בס"ד י״ד באדר א׳ תשע״ט , יום שלישי , פברואר 19 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / ריבוי הטקסים לעובדי המדינה אותם הם עורכים אחד לשני
רובי ריבלין אליקים רובינשטיין - חיים צח לעמ

ריבוי הטקסים לעובדי המדינה אותם הם עורכים אחד לשני

נשיא מדינת ישראל רובי ריבלין והשופט בדימוס אליקים רובינשטיין (קרדיט תמונה: חיים צח לע״מ)

תחקיר קצר שערכנו העלה באופן פרדוקסלי, מספר גדול לטעמנו של פרסים רשמיים וחצי רשמיים המוענקים בסדרתיות לנבחרי הציבור באופן יחסי לנתוני מדינת ישראל.

זאת לאור העובדה, כי המדינה הוקמה רק לפני כמה עשרות שנים, כאשר שני שליש בלבד מקרב המתגוררים בה מכירים בה בכל מובן המילה, מספר שבקושי עומד על כ-5.6 מיליון אזרחים.

המספר המוערך של אלו הדוגלים בקונספט הציונות אותה מובילה המדינה, עליו היא מתבססת ורואים במשרתי הציבור הציוניים לאורך שנותיה כגדולי האומה, עוד נמוך הרבה יותר.

בנוסף אם מחלקים את המספרים הללו לימין ולשמאל במתרס הפוליטי, הדבר מעלה חיוך בשאלה בשם מי מקרב התושבים מוענק בסופו של יום פרס זה או אחר.

חגיגות "הפרס" המתחלק לכללי ולמגזרי, כוללות בדרך כלל דינר ואירועים נוצצים אחרים, כאשר חלקם הנכבד טומן בחובו גם פרס כספי נאה לזוכה.

הזמנה לטקב פרס חיים הרצוג לרובינשטיין - צילום מסך

המימון והבזבוז

מאחורי כל פרס כמעט, ניצבת מערכת שלמה של 'עמותה ללא מטרת רווח,' הניזונה גם מתקציבי מדינה (באופן לא מדעי; כי לא כולן נבדקו, מדובר בסכומים של כ-200 אלף שקלים בשנה). העמותות למותר לציין, מחלקות על פי רוב לעצמן משכורות לאותם גורמים בעמותה כדי שיקבעו מי יזכה בפרס הנכסף.

רבים עוד יותר, הם העמותות והארגונים העמלים על הנצחת נבחרי ציבור שונים, כאשר גם הם מחוברים לצינור קופת המדינה.

הרי את מי מנציחים כאן, עם כל הכבוד, לא מעטים מהם הגיעו למעמדם לא כי חירפו נפשם, סיכנו או מסרו את חייהם לכלל הציבור, אלא רק משום שעמד לרשותם תקציב לשלטי חוצות, ומערכת של קשרים, הא ותו לא.

רק עתה שמענו את מה שיודעים כולם, כי בצבא שיבוץ תפקידים מושתת על קומבינה אחת גדולה, לפחות בתחילת הדרך, על כך נחשד לא אחר מאשר מפקד בסיס הקריה בתל אביב.

במדינת ישראל, נדמה כי יש מי יעשו הכול כדי לזכות ולאכול היטב מן העוגה בכל מקום וככל אשר תשבע נפשם.

כך גילינו למשל כי כשהם עוברים מתפקיד לתפקיד וממערכת אחת לרעותה וחוזר חלילה, גורם המעבר לכך שלעתים מסע ההנצחה שלהם לאחר 120, עובר דרך מספר עמותות שכולן ללא התאמה ביניהן, מוציאות על כך כספים ומשאבים רבים במקביל.

רובי ריבלין אליקים רובינשטיין יצחק הרצוג - חיים צח לעמ

לא עומד בקצב האירועים והנאומים להם הוא נדרש כתפאורה "ממלכתית," לפעמים מספר פעמים ביום (קרדיט תמונה: חיים צח לע״מ)

רובי לא עומד בקצב ומעתיק נאומים

במסגרת התחקיר ולאור האירוע הנוסף בסדרת מסע הכבוד לו זוכה הנבחר המאושר מרגע ההודעה על זכייתו ואילך, קיבל אתמול נשיא מדינת ישראל רובי ריבלין, את השופט לשעבר אליקים רובינשטיין במשכנו.

