בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / המודיעין הגרמני סיכל פיגוע טרור המוני של דאע״ש בגרמניה
מטה סוכנות הביון הגרמנית BND (קרדיט תמונה: CC\Twoday\Bjs)

המודיעין הגרמני סיכל פיגוע טרור המוני של דאע״ש בגרמניה

מטה סוכנות הביון הגרמנית BND (קרדיט תמונה: CC\Twoday\Bjs)

גורמי מודיעין בגרמניה אישרו כי סוכנים גרמניים סיכלו ב-2016 פיגוע המוני שתוכנן על ידי מחבלים של "המדינה האסלאמית."

המודיעין הגרמני התחקה אחר זוג שנסע לסוריה בסתיו 2015, בניסיון לארגן ולשלוח קבוצות של מחבלי ארגון הטרור לגרמניה. הגבר שזוהה בשם אוגוז ג' והאישה, מרשה מ', שהצטרפו לדאע"ש, אמורים היו למלא תפקיד מרכזי בפיגוע טרור אותו חשבו להוציא לפועל עם שובם לגרמניה.

תפקידה הפרלימינרי של האישה, מרשה, שהתאסלמה, היה לגייס נשים בצפון גרמניה כדי שאלו יתחתנו עם מחבלי ארגון הטרור לצורך קבלת ויזה לגרמניה. אחת הנשים אליה פנתה האישה, הייתה שתולה של סוכנות הביון הפנימי של גרמניה (BFV) וכך נחשפה התוכנית.

כשהם לא מודעים לכך כי פעילותם מנוטרת ככל שניתן תוך שיתוף פעולה עם גורמי המודיעין הרלוונטיים, תכננו בני הזוג לשלוח לגרמניה עד שלושה תאי מחבלים של דאע"ש. אלו היו אמורים להגיע לגרמניה במהלך 2016 ויחד עם בני הזוג לתכנן ולבצע פיגוע המוני כאשר על פי ההערכות מדובר היה בפסטיבל מוזיקה פתוח.

חמושים של המדינה האסלאמית דאע"ש- ארכיון (קרדיט תמונה: Day Donaldson)

חמושים של המדינה האסלאמית דאע"ש- ארכיון (קרדיט תמונה: Day Donaldson)

לאחר שהפרשה נחשפה ברשתות המדיה בגרמניה, אישרה הפרקליטות הפדרלית הגרמנית את הפרטים. "למדנו על תוכנית הפיגוע, כך שהצלחנו ליזום הליכים פליליים עוד באוקטובר 2016." אישר התובע הכללי פיטר פרנק, והוסיף, "מבחינתנו, העובדות בתיק היו מאוד קונקרטיות וגם אמינות."

המדיה שאומנם מייחסת קרדיט לגורמי המודיעין הגרמניים, טוענת כי מעבר למידע המוקדם, הסיכול המעשי של התוכנית התאפשר בהמשך למלחמה העיקשת בסוריה נגד דאע"ש, מה שגרם לבני הזוג להימלט הישר לזרועות הכוחות הכורדים בסביבות אוקטובר 2017, שם נחקרו ועדיין מוחזקים במעצר במתקן כליאה בצפון סוריה.

עיתונאי שהורשה לראיין את החשוד, אוגוז ג', תושב העיר הגרמנית הילדסהיים, הציג את גירסתו של המחבל, שטוען כי הסתבך ונגרר לתוך התוכנית שנועדה להוציא לפועל מתקפת טרור הרסנית בטעות, ואף ניסה לצאת מכל המצב הזה ברגע שחשף זאת, כך לדבריו של המחבל.

אולם הנחת גורמי הביטחון היא כי אין מדובר בתוכנית אקראית שנחתה בהפתעה על בני הזוג, אלא בתוכנית שנרקמה מראש על ידי פעיל המדינה האסלאמית המכונה אבו מוסאב אל-עלמאני, כאשר ככל הנראה שמו האמתי היה תומאס, מחבל אסלאמי שהגיע לסוריה משוויצריה ונהרג במהלך בלחימה בסוריה נגד חמושים של דאע"ש.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!