בס"ד ט״ו באדר א׳ תשע״ט , יום רביעי , פברואר 20 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / חשיפת הפצצת הכור הסורי חשפה חומר מדהים הרבה יותר מאשר הפעולה עצמה
מטוס קרב F-16 (קרדיט: CC/Flickr/Metziker)

חשיפת הפצצת הכור הסורי חשפה חומר מדהים הרבה יותר מאשר הפעולה עצמה

מטוס קרב F-16- ארכיון (קרדיט תמונה: CC/Flickr/Metziker)

המציאות שצפה במערומיה מעל גבי בליל המידע הממשיך לזרום בשעות האחרונות מאז הותרה חשיפת הפעולה להפצצת הכור הסורי, כה עגומה ומפחידה עד כי מקשה הדבר על הבחירה מהיכן להתחיל ולתאר את הבעיה האקוטית.

כמה 'משעשע' עיתוי החשיפה ולדמיין מה מרגיש אהוד אולמרט לאחר שנחשד בהעברת מידע על הפעולה בזמן מאסרו, ועבר כפי טענתו מסכת של השפלות במסגרת חיפוש מביש בתאו בכלא עקב כך.

אם עיתוי החשיפה היה ידוע ואינו מקרי ורבות הסיבות לכך, אזי 'העליהום' על אולמרט מצד המערכת המשפטית בעניין, מלמד לא אחרת מאשר על אנדרולומוסיה חוקתית במדינת ישראל.

מי רודף אחרי מערכת המשפט והאכיפה?

בעשור האחרון נדמה כי ראשי המשפט ואף גורמים במשטרה מתנהלים כאחוזי אמוק להשיג הרשעות מחוץ לגדרי ההיגיון הבריא המתאים למזרח התיכון היכן שמדינת ישראל נמצאת, עד כי נדמה שיש החולמים כי הם מנהלים מדינה מערבית לכל דבר ועניין הממוקמת במכרז אירופה או בין קנדה לארה"ב אי שם בהרי הרוקי.

צדקות היתר של המערכת מונעת ממנה מלתפקד בסינכרוניזציה עם האזרח, רצונותיו ועם המציאות. אותה צדקות יתר גורמת לאותם משרתי הציבור לקדש את דפי החוק ככתבם וכלשונם בכל מחיר גם תוך עיוות וכיפוף של אותו חוק בעצמם כדי קידוש המטרה, ויש לציין כי חלקם של אותם דפים "מקודשים" במקורם באו מבריטניה וחלקם אף מטורקיה.

ניחא כי מערכות המשפט והאכיפה מתנהלות בספירה אחרת, מה עוד כי הסקרים מלמדים כי הן מנותקות שנות אור מהעם המשלם לבכיריהם את משכורתם הנאה והפנסיה המפוארת, הדבר המפחיד שהתגלה היום במסגרת חשיפת הפעולה, חמור לכאורה פי כמה וכמה מכך.

האם באמת ניתן לישון בשקט?

כשמעיינים בדברי אהוד ברק, גבי אשכנזי, אבי דיכטר וכוכבים נוספים, כל אחד ומשפטיו מחכימי הפתי על ההתנהלות במהלך קבלת ההחלטות לפני הפעולה, עולה רק מחשבה אחת, האם באמת ניתן לישון בשקט בלילה.

מדובר בקבוצה של אנשים שעמדו ושואפים לחזור או להמשיך ולעמוד בצמתי ההחלטות הגורליות בתחום הביטחוני, אשר רובם ללא יוצא מן הכלל טעו בהערכותיהם, תוך שהגזימו בתחזיותיהם האפוקליפטיות, כגון זו של אשכנזי, כי בתוך שעתיים עלול קו הרקיע של תל אביב להיראות אחרת לחלוטין לאחר בליץ של צבא סוריה בתגובה להפצצת הכור, או זו של דיכטר כי מדובר ביציאה למלחמה כוללת מול סוריה.

ישנו משל על שומר במפעל שאץ לשדה התעופה בעלות השחר לשכנע את הבוס שלו שלא יטוס באותו בוקר מאחר וחלם כי מטוסו עומד להתרסק. הבוס שלאחר הפצרותיו של השומר דחה את הטיסה שאכן לא הסתיימה בטוב, קרא לשומר ונתן לו מתנה משובחת אך פיטר אותו על הסף אף כי טוב עשה עמו השומר במפעל, זאת כי הוא אינו מועסק כדי לחלום אלא בכדי לשמור.

