בס"ד י׳ בניסן תשע״ט , יום ראשון , אפריל 14 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בחדשות / סגולות הזעתר (אזוב)
זעתר - שריף עסאקלה - פיקיוויק

סגולות הזעתר (אזוב)

אזוב (זעתר) (קרדיט תמונה: שריף עסאקלה)

האזוב המוכר בישראל כזעתר הנו שיח בר, הוא גודל בחורש ובין סלעים, צבעו אפור ירוק, כבר בימי הרמב"ם הוכר האזוב כצמח מרפא, וכצמח שנעשה בו שימוש נפוץ בסוגי מאכלים, וכך כותב הרמב"ם על האזוב: "הוא עשב ידוע לרופאים, ואוכלים אותו בעלי בתים, ומתבלים בו הקדרות ומרקחים אותו בדבש."

רבינו החיד"א כותב בשם רבן של המקובלים האר"י זצ"ל שהזהיר כי תמיד יהיה האזוב מצוי על שולחן האוכל, גם נגד עין הרע.

האזוב מועיל ומשפר את פעולת כלי העיכול, הוא יעיל נגד תסיסה וגזים וכן נגד כאבי בטן, עוזר ומגביר את התיאבון, מסלק את העיפושים והרעלים המצטברים בגוף, האזוב מחטא מצוין, הסובלים מתולעים יעזרו מאוד באם יתמידו באכילת האזוב.

האזוב מחסן את הגוף מהצטננויות, מסלק ליחות בדרכי הנשימה וכן נזלת. האזוב טוב לחולי אסטמה וברונכיטיס, וכן לסובלים משיעול והפרעות בנשימה.

האזוב מעשיר ומרבה חלב היולדת, מרגיע מתחים, ומועיל לסובלים מנדודי שינה, האזוב מרפא דלקות בדרכי השתן. ריח האזוב מבריח נמלים. אזוב המבושל זמן רב עם ורדים מרפא את מחלת הנפילה, אזוב המתבשל עם תאנים יסיר את הזעה לאדם שזיעתו מרובה, אזוב המבושל בחלב יועיל לחיזוק כוח הראיה, אזוב המבושל עם עלי מרווה מוריד נפיחות ברגלים.

מינים רבים לאזוב, וכבר בזמן המשנה מוזכרים: אזוב, אזוב יוני, אזוב רומי, אזוב כוחלי. כיום מצויים שמות אחרים: אזוב רמון, אזוב דגול, אזוב המדבר, וסתם אזוב הוא אזוב המצוי, האזוב צומח באביב, אך הוא מצוי בכל ימות השנה.

ברכת האזוב: "שהכל נהיה בדברו." האדמו"ר הרי"ף רבי יאשיהו יוסף פינטו שליט"א נצר למשפחות המקובלים אבוחצירא (נינו של הבבא סאלי) ופינטו, סיפר לא אחת בשיעוריו כי מנהג קדמון הוא לשאת זעתר גם בכיס הבגד. עוד סיפר המקובל כי במשפחתו של הבבאסאלי היו שנהגו לפזר זעתר מתחת למפת השולחן כמנהג האר"י ז"ל.

אודות בני ימין

בני ימין, הצטרף לכותבי טודיי בארה"ב שם שהה בתקופת ההקמה של האתר ב-2012, ומאז פעיל בצוות החדשות. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twodaynews.com. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קערת פסח דקורטיבית מקריסטל (עדי קראוס- יח''צ)

חוששים קולינרית לקראת הפסח? הנה כמה טיפים ועצות בריאותיות

שיהיה לכולנו חג פסח שמח, כשר ובריא!