בס"ד י׳ באדר א׳ תשע״ט , יום שישי , פברואר 15 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / עו"ד שירי מלכה: "שמור אותי מאוהביי"
עורכת דין שירי מלכה - איציק שוקל - יחץ

עו"ד שירי מלכה: "שמור אותי מאוהביי"

"שמור אותי מאוהביי".

מאת: עו"ד שירי מלכה ועו"ד שני שלנגר.

הפתגם "ה', שמור אותי מאוהביי ומשונאיי אשמר בעצמי" מתאר את הצורך שלנו להגן ולשמור על עצמינו במיוחד מפני הקרובים לנו. קרבה משפחתית לעיתים קרובות מסמאת את עינינו ומקהה חושים, עד כדי ויתור על נקיטת אמצעים חיוניים לשמירה על זכויותינו.

בני משפחתנו הגרעינית לרוב מהווים עבורנו עוגן. מעין מקום מבטחים שכזה, אליו נוכל לפנות בכל עת במהלך החיים לקבלת סיוע, לטכס עצה, לשתף ולהתוודות. הם יהיו לצדנו ברגעי האושר בחיינו וישמחו בשמחתנו, ומנגד, גם ברגעי המשבר והעצב הם ילוו אותנו ויעשו כל שביכולתם על מנת להקל עלינו ולרומם את רוחנו. שותפותם של אחים נגזרת מרגע הולדתם. הם גדלים יחדיו בשותפות באותו הבית לאותם הורים, לעיתים חולקים את חדר הילדים ואת חדר המשחקים ושותפים לחוויות הילדות ולציוני הדרך בחיים בתקופה בה מעוצבת ומתעצבת אישיותם.

כך לרוב מתגבשת תפיסת העולם המובילה לבניית עסקים משפחתיים, בה יש היגיון רב. מודל ה"עסק המשפחתי" הוא לכאורה מודל נטול סיכונים. אנו סבורים כי בן משפחה קרוב ומוכר כגון אח או הורה, יהיה נאמן כלפינו, מניעיו יהיו נטולי אינטרסים אישיים, נטולי קינאה וניתן יהיה לצפות את דרך תפקודו גם ברגעי משבר, להבדיל מאדם חיצוני אשר אין לנו עמו כל הכירות מוקדמת.

תפיסת עולם זו הנחתה גם את משה אשר נקלע לסכסוך בינו לבין אחיו - אבי, אין לו כל גישה מזה כמס' שבועות לעסק-מוסך לכלי רכב אותו פתחו במשותף לפני כ-20 שנים ובו הם שותפים מחצה על מחצה.

משה ואבי (שמות בדויים) הינם אחים ושותפים עסקיים מזה כ-20 שנים. בבעלותם המשותפת מוסך לטיפול ותחזוקת כלי רכב בתל-אביב ובו מועסקים כ- 30 עובדים. העסק הינו רווחי, בעל מוניטין ומבוסס כלכלית.
מסיבות שונות, הוסכם על ידי משה ואבי בעת פתיחת העסק המשותף, כי אבי הוא אשר יוצג כלפי רשויות המס ויופיע ברישומים כבעלים של מלוא הזכויות בעסק, באופן פורמאלי בלבד וישמש כנאמן עבור משה על זכויותיו בעסק שהינם מחצית. ההסכמה לא קיבלה ביטוי בכתב אלא בע"פ בלבד, והצדדים נהגו ופעלו כשותפים עסקיים במשך כ-20 שנים.

לפני כשנה משה חווה משבר בחיי הזוגיות שלו ולאחר קיומו של הליך משפטי סבוך, התגרש מאשתו. אשתו של משה אשר חפצה להתנקם בו, עקב הסכסוך אשר פרץ ביניהם, שכנעה את אבי להאמין כי משה פועל שלא בדרכי יושר בעסק ומעלים ממנו הכנסות ורווחים. משבר האמון אשר פקד את האחים הוביל לכך שביום בהיר אחד, החליט אבי למנוע ממשה להיכנס לעסק ולעבוד בו, כפי שפעל בו מזה כ- 20 שנים. אבי החליף את מנעולי הכניסה למוסך ומנע ועודו מונע ממשה מזה מס' חודשים, לפעול בעסק ולהתפרנס ממנו בטענה שהוא אינו שותף בעסק וכי שימש לאורך השנים כעובד שכיר וזוטר בלבד.

משה נותר כיום בפני שוקת שבורה. הזכויות בעסק אינן רשומות על שמו, אלא ע"ש אבי בלבד ואין לו ראיה חד משמעית לשותפות שלו בעסק ולחלקו בעסק, אשר בנה וטיפח במשך כ- 20 שנים. על משה לפעול כעת "לגיוס" ראיות על מנת להוכיח את זיקתו לעסק. על משה לפנות לערכאות שיפוטיות לקבלת סעדים אשר מטרתם להגן על זכויותיו בעסק. משה חשוף לסיכון כי אבי יבצע פעולות חד צדדיות בעסק, מבלי שתהא לו שליטה על כך וכי כל פועלו והשקעתו בעסק במשך שנים ירדו לטמיון.

