בס"ד י״ג באדר ב׳ תשע״ט , יום שלישי , מרץ 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / עם התכווצותו של גנץ וכפי שהערכנו לפיד מתקרב עוד צעד לבלפור
יאיר לפיד - חיים צח לע"מ

עם התכווצותו של גנץ וכפי שהערכנו לפיד מתקרב עוד צעד לבלפור

יאיר לפיד, יש סיבה לחייך.. (קרדיט תמונה: חיים צח לע"מ)

פרשנות

בחירות 2019 הן בעיקר מרוץ הזדמנויות של דמויות ידועות לעבר ראשות ממשלת מדינת ישראל. בנוסף, סלבריטאים, כתבי טלוויזיה, קצינים, אנשי דת ואחרים, כולם רצים אל עבר המשכורת הנכספת והתנאים המופלגים בביזנס הטוב במדינה – הכנסת. עוד בתחילת הדרך של מסע הבחירות הנוכחי, הערכנו כאן בטודיי, ולא כנבואה אלא כעובדה מכורח המציאות, כי לפיד מתקרב לחלון הזדמנויות היסטורי מבחינתו.

המספרים הם פשוטים. הליכוד רחוק מלקבל 32 מנדטים ויותר, ואת זאת ראש הממשלה נתניהו, שביטל או דחה את נסיעתו הביטחונית והחשובה לרוסיה בעבור משא ומתן פוליטי של הישרדות, כבר יודע.

הבוגיבנץ אינה אלא כפטרייה שצצה לאחר הגשם

אך גם היועצים הנמרצים במפלגת הבוגיבנץ, שצצה כלאחר הגשם, וכשלכאורה מדובר "בהונאת דברים" בהצגת גנץ כמועמד בעל סיכוי כמעט מוחלט להיות ראש הממשלה הבא, כפי שטרחה זו בימים הראשונים להציג, הפנימו, כך מסתמן, כי למסחור ושיווק פוליטי גם של קצין בכיר, משל היה מדובר בסטארטאפ (דבר בו אגב נכשל גנץ), אין כל אחיזה במציאות.

כפי שנכתב בטודיי בחודש שעבר, על לפיד כמה שיותר לשתוק ולא לעשות טעויות. אם ברצונו לנצל את המצב, כדאי ללפיד להמשיך בקמפיין השטח שלו כדי לזכות כאופציית ברירת המחדל ובאפשרות כי רובי, נשיא מדינת ישראל הפורמלי, שככל הנראה אף מתפלל על כך יום וליל, יעביר את השרביט מביבי ללפיד, לצורך ניסיון להקמת הממשלה הבאה.

רובי ריבלין (קובי גדעון לע"מ)

רובי מחכה לביבי בסיבוב (קרדיט תמונה: קובי גדעון לע"מ)

ללפיד כבר אין יותר "חלב על השפתיים"

לפיד כבר אינו טירון, ומתוך תגובות הציבור הענייניות גם בעיני מי שאינם מקרב תומכיו, הוא כבר נחשב כמי שעבר מספיק שנים בכור ההיתוך של הבוץ הפוליטי, כדי שלפחות לא ייפסל על הסף בגין הטיעון "חלב על שפתיו."

גנץ, יעלון וכל הקוסמטיקה והתפאורה שהעמידו, תוך שסקרים שקיבלו לכאורה כבר הציבו אותם בשורה הראשונה בכנסת, ממש כמו את הילרי קלינטון בבית הלבן, השכילו תוך מבט בסקרים יותר ריאליים להבין כי הבלון התפוצץ.

נכון לעכשיו, מעמדת מפתח של 'אני כוחי ועוצם ידי וישראל (גנץ) מעל הכל,' "קיפלו זנבם" וכבר מוכנים בסטארטאפ הפוליטי לרוטציה עם לפיד. כך שמפלגת הבוגיבנץ נמצאת ככל הנראה בדרך להסכמה למינויו של הטירון הפוליטי גנץ, כסגן ראש ממשלה וכממלא מקום בעת הצורך, ואולי כשר הביטחון בממשלת לפיד.

איחוד המפלגות אינו נטול סיכון עבור לפיד

השיקול לכאורה נכון מצדו של לפיד לאחד כוחות, אך גם אינו נטול סיכונים. גנץ ויעלון הם דמויות בעלות קונוטציה שלילית בקרב ציבור רחב, בשל סיבות מגוונות, ולכן חיבור כזה מראש עלול לגרום ללפיד לאבד קולות מקרב אלו התומכים בשינוי אך סולדים מגנץ ויעלון, ומכל מה שהם מייצגים.

לכן, סביר להניח כי חיבור כזה לא יהיה לפני הבחירות. הבוגיבנץ ודאי שלא תקבל קרוב ל-20 מנדטים, שהרי יעלון כזכור לבדו לא היה מקבל ולו מנדט בודד, וגם גנץ אינו בשורה מרעננת בשורה התחתונה, את זאת לפיד כבר יודע.

לכן, מן הסתם יריצו מסרים של אחדות בין המפלגות, תוך שהפרקליטות והיועמ"ש עדיין זוממים להכות בנתניהו ללא רחם, עוד בטרם ה- 9 באפריל.

במציאות בה הציבור לא יכול שלא לפחות לעיין בנושא הפלילי לכאורה של ביבי, הדבר ישפיע על תוצאות הבחירות, כך שלפיד ימצא עצמו כאלטרנטיבה ריאלית במידה ושאר המפלגות יחשקו אותו בבית הנשיא רובי, שנזכיר שוב, רק מייחל ליום לנקום בנתניהו בעוד כל ההכחשות אינן שוות יותר מהעיתון של אתמול.

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

קמפינג אוהל עיר אוהלים - CC0

חוסר היענות: קריסת פרויקט עיר האוהלים לאורחי האירוויזיון

איפה נשמע כדבר הזה, מדונה ״להקת החימום״ של האירוויזיון...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.