בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6452.22 | €5536.9 | £4909.31 | ¥723903.93 | 19/09/2018 15:26
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / יהדות / הלכות / הכירו: עץ אגוז הקשיו ומה מברכים על אגוז קשיו?
הלכה יומית - תמונת רקע - ויקי - קושיא בתלמוד- ציור מאת קרל שלייכר- בערך 1870 - Dorotheum

הכירו: עץ אגוז הקשיו ומה מברכים על אגוז קשיו?

תיאור הפרי ומוצאו: עץ הקשיו גדל באזור אמריקה הדרומית, ומוצאו בצפון מזרח ברזיל. כיום הוא מגודל מסחרית ב-32 מדינות שונות, בעלות אקלים טרופי.

עץ הקשיו הוא עץ בגובה נמוך-בינוני (כ-12 מטרים), בעל גזע מפותל. עליו בשרניים וגדולים (לעתים עד גודל של 22 על 14 ס"מ), צורתם אגסית והם מסודרים בספירלה סביב הענפים. מתוך עלי הגביע של הפרח מתפתח פרי מדומה גדול ובעל צורת אגס, הקרוי לרוב "תפוח קשיו". הוא אכיל ובעל בשר רך מתוק חמצמץ ,מוקף קליפה עדינה, ואינו מכיל גרעינים. תפוח הקשיו משמש להפקת מיץ שנמכר לרוב בברזיל ופופולרי מאוד (כמו מיץ תפוזים בישראל למשל). וכן לתעשיית ריבות מאכלי בהמה ועוד.

הספר עולם הצמחים עמ' 448 כתב: שאגסי הקשיו (הפרי הגדול) אינם אלא עוקצי הפירות שהתעבו, ומפימת הפרי, היכן שהיה הפרח, מתפתח הפרי האמיתי של העץ – אגוז הקשיו, (המשמש חוץ מאכילה גם להפקת שמן).

ללא עיבוד אגוז הקשיו אינו אכיל. ולכן כדי למכרם בשווקים הם עוברים תהליך חימום בטמפ' גבוהות מאוד כדי להסיר את קליפתם הרעילה.

עץ אגוז קשיו - עיבוד סטודיו טודיי - נחלת הכללעץ אגוז קשיו – עיבוד סטודיו טודיי

אגוז הקשיו בהלכה ולפיכך מה מברכים:
בהתאם לנתונים הנ"ל יש לגשת לפסיקת ההלכה בדבר ברכתו של אגוז הקשיו וכדלהלן: בגמ' במסכת ברכות (דף לו.) בדין ברכת ה"קורא" (לבבות דקל) וצמח הצלף, מבואר: א. שעל פרי הגדל על עץ והוא הפרי העיקרי בעץ שלשם קטיפתו נטעו את העץ הנ"ל מברכים בורא פרי העץ, ב. ואם גדלים מיני פירות נוספים על העץ אזי אם נטיעת העץ היתה גם על דעת השימוש בפירות הנוספים ברכתם בורא פרי האדמה ואעפ"י שסוף סוף הם פירות העץ מכל מקום כיוון שאינם הפרי העיקרי שלשמו נטעו את העץ ברכתם בורא פרי האדמה, ג. ואם הפרי הגדל על העץ אינו מהווה כלל שיקול לנטיעת העץ ואין הנטיעה על דעת אותו פרי כלל אזי ברכתו "שהכל נהיה בדברו".(שו"ע רב,ו. שו"ע רד,א בדין קורא ועיין בדברי הט"ז).

לפני כעשרים שנה לערך אגוז הקשיו לא היה מצוי בישראל כיוון שעיקר נטיעתו היתה לשם הפרי הגדול להפקת מיצים, מאכלי בהמה ועוד, וא"כ נכון לאותה תקופה שאגוז הקשיו היה משני ולא עיקר הפרי, ברכתו היתה בורא פרי האדמה. אולם בשנים האחרונות בעקבות הגעת אגוז הקשיו למדינות רבות בעולם נוצר ביקוש והתפתחה תעשיית מכירות סביבו וכיום נוטעים את עצי הקשיו גם (ובעיקר) לצורך האגוז הגדל על הפרי, ולפי הכללים שהבאנו לעיל בשם הגמ' ברכת אגוז הקשיו כיום היא "בורא פרי העץ".

אודות הרב יובל אוחיון

הרב יובל אוחיון רב קהילתי נערץ של אחד ממוסדות שובה ישראל באשקלון, איש רב פעלים וביל ידע תורני עצום. כותב מאמרים בטודיי בנושאי התורה הקדושה וענייני הקהילה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

הלכה יומית - תמונת רקע - ויקי - קושיא בתלמוד- ציור מאת קרל שלייכר- בערך 1870 - Dorotheum

מה מברכים על לבבות דקל כשהדקל הוא לכשעצמו עץ?

לבבות דקלים הוא כינוי לחלק שנמצא במרכז גזע הדקל