בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6358.42 | €5571.07 | £4986.21 | ¥705866.4 | 18/08/2018 20:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / יוקרתו של אלשיך מונחת על כף המאזניים עקב פרשת ריטמן
בנימין נתניהו אלעד ארדן רוני אלשיך (דוברות המשטרה)

יוקרתו של אלשיך מונחת על כף המאזניים עקב פרשת ריטמן

אלשיך, נתניהו וארדן- ביבי וארדן הסכימו על מועמד פשרה לאחר סאגת מינויו של גל הירש (קרדיט תמונה: דוברות המשטרה)

מפורסם הוא המשל האמריקני המלמד מוסר השכל והאומר, 'אם זה נראה כמו ברווז, שוחה כמו ברווז, ומשמיע קולות של ברווז, אז זה כנראה ברווז.'

כתב מעריב קלמן ליבסקינד, קובל הערב (מוצ"ש) תוך פרסום מיני תחקיר, על התנהלותו של המפכ"ל רוני אלשיך, בהקשר להתנהלותו בפרשת ניצב רוני ריטמן ראש להב 433.

ריטמן, כזכור, מונה זמן רב מאד לאחר התאבדותו של ראש יאח"ה בלהב 433 תנ"צ אפרים ברכה המנוח, ופרשת ניצב מנשה ארביב שפרש מראשות להב 433.

באותה תקופה קרוב לכ-20 קציני משטרה בכירים ואנשי הפרקליטות, נפלטו מן השירות עקב חקירות, ורבים נחקרו בעיקר בגין עברות של טוהר המידות, בניהם אף תנ"צ ברכה ז"ל.

סאגה מיותרת נוספה לכל הקלחת הזו לאחר ההתנגדות הנחרצת להמלצתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, למנות במקום רנ"צ יוחנן דנינו השנוי במחלוקת שפרש, את גל הירש, קצין צה"ל עתיר זכויות כמפכ"ל מבחוץ כדי שיעשה סדר בשורות המשטרה.

יש-מאין, צץ "לפתע" תיק עב כרס במשטרה כנגד הירש והמינוי סוכל. כמי שנחושים להביא גורם חיצוני, מצאו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר ארדן פשרה, ורוני אלשיך בכיר דאז בשב"כ מונה לתפקיד.

מעטים זוכרים, כי גם מנוי זה נדחה עקב נסיבות שונות ומשונות ובהן באחד מרגלי השנה, חג הסוכות, שבר אלשיך את רגלו, כך שהשבעתו לתפקיד נדחתה. יש אומרים כי זה היה סימן להתחלה ברגל שמאל, ויש שאמרו במליצה שזה כברכה המברכים שחקן לפני ההצגה "שבור רגל."

אך בכל מקרה נכנס אלשיך לתפקיד כאשר המשטרה כולה כמרקחה מן המינוי החיצוני ומפולת הניצבים, כשלמעשה כל הפיקוד העליון שלה בסכנת קריסה.

לדבריו של ליבסקינד, אלשיך הביא לכאורה הנהגות אשר ראוי היה שלא להביאן מהשב"כ, בפרט אלו הנוגעות ל'שמור לי ואשמור לך', ליבסקינד אף ציין זאת בכתבתו ככת השומרת על ראשיה.

האם כדי לעצור את קריסת הפיקוד, בחר אלשיך לטייח לכאורה עבור ריטמן את הדרך חזרה לכיסאו בפיקוד להב 433 לאחר שכבר הוצא ל'חופשה' עקב החקירה, ואגב חוק ברזל הוא במשטרה כי קצין בכיר שנחקר במח"ש ויש דברים בגו לא חוזר לתפקידו, הפתרון האמתי לסוגיה זו בידיו של אלשיך בלבד.

בתחקיר כאמור, מצטיירת תמונה שאינה משאירה התרשמות כי מפכ"ל המשטרה נקי מהתנהלותו בפרשת ריטמן, השבוע עליו להשיב לשאלות נוקבות שעלו כלפיו בנושא בדיון בבג"צ, עד כה תשובותיו של אלשיך היו מתוחכמות מאד, כאלו שלא ניתן להתמודד איתן משפטית, ולכן רבים ממתינים לראות כיצד ולאן תתפתח פרשה זו השבוע.

כזכור אלשיך לאחר שנכנס לתפקידו אמר, כי לא לחינם הוקמה יחידת יאח"ה במאה הקודמת, ושנמצאת כיום תחת מעטפת להב 433, וכי "יאח"ה יכולה להפיל ממשלות ולהקים ממשלות." כך לדבריו של אלשיך שאף הביא דוגמאות לכך.

אלשיך סירב לכתחילה להגיע כשהוזמן לוועדת הפנים של הכנסת לאחר שנודע כי המשטרה צוברת לכאורה חומר בתיקים סודיים כנגד חברי הכנסת. לאחר מכן התנדפה גם סוגיה זו מאחורי הקלעים וירדה מעל סדר היום.

אין כאן המקום לערוך דו"ח הישגים עבור המפכ"ל, או להפך, אולם רצף של מקרים שנויים במחלוקת בלשון המעטה מחזירים אותנו לראשית המאמר, 'אם זה נראה כמו ברווז, שוחה כמו ברווז, ומשמיע קולות של ברווז, אז זה כנראה ברווז.'

אודות אהרוני לזרוביץ'

אהרוני, מסקר פעילות הקשורה עם אכיפת החוק ואירועים אזרחיים מסוג זה ברחבי הארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״