משחק די פתטי עם חיוכים, הרי ביום מן הימים מצפה גם הוא, רובי, לפחות לכמה פרסים ותארים שימלאו את ימי הפנסיה שלו על חשבון הקופה הציבורית.

מעבר לעובדה כי רובינשטיין רחוק כמרחק מזרח ממערב מלהוות קונסנזוס בקרב הציבור על פועלו לא בפוליטיקה ולא בכס בית המשפט העליון, ודאי כי אינו ראוי לתואר אותו קיבל מריבלין.

הנשיא ששכח אולי מספר דברים שאמר לגבי "חוק הלאום," פאר את השופט לשעבר כי פעל לשמר את האופי היהודי של המדינה. מעבר לכך, לא כאן המקום לפרסם את בליל הצהרותיו של רובינשטיין אותן סינן מבין שפתיו, כשישב וכיפה סרוגה לראשו בדיונים הקשורים ליהדות, דת ורבנים וכן החלטות בנושאים אלו בהם היה מעורב הן במישרין והן בעקיפין.

לכן, כשלמצער אין הדברים משקפים את המציאות, התעכבנו קצת כדי לבדוק את מגוון נאומיו התלושים של "הנשיא" במסגרת ריבוי הטקסים, המשתמשים ברובי ובתפאורה של בית הנשיא כרקע יפה לתמונות, או כעוד מימד ונפח כדי להגדיל כביכול את הכבוד לנבחר הציבור המאושר, ובמסגרת זו לתת לראשי העמותות "היוקרתיות" הנכבדים, עוד הזדמנות לתמונה במדיה.

הגילוי פשוט מדהים, אין צורך במחשב על כדי לדלות משפטים כה דומים על ציר נאומיו של רובי בטקסים ברבים, עד כי נראה כי הוא פשוט מעתיק ומדביק לכאורה מנאום לנאום.

יש לו לריבלין על מה לסמוך, ראשית כי הציבור בישראל שכחן, שנית לא גדל על חינוך של הקפדה על פרטים אלא על סמוך ויהיה בסדר, ודבר שלישי וכלל ועיקר, מי בכלל רואה או קורא את דבריו של הנשיא בכל אותם הטקסים המיותרים הללו.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין והאלוף (במיל') אורנה ברביבאי - לשכת הנשיא

ריבלין והאלוף (במיל') אורנה ברביבאי - גם היא הכי טובה והכי ראויה  (קרדיט תמונה: לשכת הנשיא)

דגימה לדוגמא

כדי לא להאריך, נתמקד רק בדוגמא האחרונה מאתמול, שם התענג מאושר תוך שקרן עור פניו של רובינשטיין בעודו שומע מרובי, כך על פי פרסום הנאום באתר הרשמי, כי "אין אדם בעלת (כך במקור) אישיות או אופי שמשקפים את רוח הפרס יותר ממך."

אך דברים דומים ששמעה גם האלוף (במיל') אורנה ברביבאי, לרגל זכייתה באותו פרס ועלייתה לרגל אל רובי בשנת 2016.

אז החניף הנשיא לקצינה בדימוס ואמר לה, כי "היא פשוט היתה הכי טובה," וכי "לא היה טוב ממנה" והוסיף כי היא-היא מי שמחברת בין כל מקבלי הפרס עד כה.

לא ירחק היום בו יקום הילד ויצעק... "המלך הוא עירום המלך הוא עירום"

עד אז, ימשיכו אזרחי מדינת ישראל לשלם מכספם הישר לכיסם של מספר מצומצם של קליקת השמור לי ואשמור לך, ומדי פעם כשמגיעים מים עד נפש, יצאו האזרחים לחסום כבישים ולבלות לילות בחדרי המעצר.

אולם הם המורמים מעם, כל מה שהם מציעים לכל אותם הנאנקים תחת הכלכלה הדחוקה במדינתם, אלו עוד תמונות יחצ, בזמן שהם ימשיכו להעניק לעצמם, מקופת המדינה, פרסים ומחמאות אחד לשני.

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ראובן רובי ריבלין - צילום מסך - יו טיוב

יש ״רשעים״ בירושלים, בשורה לא טובה לבאות לנתניהו

רובי, מצביא צעצוע, שעוטה לא אחת ארשת חשיבות גדולה משל נשיא האומה החזקה בעולם, ארצות הברית.