בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:15
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / יהדות / דסק יהודי / בני חורין או בני חורים בהשכלה? הציונות הדתית אישרה ״לחם״ בפסח
ציפור תוכי אוכלת פרורים לחם פטנט (פייסבוק-Minutebuzz)

בני חורין או בני חורים בהשכלה? הציונות הדתית אישרה ״לחם״ בפסח

תוכי נהנה מפרורי הלחם (קרדיט תמונת אילוסטרציה: פייסבוק-Minutebuzz)

ערוץ 7 המזוהה עם הציונות הדתית-לאומית, מפרסם היום כי הרב דב ליאור מרבני הציונות הדתית אישר למעשה אפיית לחם ואכילתו בפסח. להדגיש כי הלחם אינו מקמח חיטה.

לא זו אף זו, ליאור אישר כי הלחם כשר לפסח "אפילו לאשכנזים שאינם אוכלים קטניות." מן הסתם ליאור לא אוחז בקבלה האומרת כי בפסח כל המחמיר הרי זה משובח, ובפרט נהוג הדבר שבעתיים, בקרב עדות אשכנז.

הלחם שנראה כמו לחם ולמרות כי לא טעמנו ממנו, מן הסתם כך גם טעמו והמרקם של המוצר ולכל הפחות כך עולה מן התמונות (אותן ניתן למצוא בחיפוש באינטרנט, אין מדובר בתמונות הנושא של הכתבה אשר הינן תמונות המחשה בלבד). הלחם אף קיבל תעודת כשרות לפסח מן הרבנות גוש עציון.

הערמה מתוחכמת? על איסור בגין מראית עין טרם שמעו בציונות הדתית?

מעבר לעניין כי מדובר במראית עין מהחמורות שיש, כיוון שלדוגמא ילד האוכל סנדביץ' העשוי מפרוסות אותו לחם וחובש כיפה, לכל מתבונן- הילד "אוכל לחם בפסח." עכשיו, לך תסביר את חילול השם הזה חס ושלום כתוצאה ממראית העין החמורה הזו.

למרבה האירוניה ייצור הלחם נעשה ביישוב הנקרא בת עין. ההסבר שנתן ליאור לאישור ההזוי הזה, ושוב, לו רק בשל מראית עין וחילול השם ח"ו העלול להיגרם מכך, מובא להלן, כפי שפורסם בערוץ 7 ועל אחריותו הבלעדית.

סנדביץ' -(GDFL אני-אני)

סנדביץ' (מלחם רגיל). עכשיו נדרש להסביר כיצד דבר הנראה כך, אינו חמץ בפסח. מבהיל לרעיון וזילות לחג הפסח (קרדיט תמונה: GDFL אני-אני)

התירוץ של ליאור דורש עיון מעמיק מאד

הלחם עשוי מקטניה ולא מקמח חיטה. קטניות כידוע אסורות לאכילה בקרב עדות רבות בפסח ולא רק בקרב עדות אשכנז, אולם לדברי ליאור, קטניה זו "לא הייתה מוכרת בעבר," ולכן לדידו, אינה נחשבת כקטניה אסורה.

קשה להבין- איך ניתן לדעת בוודאות מוחלטת כי קטניה ספציפית זו לא הייתה ידועה מעולם, אף לא ליהודי אחד מכל בני עדות מרוקו, וכן מעדות אשכנז ונוספים אשר נוהגים שלא לאכול קטניות בפסח? קל מאד להפריך את הקביעה הזו ולו בספק.

עוד לא ברור לעניין ההכשר של הקטניה הקרויה "הטף" לאלו שאינם אוכלי קטניות, כלומר הקביעה כי הקטניה אינה קטניה, העובדה "שעם העלייה לארץ, בני העדה [האתיופית] הביאו אותו ארצה והיום מגדלים אותו גם בארץ," כך לדברי היצרן. לכן הפכה משכבר לקטניה מקומית לכל דבר ועניין.

הקטניה בת 3000 שנים ורק עכשיו קיבלה הכשר לפסח?

מסתבר כי מעולם לא חשבו יצרני הלחם הזה,שנועד במקור למי שאינם צורכים גלוטן בכל השנה, כי מדובר במאכל הראוי לאלו שאינם אוכלי קטניות בפסח, מה עוד שציינו כי מדובר בקטניה בת 3000 שנים.

השנה, כך פורסם, משום מה החליטו היצרנים לבדוק האם יוכלו להתפרנס מכך גם במהלך חג הפסח, וכאמור קיבלו את הפלפול האמור לעיל של ליאור, וכן את ההכשר של הרבנות הציונית הדתית שאישרה להם את הדבר התמוה.

לציין כי מחוץ לעובדת היותו מורכב מקטניות וראוי למחמירים בדבר לשאול לעצת רבם, אזי מעבר לכך ותלוי בתנאי העבודה, הייצור והאפייה, וכמובן העניין החמור של מראית העין, אזי לגופו של עניין ולדברי היצרנים, הלחם מורכב רק ממים, מלח, שמן זית, קמח מקטניית הטף, וביצים.

עוד טוענים היצרנים כי לקטניה האמורה, אין כל ריאקציה של תפיחה.

חג כשר ושמח לכל עם ישראל.

אודות בני ימין

בני ימין, הצטרף לכותבי טודיי בארה"ב שם שהה בתקופת ההקמה של האתר ב-2012, ומאז פעיל בצוות החדשות. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twodaynews.com. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

טרמינל הבאים שדה התעופה בלוד נתב"ג (חדשות טודיי)

מצב הכלכלה לא נמדד באורך התורים בנתב״ג – 20 אלף פוטרו הקיץ

כאורך התורים, כך עומק החובות של הנוסעים שבכל מאודם חייבים להתאוורר ממצבם הכלכלי ואחר

3 תגובות

  1. לאיסור קטניות שהוא מנהג בקהילות אשכנז אתם חוששים.
    למראית עין אתם חוששים.
    ורק לביזוי תלמידי חכמים שהוא אסור מדאורייתא והעובר עליו אין לו חלק לעולם הבא, לזה אתם לא חוששים.

  2. לא קטניה? המצאה שראויה להיפסל על הט(ס)ף.
    לא ממליץ לאכול למי שאינו אוכל קטניות אך כאמור עשה לך רב והיפטר מן הספק. ודרך אגב ראיתי את התמונה בערוץ 7 ולי זה נראה די תופח כמו כל קמח רגיל.

  3. זו ממש כת שחושבת שיכולה להתיר כל מני דברים בשבת ועכשיו תגיד לאשכנזים שקטניות זה בסדר אשקרה חורים בהשכלה