בס"ד י״ב באדר ב׳ תשע״ט , יום שלישי , מרץ 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / חדשות / חדשות כללי / הפיטורים: מצב הכלכלה בישראל אינו נמדד באורך התורים בנתב״ג
טרמינל הבאים שדה התעופה בלוד נתב"ג (חדשות טודיי)

הפיטורים: מצב הכלכלה בישראל אינו נמדד באורך התורים בנתב״ג

נמל התעופה בן גוריון (קרדיט תמונה: חדשות טודיי)

כלל מספר המועסקים במדינת ישראל, להוציא עצמאיים, עובדי מדינה, ומנהלים בכירים בחברות השונות, לא כולל פנסיונרים בגיל תעסוקה, נע בין 2 ל- 2.5 מיליון עובדים, מתוך מעל ל-3 מיליון סך הכל.

חישוב היקף המועסקים הפוטנציאליים הינו קריטי כשמעריכים את נתוני האבטלה האפקטיביים. על פי נתוני לשכת התעסוקה וביטוח לאומי, הקיץ שיחרו לפתחם לקבלת דמי אבטלה ולבקשת תעסוקה יותר מ-100 אלף עובדים מפוטרים או חסרי עבודה מסיבות אחרות. אזי ביחס למספר של מעל ל-2 מיליון מועסקים, מדובר ברמת אבטלה אמתית המתקרבת יותר ל-5% ואף למעלה מכך ולא תחת ה-4% כפי שמנסים להראות בדרך חישוב אחרת.

מה עוד כי מעבר לעומדים בתורים לצורך 'התייצבות' בלשכה, ייתכן וישנם עוד רבים שאינם עובדים אך אינם ניגשים למוסדות הרשמיים. בין אם כי אינם זכאים לקבל דמי אבטלה, בין אם כי אינם מודעים לכך או מסיבות אחרות בהן חוסר רצון לקבל סיוע ממוסדות המדינה. כך שאין זה משולל יסוד להניח כי נתון האבטלה גבוה אף יותר.

עוד נודע הקיץ מנתוני סליקת האשראי, כי תושבי מדינת ישראל 'גיהצו' כ-52 מיליארד שקלים במהלך הקיץ. בחישוב גס על פי נתוני התעסוקה, בהפחתת אלו המרוויחים משכורת מינימום, סביר להניח כי מדובר בממוצע של יותר מ-20 אלף שקל למשק בית, סכום שנוסף לחובות אחרים כגון הלוואות, וחריגה ('מינוס').

איש עם כרטיסי אשראי ביד - Digital Photos - David Castillo Dominici

חיים על מינוס וכרטיסי אשראי בדרך לעוד חופשה בחו"ל... (קרדיט תמונה: Digital Photos\David Castillo Dominici)

מה יפה המנטרה "התורים בשדה התעופה ארוכים..." משום שכאורך התורים, כך עומק החובות של הנוסעים שבכל מאודם חייבים להתאוורר ממצבם הכלכלי והלחץ המאפיין את האזרח במדינת ישראל. בכנות יש לומר, כי ללא ניסים קשה להבין איך מתמטית יכול משק בית ממוצע להתקיים כלכלית.

אחד "הניסים" התרחש לעובדי המדינה במגזרים השונים, הממשלתי והביטחוני בפרט, הבוחרים לצאת לפנסיה לפני גיל הפרישה של כלל תושבי המדינה, וכך נחשבים פנסיונרים כבר במהלך שנות הארבעים והחמישים לחייהם, מתפרנסים מכ-10 אלף שקלים ויותר בחודש מקצבת הפנסיה שלהם מקופת המדינה ורבים אינם יוצאים לעבוד, משום שתיאום המס פועל לרעתם- עיוות חסר דעת בפני עצמו של חוקי המס, אך זה גם הנס של אחרים- משום שהיותם עובדים מבוקשים מפנה את מקומם בשוק העבודה.

ממשלת ישראל לדורותיה, למעט פרקי זמנים בהם הודתה בקריסה כלכלית של כלל המשק, מתמידה במדיניות השומרת את רוב אזרחיה, מי מביניהם מתחת לקו העוני, על קו העוני, או בעל עושר מדומה, על חשבון הקצאות כאמור של הלוואות, חריגה מאושרת בחשבונותיהם, וניצול מלא של כרטיסי האשראי.

ומה הפלא, כי התורים בבתי המשפט ובלשכות רשויות הגבייה ארוכים אף הם, יותר מאלו בנמל התעופה בן גוריון?

תגובת הממשלה לנתוני האבטלה והפיטורים הקיץ, בפרט בתחום ההוראה, משרד שלאחר משרד הביטחון הנו בעל תקציב עתק של מעל למאה מיליארד שקלים, שמן הסתם אינו מנוהל נכון;

חגי לוין, סמנכ"ל מחקר ותכנון בשירות התעסוקה הודה כי הממשלה נכשלה בלתת מענה הולם לתופעה במגזר החינוך: "בתחומי החינוך, בעיקר מטפלות בגיל הרך, אנחנו רואים שעדיין תופעה [של פיטורים/אבטלה] משמעותית נמשכת. אני מקווה מאוד שהדגש ששירות התעסוקה שם להציף את התופעה, יסייע למקד מאמץ גם בתחומים אלו ולצמצם זאת."

הוא מקווה...

 

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ארנק עוני מצב כלכלי כלכלה - CC0

מגיפת העוני בישראל עקב יוקר המחיה על סף התפרצות

מצב העוני קטסטרופלי כשההטבות לח״כים לחודש שווה לסכום שהרוב מרוויחים בשנה - הפער הזה מחליא את הנפש!