כיום עניינם של משה ואבי מתברר בפני בית המשפט לענייני משפחה. משרדינו עתר לבית המשפט מטעמו של משה לקבלת צווים זמניים וסעדים הצהרתיים לרבות בקשה למינוי מנהל מיוחד וניטראלי שיפעל בעסק, עד לבירור המחלוקת בין הצדדים והכל על מנת לשמר את המצב הקיים בעסק, למנוע נזק בלתי הפיך לעסק ולחלקו של משה בעסק.

המסקנה העולה מן המקרה של משה ואבי, היא שהחיים שלנו דינמיים ולעיתים נפיצים, אין לצפות מה יוליד יום ועלינו לגבות ולהסדיר בכתובים ענייני רכוש וממון, גם אם אנו סמוכים ובטוחים שהקרובים לנו, יפעלו כלפינו תמיד בדרכי יושר ומוסר. לו משה ואבי היו חותמים בתחילת דרכם על הסכם שותפות, אשר בין היתר יסדיר את זכויותיהם בעסק המשותף (על אף הרישום הפורמאלי) ויקבע מנגנונים מוסכמים ליישוב סכסוך ולבירור מחלוקות, משה לא היה נקלע מלכתחילה לסיטואציה בגינה הגיע למשרדינו, סיטואציה בה הוא נתון לחסדיו של אבי ולחסדיה של ערכאה שיפוטית, אשר תיעתר לבקשתו לפעול בהקדם לשימור המצב הקיים לצורך הגנה על העסק ועל חלקו בעסק עד לבירור המחלוקת ותכריע בצורה אשר תשקף את זכויותיו האמיתיות בעסק .

זאת ועוד, סיטואציות שונות אשר עלולות להיווצר במהלך החיים עלולות לסכן את חלקו של משה בעסק:

כך לדוגמא, לו משה חלילה היה הולך לעולמו, הן בטרם פרץ הסכסוך בין הצדדים והן לאחר פרוץ הסכסוך, ייתכן שיורשיו על פי דין או הזוכים על פי צוואתו, היו נקלעים לסיטואציה בה פרי עמלו של אביהם במשך 20 שנים, היה נשלל מהם עקב היעדר רישום ועקב קושי הוכחתי.
כך לדוגמא, טול מקרה בו אבי היה נקלע לקשיים כלכליים עקב חובות אישיים. נושים וצדדים שלישיים היו פועלים לעיקול זכויותיו ונכסיו של אבי על מנת להבטיח את זכויותיהם ואת פירעון החוב כלפיהם. היות ומלוא הזכויות בעסק רשומות ע"ש אבי בלבד, ואין כל סימוכין לכך שמשה הינו שותף במחצית הזכויות, גם זכויותיו של משה בעסק היו מעוקלות ושוב הוא היה נאלץ לפנות לערכאות, ולהוכיח את זיקתו לעסק לצורך קבלת סעדים לשמירה על זכויותיו.

עלינו לפעול על מנת לשמור עצמינו במיוחד מאוהבינו היות ואינטראקציה עסקית עימם עלולה לטמון בחובה את הלא נודע והלא צפוי בהתגלמותו והסיכון בה רב. משונאינו אנו נשמרים ממילא זוהי ברירת המחדל.

הכותבות הן עו"ד שירי מלכה בעלים של משרד העוסק בהון פרטי, נאמנות, העברה בינדורית של רכוש ועסקים – דיני משפחה, ירושה, גירושין ואפוטרופסות ו עו"ד שני שלנגר ממשרד עורכות דין שירי מלכה.

צילום: (איציק שוקל)

אודות צוות עורכים

צוות עורכי טודיי מורכב מכתבי חדשות בעיקר בניו יורק וישראל העובדים מסביב לשעון הגלובלי כדי לתת לכם את החדשות העדכניות והמדוייקות ביותר ובזמן. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

גדעון סער בנימין נתניהו אביגדור ליברמן (עמוס בן גרשום לע''מ)

״בנפול אויבך״ נתניהו זכה לדעת הבוקר מי חבר שלו באמת

רבים היו משלמים הון כדי לדעת מה מתחולל בראשם של עמיתיהם, מי עמם באמת ומי חבר לעת שמחה בלבד.

2 תגובות

  1. המשפט " ה" שמור אותי מאהבי ומשונאי אשמר בעצמי" כ"כ נכון במקרה זה ובוודאי נכון לעוד הרבה משפחות. ועוד יותר עצוב כ"כ הרבה זמן עד להחלטת בית המשפט בעיקר לאנשים מבוגרים.!!!לצערי בית המשפט גם לא בוחן את הדקויות עקב העומס הרב ולעיתים הצדק אינו במאה אחוז צדק וחבל.