בס"ד י״ב בטבת תשע״ט , יום רביעי , דצמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / הטעות הקדומה של הדמוקרטים יכולה לעלות להם בבחירות האמצע
דונלד טראמפ הילרי קלינטון העימות הנשיאותי (צילום מסך)

הטעות הקדומה של הדמוקרטים יכולה לעלות להם בבחירות האמצע

דונלד טראמפ והילרי קלינטון במהלך העימות הנשיאותי- הדמוקרטים לא למדו דבר מטעויות העבר (קרדיט תמונה: צילום מסך)

בתוך חוסר הקוהרנטיות של קמפיין הדמוקרטים לקראת בחירות האמצע, חלקם צורחים להדיח את טראמפ, חלקם גוערים בצעקנים שישתקו, ועתה יש המנסים להעריך האם חזרתו של אובמה לשטח אינה אלא מסיבה נזק. למעשה מסתמן, כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ישלוף במלוא הדרו את הקלף החזק ביותר שיש- כסף.

רבים מאזרחי ארצות הברית הושפעו ומושפעים מהמיינסטרים מדיה הליברלית. חלקם, אף הושפעו עד כדי פיתוח רגשות כנגד הממשל הנוכחי עקב סיפור ההגירה בגבול הדרומי. זאת למרות כי חלה מגמת ירידה באחוזי הצפייה בערוצי מדיה אלו, בהם CNN לדוגמה, אשר ירד מטה ברייטינג הצפייה אל מתחת למדרוג של ערוץ הילדים. בכל מקרה, הדמוקרטים שזיהו את ההזדמנות האלקטורלית בסיפור ההגירה, עטו על המציאה ולא חדלו מלחזור על כך בפנים זועפות, דומעות ובצעקות נגד טראמפ.

חברת הקונגרס הדמוקרטית מקסין ווטרס (קרדיט תמונה: mark6mauno\CC\Flickr)

לא השכילו להשתיק בזמן את חברת הקונגרס הדמוקרטית מקסין ווטרס (קרדיט תמונה: mark6mauno\CC\Flickr)

בלון הניסוי התפוצץ

אולם מהר מאוד התברר, כי יד הממשל הקודם בנשיאות אובמה אינה חפה מפרשת מצב המהגרים בגבול עם מקסיקו. יתרה מכך, הסתבר כי ילדים רבים נשלחו על ידי הוריהם ובאף ביזמתם, לארצות הברית, תוך תשלום שקיבלו ההורים מסוחרי-אדם, כך שמצבם ביבשת האמריקנית רק הלך והשתפר.

בהמשך, ניסו הדמוקרטים להוביל לקמפיין הקורא לסגור את רשויות ההגירה ו-בפרט את ארגון ICE. אולם גם מסע פוליטי זה ובו מנטרות חוזרות ונשנות, לא החזיק זמן רב, ואף איבד את המומנטום, כאשר ברקע פורסמו עוד ועוד תקריות ואירועים אלימים ובוטים מצד תומכי הדמוקרטים כנגד בכירים בממשל, ואנשי רשות ההגירה, לרבות ניפוץ זגוגיות במשרדי הרפובליקנים.

הנשיא אובמה בתחילת דרכו כנשיא ארהב (Steve Jurvetson + סטודיו טודיי)

הבדיחות של אובמה כבר אינן מצחיקות כבעבר- יש שחושבים כי הוא יזיק לסיכויי הדמוקרטים בבחירות האמצע (Steve Jurvetson + סטודיו טודיי)

הטעות הקדומה של בחירות 2016

לאור איבוד העשתונות, שלפה המפלגה שלושה מכוכבי העבר: אובמה, ביידן וקרי. אחד מהאקטים הראשונים שעשו, לרבות מנהיגת המיעוט בקונגרס, פלוסי, היה להרגיע ככל שניתן את הקריאות להדחת טראמפ, לחיסול ארגון ICE ולהימנע מעריכת קמפיינים המלווים בצרחות, דמות אלו של חברת הקונגרס מקסין ווטרס, מקליפורניה.