גם במקרה זה, מזלם של אזרחי מדינת ישראל, הוא כי המציאות הוכיחה כמה חסרה לכל אותם המתלהמים המתבוססים בקרבות הבוץ כדי לנכס לעצמם ולו מעט מן הקרדיט על המבצע המרהיב בעתו ובזמנו בעומק סוריה, יכולת מעשית לעמוד בחוד החנית, ומאומה מהתחזיות הקודרות שכמעט ותקעו מקל בגלגלי מבצע, אף לא אחת מהן אירעה בפועל, ב"ה.

האם אלו "השומרים" הרדומים, לפחות מבחינת יכולתם בהבנת התמונה הכוללת במזרח התיכון, אותם "מעסיקים" אזרחי המדינה ולא להפך, ראויים לכך? כל אחד ישפוט בעצמו.

החמרת היתר עוד עלולה להחריב את אושיות המערכת

בתקופה האחרונה סובלים במדינת ישראל מגל של החמרת יתר כמעט בכל נושא ובכל מחיר, החל מהטיפול באלאור אזריה שבשן ועין ניצל מאשמת רצח בכוונת תחילה, דרך הצהרות גורמי משפט ורשויות המס על גבול איומים מפורשים כנגד כלל תושבי המדינה לבל יזגזגו מהחוק ככתבו וכלשונו, וכלה בשיטות דיכוי של ממש בהפיכת אנשי סוד ל"שטינקרים."

עתה מסתבר כי גורמים שלעתים אף אינם בעלי מקצוע, כגון כוכב טלוויזיה שמינף פופולאריות על המסך והפך די מהר, לא פחות לשר אוצר מהכושלים והמתעללים ביותר שהיו בהיסטוריה, וסיים בתור עד במטרה להרשיע את מי ששדרג אותו מתואר שחקן לשר אוצר על כל התנאים המשופרים הנלווים לכך.

את המחיר, כרגיל, משלמים תושבי מדינת ישראל. מחד מי שמצביע משפיע, אך מי שמצביע גם לוקח על עצמו את האחריות במינוי שחקנים מסוגים שונים באצטלה של "צדיקי הדור" לעמדות מפתח שאינן מתאימות להם.

בבחירות הבאות, אולי סוף סוף יעשו כל אחד ואחת חשבון נפש אמתי, את מי הם מכניסים למעגל המשכורות והטבות העתק על חשבונו. האם יבחרו שוב את מי שנראה טוב בשלטים? או את מי שיש לו, או לה, את ההבנה כי שטח מדינת ישראל נמצא בארץ האבות במזרח התיכון, לא בסינגפור, לא באמריקה, ואף לא באוגנדה שם מסתבר הכי שמחים בימים אלו בשיר ששלחה ישראל לאירוויזיון, כמה אירוני, ודי לחכימא ברמיזא.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

מושב כסא בכנסת - קובי גדעון לעמ

עיתונאים מנצלים את הפופולאריות כדי לקבל מושב ומשכורת בכנסת

לרוץ ולא להיכנס ולהתרווח במושב הנוח בכנסת, זו אינה מטרתם של העיתונאים-פוליטיקאים לעת מצוא.

4 תגובות

  1. אהוד אומר על אהוד מדומיין אני אומר לכם כולם מדומיינים. כמה כל הקצונה לשעבר יכולה לטחון על זה בגאווה עצמית. כל הכבוד לצה"ל המשך פעילות שחררו. והעיתונאים שהוזכו כן זה בדיחה מהלכת כל אחד והסיפור שלו זה דירת מסתור זה התפלח דרך טורקיה חרטטנים שבו בבית שחקו פקמן עדיף

  2. אמת ויציב מילים כדורבנות, רק חבל שאת חבריכם העתונאים שבה להקיא מכל סיפורי "הגבורה" שלהם הערב, שהם כבר ידעו והריחו את המבצע… כן כן מאמינים להם… את זה לא פרסמתם, אבל נסלח לכם.

    • נו ממתי אתר חדשות יורד על אתר חדשות אחר, מה ציפית, אבל אתה צודק, כמה זה מגוחך כל ההתרברבות של העיתונאים מינימום סוכני מוסד חחח כמו הסיפור של רוני דניאל שמנפיץ על כי הוא כמעט נאלץ לעבוד לדירת מסתור כי גילה שיש מתיחות עם סוריה באותו בוקר. חחח למה כי אסאד רדף אחריו חחח או מאיר דגן, כמה אפשר למלא לנו את שכל אבל אני אשם, מתחיל להוריד במינון החדשות :))