בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6706.53 | €5699.59 | £5128.49 | ¥751459.2 | 22/09/2018 04:13
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / השתוממות: אין כלים לצמיחה אז מעלים את השכר בפרוטות ובאחיזת עיניים
אין כסף חובות - Digital Photos - Fantasista

השתוממות: אין כלים לצמיחה אז מעלים את השכר בפרוטות ובאחיזת עיניים

בשורה או לעג לרש? (קרדיט תמונת אילוסטרציה: Digital Photos – Fantasista)

האם אין גבול להתנשאות ולהתנהלות על פיה פועלים משרתי הציבור, אלו המרוויחים על גבו עשרות אלפי שקלים בחודש ובנוסף ממלאים ארגזי הטבות שיתלוו אליהם לכל חייהם, שהם פשוט מחשיבים את העם, כעדר וכנטל עבורם ולמצער לחבילה של מעוטי השכלה או הבנה בהתאמה.

אין אפשרות להגדיר זאת אחרת, לאחר שחכמי חלם מסרו לתקשורת מידע לפיו שכר המינימום בחישוב שעתי יעלה, ולו זו אף זו המעסיק אשר יזדקק לעובד למספר שעות נוספות בחודש לאחר שזה עבר את מכסתו השבועית שקוצרה בשעה אחת גלמודה, או אז המעסיק יאלץ לשלם לו עוד 4 שעות חודשיות, וכך הפועל "ירוויח" יותר, האמנם?

עתה נסביר, אם כן במדינת ישראל, קיימת כידוע מכסת שעות עבודה המכונה משרה מלאה. בחשבון פשוט, השכר הנוכחי ימשיך וישקוד על שמריו ללא כל שינוי, זאת למרות הקיצוץ חסר המשמעות של כמה שעות ממכסה זו, אך מאחר והסכום יחולק למספר השעות הנותרות לאחר קיצוצן של כ-4 שעות בחודש, אזי יוסיף הדבר כמה מטבעות שחוקות לתעריף השכר השעתי. כן, זהו "החידוש" וזו הבשורה כמו גם ההסבר לעלייתו של השכר השעתי. נעלבתם? עדיין לא, בואו נמשיך;

החידוש הנוסף, ולא פלא כי ישנם מעסיקים רבים אשר הביעו טרוניה על כל המהלך המגוחך הזה, מביא עמו אפשרות כי מעסיק אשר עסקו שלו יקום או ייפול בעקבות אותן 4 שעות חודשיות, שהעובד החסיר כביכול מתפוקתו עקב צו ההרחבה עליו חתם השר החשוד בפלילים והממשיך לכהן תחת חזקת חפותו כשר הרווחה, מר חיים כץ, יאלץ לשלם לעובד עוד 4 שעות בחודש זאת בנוסף למשכורתו הרגילה.

לכל חכם אשר עיניו בראשו נהיר הדבר כי מדובר כאן ביותר מצירוף מקרים בכדי להתעלם מן העובדה, כי לכאורה נראה שבמדינת ישראל יש פשוט מי שעמלים ככל כוחם להתיש את התושבים.

כפי שפורסם לא מזמן, כשליש מכח העבודה במדינת ישראל מרוויח שכר מינימום בלבד, זו בושה בפני עצמה וכישלון חרוץ של מדינה המתפארת במגוון של הישגים על חשבון הציבור, אך לרובם, יהודים תמימים, כלכלית, אין היד משגת מאומה ממה שיש למדינה להציע מזה 70 שנים מאז הוכרזה בפורמט הנוכחי.

ולעניינינו, העובדים למחייתם, בעבור אותה משכורת מזערית ומביישת של כ- 5,300 שקלים ברוטו בחודש, יסיימו את שבוע העבודה המייגע שלהם בעבור הגרושים שהם מקבלים, שעה אחת פחות ממה שהם היו רגילים עד עתה.

לפיכך בחשבון פשוט, הסכום השעתי המינימלי, העומד כעת על 28 וקצת שקלים, והיה ונחלק אותו לשאר 42 השעות הנותרות, יתווספו למשכורת השעתית כ-60 אגורות, וכך למעשה ניתן לעבוד על כולם ולומר- כי שכר המינימום לשעה עלה לכאורה, אמנם מתמטית זה נכון, אבל מעשית- 60 אגורות… מה עוד שבחישוב חודשי המשכורת נותרת על כנה, זה פשוט עבודה בעיניים.

נחמה פורתא יימצא מי שהמעסיק יואיל להשאירו בעבודה לעוד 4 שעות כפי שהיה רגיל, אזי יקבל עוד כ-120 שקלים ברוטו בחודש למשכורתו, אך מה ההבדל בין כך ובין תשלום עבור שעות נוספות?

בשורה התחתונה, מדינת ישראל שנכשלה עד כה בכל נושא כלכלת הפרט, ולא רק של האוכלוסייה הנזקקת, ועל כך אין עוררין, שוב מגלגלת את חוסר הרצון שלה להיטיב עם תושביה מסיבות עלומות ותמוהות על המעסיקים, ההולכים ומתמרמרים מהצעדים המתמשכים הללו.

מדינה שלא ששה לאיים על אזרחיה, כפי שנשמע מפי גורמי החוק, ורשויות המס בשבוע האחרון כל אחד והסנקציות עליהן דיבר בהתאמה, מתעלמת מלמצוא פתח לכלכלה המתאימה למזרח התיכון בחושבה כי מדובר במדינה ובתושבים החיים במדינה מערבית מתוקנת, המחשבה המוטעית הזו שדי בשכר המינימום + לכמיליון וחצי עובדים כדי להוכיח אותה, כבר נותנת את אותותיה היטב, אך אין מי שרוצה להביט נכוחה נוכח המציאות הקודרת.

כנראה אי שם ממרומי האולימפוס קצת מתקשים ללא משקפיים חזקים לראות את שלטי, "המכירה," "להשכרה," ההולכים וממלאים את הרחובות. המעסיקים, ובעלי העסקים קורסים, והשיירה עוברת בדרכה לעוד נאום ויום צילומים מוצלח, רבותי- לא לעולם חוסן, ויפה שעה אחת קודם בכדי להפנים את המציאות, כי רק אידיוט לא מבין כי המצב העדין מתנדנד לו על קרעי תרנגולת.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט