה ברחבי הארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!