בס"ד י״ז בשבט תשע״ט , יום רביעי , ינואר 23 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בחדשות / אתם ברוטשילד שצועקים ״שחיתות״ כנסו ותשכילו, שחיתות מה היא
שדרות רוטשילד תל אביב - תמונה יומית (חדשות טודיי)

אתם ברוטשילד שצועקים ״שחיתות״ כנסו ותשכילו, שחיתות מה היא

שדרות רוטשילד תל אביב - השקט שלפני הסערה (קרדיט תמונה: חדשות טודיי)

יש את כלכלת מדינת ישראל לטוב ולרע, ויש את הקיבוצים- עולם המנותק לכאורה מכלכלת המדינה

בזמן שטבע מתפרקת, אינטל וחברות הייטק אחרות מהדקות את הפעילות, סוגרות את חשבונות בנקים שלהם בישראל ועוד, מכירות המפעלים הקיבוציים הגיעו בשנת 2017 לשיא של כל הזמנים. הסכום ממכירות נושק לכ-50 מיליארד שקלים. כך עולה מנתוני סיכום השנה שהציג מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אופיר ליבשטיין, בכנס השנתי של האיגוד בכפר המכביה.

לעוקבים אחרי נתוני הכלכלה במדינת ישראל, נהיר מיד כי סכומים בסדר גודל כזה נובעים מפעילות עסקית בחו"ל ואחרת. זו המסקנה המתבקשת לאחר שרק לא מזמן פורסמו נתוני ההשתכרות בישראל שמעבר להלוואות ואשראי, מלמדים על כוח הקנייה לא מהמשופרים בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

על פי הנתונים שפורסמו, עלה כי כשליש מהמועסקים אינם מקבלים יותר מאשר משכורת מינימאלית של כ-4000 פלוס שקלים נטו בחודש, ועוד כמיליון נוספים מתוך כ-3 מיליון מועסקים בישראל, חיים ממשכורת בסיסית של כ-6000 שקלים פלוס.

אם לקחת בנוסף בחשבון גם את דו"ח מבקר המדינה מהשנה האחרונה, לפיו סטטיסטית כל בית אב שלישי במדינה מסובך באיזשהו אופן ובאיזה עניין עם ההוצאה לפועל. מנגנון הזוי הכופה בכוח ריבית הזויה לא פחות, שבאמצעותו מדינת ישראל לא רק שמתערבת באופן ברוטלי בין חייב לזוכה בדרכים שאין להם אך ורע בעולם הנאור, אלא שגם גוזרת קופונים בדרך ומספקת רווחים נאים לשלל המעורבים בכל התהליך הרוקדים על דמם של החייבים שנקלעו רובם ככולם לקשיים כלכליים, לכן ודאי הוא שאם הקיבוצים היו מסתמכים על הכלכלה הפנימית בישראל, אזי כבר מזמן היו פושטים את הרגל. ואכן, על פי הנתונים במכירות בשוק הישראלי חלה ירידה במכירות היצור המגיע מהקיבוצים, של קרוב ל-4%.

החדשות הטובות עבור הקיבוצים נובעות כאמור כתוצאה מפעילות היצור של המפעלים הקיבוציים הנערכת מחוץ לגבולות ישראל, שהסתכמה בשיא רב שנתי ובגידול של כ-9% המתורגם לכ-10 מיליארד שקלים בשנה.

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, ליבשטיין, מסביר את הצמיחה עקב הגלובליזציה. את ההתייחסות לסכנה הכלכלית מהסתמכות על הייצור הפנימי בישראל בלבד כינה המנכ"ל- "פיזור סיכונים." אך ככל חבר במפעל הציוני, הוסיף כי מבחינת האינטרס הלאומי יש לשאוף להחזיר את הצמיחה לארץ כדי שהמשק ייהנה מתוספת מקומות עבודה. אולם, נוכח מצבם הדחוק כלכלית של רבבות רבים בישראל, אלו מילים יפות, המשוללות לדאבוננו משמעות מעשית בתקופה הנוכחית.

אז מה עושים הקיבוצים עם כל המיליארדים?

מחזירים לקהילה? לא בדיוק. הקיבוצים הפכו לגוף כלכלי מחושב מאד. די בהתנסחותו של ליבשטיין כי המדיניות בה הם נוקטים היא תחת הכותרת פיזור הסיכונים, או במילים אחרות התנתקות מהביצה המקומית ככל שניתן, כדי לא להיות מופתעים כי את כספם משקיעים הקיבוצים כחברת השקעות הדואגת אך ורק לאינטרסים שלה במטרה לצבור ממון רב עוד יותר.

ליבשטיין התגאה בכך שבשנה הנוכחית חל גידול דרמטי בהשקעות הקיבוצים בסטרטאפים, "פיזור הסיכונים" בתחום זה היה בסדר גודל של קרוב ל-80 מיליון שקלים. וכמאמר הקלישאה הידועה- עם האוכל בא התיאבון, זה כלל לא מפתיע כי מדובר בהכפלת סכום ההשקעה שעמד על כ-50 מיליון שקלים בשנה שעברה (2016).