עתה הפך הקמפיין של הדמוקרטים ל"רגוע" כאשר "המתונים" אומרים בפירוש כי עניין הדחתו של טראמפ אינו עומד על הפרק. זאת כדי לא להפוך את בחירות האמצע לבחירות לנשיאות, כך שאם הדמוקרטים יזכו לרוב, המשמעות תהיה גרירת העם האמריקני להרפתקה מייגעת להדחתו של הנשיא המכהן.

כעת, לאחר שכשלו שלל הניסיונות להלהיב את הקהל לבחור בדמוקרטים בבחירות האמצע, על בסיס השנאה לטראמפ, טעות קריטית שנעשתה אף בקמפיין 2016 עליה חזרו הדמוקרטים כמי שלא למדו דבר מניסיונם הצורב, הבינו כי רק הנושא הכלכלי יכריע את הבחירות.

עליות שערים בורסה שוק ההון - Daniil Peshkov-123RF

עליות שערים היסטוריות בשוק ההון, האם המשקיע הדמוקרטי יבחר לסכן את כספו? (קרדיט תמונה: Daniil Peshkov-123RF)

הקלף החזק- כסף

לפיכך, משהכלכלה בזמנו של הנשיא אובמה היתה בשפל חסר תקדים, במיוחד בהשוואה לימים אלו, מנסים הדמוקרטים לערער את הקרדיט שיש לממשלו של טראמפ לשגשוגה. באופן אירוני, כותבת הילרי קלינטון בטוויטר, 'עזרו לנו להשיב את אמריקה כדמוקרטית', דבר המזכיר מאוד את ססמתו של הנשיא טראמפ: להפוך את אמריקה לגדולה שוב.

כחודש לפני מועד פתיחת הקלפיות בנובמבר, צופים הפרשנים כי את הקלפים החזקים ישלפו הרפובליקנים יחד עם הנשיא סמוך יותר לבחירות. לא מן הנמנע כי גם בקרב הדמוקרטים הכינו הפתעות, אולם אלו יכולות להתבסס על ידיעות שהציבור כבר שבע מהן, ועלולות להתפרש כאמור כאתגר על הנשיא, כשהבחירות לנשיאות אינן כעת על הפרק.

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה בבית הלבן ביום העצמאות ה-4 ביולי - טוויטר-טראמפ

הדמוקרטים משחקים על הרגש, אך האם הבוחרים יתעלמו מהמציאות הוורודה? (קרדיט תמונה: טוויטר-טראמפ)

אין ספק כי הקלף החזק ביותר של הרפובליקנים הוא הכלכלה שנסקה מרגע היוודע על בחירתו של הנשיא טראמפ, למרות התחזיות האפוקליפטיות של הליברלים למגמה הפוכה.

העובדה היא כי שווקי ההון שברו שיאים היסטוריים, וכך גם הצמיחה. יתרה מזאת, אף מלחמת הסחר שמנהל הנשיא ומלחמות נוספות, כגון זו נגד צפון קוריאה, כבר הניבו פירות, והן זו נגד איראן, כשחברות מסחריות רבות אינן רוצות להתעסק עם ארה"ב ומקפלות את עסקיהן בטהרן, ואם לא די בכך, אף כמות המובטלים יורדת, וכן הלאה.

מוקדם  יותר צייץ הנשיא טראמפ וכתב: "המספרים הפיננסיים ומקומות העבודה הם פנטסטיים. יש הרבה חדש. המשרות במשק זוכות לתגמול גבוה יותר וזמינות בכלכלה הגדולה והתוססת שלנו. אם אתם לא שמחים איפה שאתם, תתחילו לחפש- אבל גם לזכור, כי הכלכלה שלנו רק הולכת ומשתפרת. הצביעו בבחירות האמצע"!

Twoday Media

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

אביגדור ליברמן, שרון אפק ואביחי מנדלבליט (קרדיט תמונה: צילום מסך- דובר צה"ל)

החיבור בין הפצ״ר והיועמ״ש גורם למנדלבליט לסטות חזק שמאלה

היום פוגע מנדלבליט בציפור נפשה של המדינה, משפחות השכול ונפגעי פעולות האיבה, ומתנגד לגירוש מחבלים