בס"ד י״ח באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 25 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / החוקר המיוחד מולר עומד לפרסם את ממצאי דו״ח החקירה
היועץ המיוחד, ראש ה-FBI רוברט מולר (קרדיט תמונה: CC\Flickr\Ryan J. Reilly\סטודיו טודיי)

החוקר המיוחד מולר עומד לפרסם את ממצאי דו״ח החקירה

היועץ המיוחד, ראש ה-FBI רוברט מולר (קרדיט תמונה: CCFlickrRyan J. Reillyסטודיו טודיי)

היועץ המיוחד שנקרא להקים את צוות החקירה בפרשת 'הקנוניה הרוסית,' רוברט מולר, צפוי לפרסם את עיקרי ממצאי החקירה אותה ערך, לאחר בחירות האמצע בחודש נובמבר.

מעבר לרמיזות ולסימנים כי החקירה הסתיימה, לאחר שמספר מחברי הצוות שבו לעבודתם הסדירה במשרד המשפטים, הלהיטות הבלתי נשלטת של מולר להזדרז ולהעמיד לדין מספר גורמים אותם חקר, זניחים ככל שיהיו, מלמדת כי החקירה כבר מיצתה את עצמה.

בחודש שעבר העמיד מולר לדין, סוחר זוטר מקליפורניה שמכר לפרנסתו זהויות בדויות באינטרנט עבורן גבה 20 דולר ליחידה, הדבר לא רק שהעלה גיחוך במדיה, אלא שגרר ביקורת נוקבת כלפי מולר על כך כי הוא אינו ממוקד.

רודי ג'וליאני - Gage Skidmore-CC

יועצו המשפטי של הנשיא טראמפ, רודי ג'וליאני- מאוד רגוע (קרדיט תמונה: Gage Skidmore\CC)

לחץ גובר והולך לסיים את הפרשה המתארכת

בכירים המקורבים לחקירה מסרו לבלומברג, כי מולר עומד בפני לחץ גובר והולך שדוחק בו לסגור לאלתר את החקירה או להגיש כמה שיותר כתבי אישום גם קטנטנים כגון זה שהוגש בקליפורניה.

עתה מצופה ממולר אחרי שלקח לעצמו כמעט שנתיים כדי לבדוק את החשדות לעומקם של דברים, לומר באופן חד וחלק- האם מצא כי היתה קנוניה בין הקמפיין של דונלד טראמפ לבין רוסיה ב-2016, והאם הנשיא טראמפ נקט בפעולות שנועדו לשבש את החקירה.

ברם, אלו הממתינים לסנסציות עלולים להתאכזב, משום שלא בהכרח כל הממצאים מחקירתו של מולר יפורסמו במידה והם לא יתמכו בכתבי אישום.

רוד רוזנשטיין (צילום מסך פוקס-ניוז)

הבוס הישיר של מולר, רוד רוזנשטיין (קרדיט תמונה: צילום מסך)

התקנות יכולות לקבור את ממצאי החקירה

התקנות לפיהן הוגדרו סמכויותיו של היועץ המיוחד קובעות, כי הוא יכול להציג את ממצאיו אך רק בפני האחראי הישיר שלו, שלעת עתה הוא סגן היועץ המשפטי לממשלה, רוד רוזנשטיין.

רוזנשטיין במקרה הזה, יכול להפעיל לאחר שיקבל את הדו"ח המלא, שיקול דעת בלעדי כדי לקבוע מה מתוך הממצאים יועבר לקונגרס ומה מתוך כך יפורסם לציבור.

עוד מסתמן, כי מולר לא יפרסם אף פיסת מידע לפני בחירות האמצע ב-6 בנובמבר, אך אין זה אומר כי מידע היכול לעזור למי מבין היריבים הפוליטיים לא יודלף על ידי גורמים אינטרסנטיים גם לפני כן.

לאור העובדה כי הנשיא שוקל להעביר לאחר הבחירות את רוזנשטיין אם הלה לא יתפטר בעצמו, ואף את התובע הכללי ג'ף סשנס מתפקידם, אלו שיבואו במקומם, יכולים להביא את החקירה לקו סיום אחר לגמרי.

כרגע בכל אופן, למרות כי מדי פעם דלף מידע מתוך החקירה, מסקנותיו של מולר עצמו נשמרו בסוד ואין לאף אחד מושג בשלב זה איך ייראה הדו"ח הסופי.

ג'ף סשנס ועדת המודיעין (צילום מסך)

התובע הכללי, ג'ף סשנס. ישנן ההערכות הן כי הנשיא טראמפ יפטר אותו לאחר בחירות האמצע (קרדיט תמונה: צילום מסך)

לא מסתמן מפץ פוליטי עקב הדו"ח

פרשנים משפטיים העריכו עוד בקיץ, כי אם למולר יש כוונה להגיש כתבי אישום בפרשה, מאחר ועד כה התפרסמו רק ממצאים שהתגלו באקראי כגון העלמות מס, זיוף ומרמה של מספר אנשים אך ללא קשר לרוסיה וללא קשר לנשיא טראמפ, עליו לעשות זאת זמן סביר לפני בחירות האמצע.

מתוך כך ומאחר ועד כה לא הוגש ולו כתב אישום בודד או חלק ממנו הקשור לקנוניה הרוסית, או לשיבוש החקירה, או לכל דבר הקשור לנשיא טראמפ, מעריכים כי ממצאים אשר מלמדים כי היתה קנוניה או שנעשו מעשים פליליים על פי החוק מצדו של הנשיא, לא נמצאו.

אם ההערכות הן נכונות, אזי מובן למה מולר לא טרח לומר מילה לפני בחירות האמצע, משום שהדבר יכול היה להיחשב מצד המפלגה הדמוקרטית כהתערבות בוטה בבחירות.

אם שוב יפסידו הדמוקרטים בבחירות, כלומר יתרחש "הגל האדום" והרפובליקנים יישארו עם רוב בשני בתי הנבחרים, והיה ומולר בכל זאת יפרסם לפני הבחירות ממצאים לטובתו של הנשיא טראמפ, יאשימו את היועץ המיוחד בהתערבות בבחירות, את זה הוא ככל הנראה ימנע מעצמו.

מנגד, מתחזקת ההערכה כי מולר נשא באחריות לעדכן את הבוחרים עוד לפני בחירות האמצע, אם ישנם ממצאים משמעותיים העלולים לשנות את המפה הפוליטית, או לחולל מפץ פוליטי, משלא עשה זאת, מסתמן כי חקירתו תסתיים עם אותם מספר כתבי אישום טפלים לעיקר ובודדים במספר.

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בפסגת נאט"ו 2018 (קרדיט תמונה: Twitter-Dan Scavino)

עולם שלם המתין- לאחר 48 שעות של דממה צייץ עתה הנשיא טראמפ

סוף סוף צייץ הנשיא בחשבון הטוויטר שלו.