לציין כי מספר חברות בענף היצור הקיבוצי עשו מאמץ נחמד בכנס האחרון שהתקיים כדי לתת רושם כי הן אכן פועלות למען הקהילה. אמנם לא ניתן לחלוק על כך, אך ודאי כי מדובר בכסף קטן, ואנשי עיירות הפיתוח לא בטוח כי שמעו על כך, בקיבוצים ודאי שהעושר כבר מתחיל לתת את אותותיו גם בתוך הקהילה.

הקיבוצים שהוקמו עם קום מדינת ישראל עושים בקרקע כבשלהם

קומבינת מכירת האדמות בקיבוצים

בתקופה האחרונה מתרבות הידיעות על כך שבקיבוצים רבים ברחבי הארץ מפריטים קרקעות לחברים, למרות שבפועל הם אינם מורשים לעשות זאת מאחר והקרקע שייכת למנהל מקרקעי ישראל.

על הנייר לפחות, הקרקעות בקיבוצים שייכות כאמור למדינת ישראל ולפיכך גם לכל התושבים בארץ, אולם בפועל חברי הקיבוץ מוגדרים כחוכרים לדורות.

לציין כי על פי החלטה מספר 603 נקבע כי קיבוצים שיתופיים ואגודות חקלאיות שיתופיות יוכלו לרכוש את שטחי המגורים בקיבוצים באמצעות תשלום חד פעמי בשיעור של 3.75%-33% משווי הזכויות על הקרקע, ובאזורי עדיפות יקבלו הנחות והטבות נוספות.

הקרב על הקרקע בין הקיבוצים למדינת ישראל ואזרחיה "האחרים"

בעבר היה הסכם בין המדינה לקיבוצים שאפשר לקיבוצים לבנות ללא צורך בהסכמה ממנהל מקרקעי ישראל, אך בעקבות הפרטת רוב הקיבוצים, התקבלה החלטה לאפשר לחברי הקיבוץ לשייך את הבתים בתמורה לתשלום דמי היוון.

בשנים האחרונות, החלו קיבוצים רבים לשווק קרקעות לבנייה במסגרת שכונות חדשות, כאשר למעשה, הם מצאו פרצה בחוק כיצד להתעשר ממכירת קרקעות שנמצאות בבעלות המדינה.

המאבק בתופעה, כמותו כמלחמה בטחנות רוח

ארגונים שונים, ביניהם פורום הקרקעות של הקשת המזרחית והאגודה לצדק חלוקתי, החלו להיאבק בנושא, ונערכו דיונים גם בבית המשפט העליון.

מטרת הארגונים היא למנוע את האפליה שנוצרה כיום בקיבוצים כאשר אלה מוכרים קרקעות בעלות אפסית לחברים, לבני משפחות חברים ולמקורבים למיניהם, בעוד שאר האזרחים לא יכולים להשתתף בחגיגה ולמעשה רוב אזרחי המדינה מופלים בבוטות לעומת חברי הקיבוצים המנצלים את המצב ומתעשרים על חשבון הכלל.

"הקומבינה" אמנם העלימה עין, אך בתי המשפט הרימו גבה

פרויקטים רבים להרחבת קיבוצים נעצרו כתוצאה מדיונים בבתי המשפט ובפורומים שונים במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון.

עד כה פקידי המדינה הרלוונטיים והעומדים מעליהם בחרו להעלים עין, אך כעת בית המשפט התערב ונעשה ניסיון למצוא פתרון כדי להגיע להסכם פוליטי המקובל על המדינה ועל הקיבוצים.

ברגע שיהיה הסכם יהיה אפשר לשחרר קרקעות לבנייה, ולאפשר לאזרחים שכבר רכשו קרקעות בקיבוצים להתחיל לבנות את ביתם.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

רובי ריבלין - טוויטר

מה משותף לרובי ובוגי? נדמה כי המילים שלהם לא אומרות כלום

מי הם הצמד חמד שיגדירו ערכים מה הם? ומה הצורך בהוצאות אינסופיות בעבור ״נשיא החצר״?

3 תגובות

  1. מדינה מושחתת בכל פינה, אין כבר אוויר לנשימה

  2. בוקר טוב… הגיע הזמן שמשהו יעלה את זה, מילים כדורבנות! אני מבקר בישראל פעמיים בשנה, וכל פעם רק רואה בשיינקין בתל אביב ובעוד רחובות מרכזיים בארץ עוד ועוד חנויות להשכרה, מקומות מוזנחים בתל אביב עם ריח של שתן, אם מדינת ישראל תמשיך להתנהל כאילו הכל בסדר, היא תקרוס כלכלית, אל תאמינו לשום סיפורים, זה היה הסימן במנהטן כשהיה משבר, חנויות להשכרה.. בחמישית, מי שמע על דבר כזה.. והמדינה עסוקה רק בלרדוף אחרי מסכנים שנפלו מנכסיהם ולא בכדי.. זאת כפי שאני מבין מהדברים, חלם בהתגלמותו.

  3. אין מילה אחת שאמרת בכתבה שאינה נכונה! הכל כולל הכל, אבל רק דבר אחד, תשכחי מזה שברוטשילד יעלו שלטים על התופעה הזו… או על המסכנים שציינת שכורעים תחת מוסדות הגבייה ההזויים של המדינה בפרט אלו שבאמת נקלעו לחובות שזה בערך כל אדם שני בישראל.. שם מרוכזים בביבי..