בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6358.42 | €5571.07 | £4986.21 | ¥705866.4 | 18/08/2018 20:28
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בחדשות / אירופה: סנונית ראשונה במחאה נגד פעולות שנועדו לחסום את הביטקוין
Banco Totta בנקו טוטה פורטוגל - Concierge-2C-CC

אירופה: סנונית ראשונה במחאה נגד פעולות שנועדו לחסום את הביטקוין

משרדי Banco Totta בפורטוגל (קרדיט תמונה: Concierge-2C-CC)

בנקים מסחריים בחלקים שונים של העולם מנסים למנוע מלקוחותיהם להיכנס לשוק ה-CryptoCurrency על ידי חסימת העברות כספים למרכזי סליקת ה-Bitcoin. הסנונית הראשונה שהקימה זעקה על כך, היא התאגדות הצרכנים הגדולה ביותר בפורטוגל.

האגודה להגנת הצרכן, תקפה בחריפות בנק מקומי לאחר שנודע לה מהצרכנים כי הבנק גורם לחסימת העברות למרכזי הסליקה לצורך רכישת ביטקוין.

האגודה הפורטוגזית להגנה על הצרכן, DECO, יצאה בשלב ראשון כנגד "בנקו סנטנדר טוטה", הבנק הרביעי בגודלו בפורטוגל.

DECO נוסדה בשנת 1974, כעמותה עצמאית ללא כוונת רווח וכמוסד צדקה. זהו ארגון הצרכנים הגדול ביותר בפורטוגל, שכבר קיבל מעמד של "שירות ציבורי."

המאחה החלה בעקבות דיווחים חוזרים של לקוחות הבנק כי הוא חוסם להם העברות בנקאיות לחשבונות הקשורים עם רכישת Bitcoin.

מדיניות ללא כל בסיס משפטי או חוקי

העמותה אישרה כי הבנק פועל באופן זה כמדיניות, למרות שאין לו כל בסיס משפטי ידוע לתמיכה בפעולותיו.

בשוק מטבעות הקריפטוגרפיים בפורטוגל ואף במקומות אחרים בעולם ממתינים לראות האם הבנק המקומי ייכנע ללחץ דעת הקהל.

ממשלות אשר תומכות בהצרת שוק המטבעות קריפטוגרפיים לאזרחיהם תוך הטלת רגולציות כנגד המטבע המבוזר, חוששות מגל מחאה עולמי שעלול להתפתח בעתיד אם ההגבלה כנגד הביטקוין תתרחב מעבר למה שהציבור מוכן לקבל.

לא מן הנמנע כי נושא זה יעלה על סדר היום הפוליטי מוקדם מן המאוחר, וכי הצהרות פופוליסטיות בעניין יתווספו לאג'נדה הפוליטית של מועמדים לראשות המדינה או תפקידים בכירים נוספים באירופה ובמקומות אחרים.

האגודה להגנה על הצרכן בפורטוגל פרסמה את הדברים לאחר שקבלה הוכחה לכך כי הבנק חסם העברה לחשבון Coinbase בבנק באסטוניה. למרות כי הבנק סירב לכתחילה להגיב לטענות, לחץ האגודה עבד ובסופו של דבר הבנק הודה כי הפעולה נדחתה כיוון שמדובר היה בטרנזקציה של "מטבע וירטואלי שאינו מוסדר." כך לדברי הבנק.

אך בזאת לא תם הסיפור, עמותת הצרכנים עשתה את שעורי הבית שלה וחזרה אל הבנק תוך דרישה חד-משמעית לבצע את הפעולות מכיוון שלחסימת ההעברות הללו אין כל בסיס חוקי או משפטי בספר החוקים של פורטוגל או של האיחוד האירופי.

הבנק המרכזי הפורטוגלי, בנקו דה פורטוגל, מסר כי באופן פורמאלי אין מסגרת רגולטורית שהוקמה במדינה לפלטפורמות וירטואליות של המרת מטבע, כך שפעילות הפיקוח של הבנק המרכזי אינן כוללות פעולות הקשורות למציאות התפעולית הספציפית הזו.

באגודת הצרכנים הזדרזו לפרש את הדברים, ואמרו כי מה שאומר למעשה הבנק המרכזי, זה שהוא מצדו לא הוציא כל הנחיה המורה לבנקים שלא לאשר את העברות כספים לחשבונות הסליקה של Bitcoin.

הבנק מסחרי "נובו בנקו" בפורטוגל, המתחרה בבנק שדחה את אותן ההעברות, קפץ על ההזדמנות, ומסר לאגודת הצרכנים DECO כי בסניפי הבנק שלהם לא חלים כל מגבלות העשויות לעכב פעולות פיננסיות מסוג זה.

בעולם ישנם בנקים המקורבים לגורמי השלטון ומסיבה זו או אחרת השמורה עימם, קבעו להחליט לעצמם שהם חוסמים העברות לצורך רכישת ה-Bitcoin. אולם במציאות העולם-הקטן מחאה חברתית גלובלית מתגלגלת תגביר את הלחץ על הבנקים לבצע את ההעברות ללא כל הפרעה או שמכורח המציאות תמצא לכך דרך חלופית, וזאת לפחות כל עוד לא ישתנה החוק באותן מדינות בהתאמה.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״