בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בראש / אוסטרליה: הכפישו אבות ברשת החברתית כמתעללים וחטפו את ילדיהם
דבי פלץ עוזרת נציב משטרת אוסטרליה - צילום מסך

אוסטרליה: הכפישו אבות ברשת החברתית כמתעללים וחטפו את ילדיהם

דבי פלץ עוזרת נציב משטרת אוסטרליה (קרדיט תמונה: צילום מסך)

שלושה גברים ואישה בני 60 עד 80, חשודים כי הקימו רשת שנועדה לחטוף ילדים, תוך מצג שקרי לכאורה כי האבות התעללו בילדיהם. לאחר שבעקבות הכפשות השווא התקיים דיון מקדמי בבית המשפט לענייני משפחה, מיד לאחר מכן דאגה הרשת להסתיר את הילדים מהשלטונות עוד בטרם תיחשף האמת.

לדברי רשויות אכיפת החוק באוסטרליה, לפחות 10 ילדים הוחזרו בבטחה לביתם לאחר שנחטפו, אולם החקירה נמשכת עקב חשד כי גורמים נוספים מעורבים בפרשה. לגבי חשודים נוספים, אמרה המשטרה, כי ייתכן והם לא היה מודעים לכך כי מדובר במעשה פלילי.

חוקרי המשטרה הפדרלית האוסטרלית פשטו על מספר רב של בתים ומשרדים בכל רחבי אוסטרליה, במסגרת החקירה המסועפת שנערכה תחת מעטה של חשאיות במהלך השנתיים האחרונות.

החוקרים קבעו כי לפחות ב-5 מקרים, ניתן למצוא קשר ישיר בין המזימה שרקחה הרשת שהוקמה לצורך כך ולחטיפתם של הילדים מקרב אלו שאותרו עד כה על ידי המשטרה.

התכוונו "להגן" על הילדים, המשטרה לא קונה את הטענה

האישומים הפליליים נגד השלושה שנעצרו כוללים גניבת ילדים, קונספירציה להטעיית החוק ורדיפת בני אדם. טענת החשודים כי הם התכוונו "להגן" על הילדים, נדחתה על הסף מול הראיות הקושרות אותם למזימה בעלת רקע פלילי ויסוד נפשי לביצוע העבירות.

"אי הסכמה להחלטת בית המשפט לענייני משפחה, אינה מהווה תירוץ להתנהגות כזו של קבוצה המבקשת לקחת את החוק לידיה," נאמר בבית המשפט.

במטרה להסתיר את המעשה, דאגה הרשת להעברה מתמדת של הילדים ממקום למקום, לשינוי זהותם, שינוי בהופעתם, ולבידוד למשך תקופות זמן ארוכות. המעשים הללו יכולים לגרום להשפעות ארוכות טווח על הילדים. אמרה דבי פלץ, עוזרת נציב המשטרה האוסטרלית.

"יש לנו סיבה להאמין כי הקבוצה נעזרה תוך מצג שווא באנשים נוספים כאשר חלקם עשויים שלא להיות מודעים כלל למעורבות שלהם. אנחנו מבקשים מכל אחד שיש לו מידע כלשהו על פעילות הקבוצה, ליצור קשר עם גורמי אכיפת החוק." הוסיפה פלץ.

ארבעת החשודים המרכזיים בפרשה

אחד העצורים, גבר בן 64 שנעצר השבוע בגראפטון, שימש על פי החשד כמנהל הכספים הראשי של הרשת כאשר בידי החוקרים ראיות הקושרות אותו לפחות לתוכנית זדונית אחת, שמטרתה הייתה לסייע לשתי נשים לחטוף ולהסתיר את ילדיהן, בניגוד להוראות סעיפי החוק האוסטרלי הנוגעים לדיני משפחה.

גבר אחר בן 63, שנעצר גם הוא בגראפטון, שימש על פי החשד כמתאם הרשת, כאשר תפקידו היה לשלוח כספים לנשים, ולאחר מכן להציף את המדיה החברתית במטרה ליצור מצג שווא כי האבות מתעללים בילדיהם.

בנוסף לעצורים שהפרטים על מידת מעורבותם נחשפה על ידי המשטרה, נעצר גם גבר בן 83 שסייע לרשת, אך לא נמסר באיזה אופן סייע הלה לחטיפת הילדים. אם כי ההערכה היא שמעורבותו היא בהיקף קטן ואולי חד-פעמי, מאחר ושוחרר מיד בתנאים מגבילים.

בכל מקרה, קבע בית המשפט כי על בן ה-83 להפקיד את דרכונו, להימנע מכל קשר עם 36 אנשים נוספים המעורבים בפרשה, ולהתייצב בתחנת המשטרה שלוש פעמים בשבוע.

מעורבת רביעית עליה נמסר עד כה, היא אישה מפרת' בת 78 כשהחשד כלפיה הוא קשירת קשר לפעולה המנוגדת להחלטות בית המשפט במסגרת המזימה הכוללת של הקבוצה.

בימים הקרובים צפויים להימסר פרטים נוספים.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ניפוץ זכוכית - CC0

בג״ץ 'מנפץ' מיתוסים על מדינת ישראל

אשריו של בג״ץ וטוב שיש ארגון כזה, ובעיקר רצוי שלא להתבלבל הרי אלו הרוצים בחיסולו של בג״ץ אינם בעדכם!