בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום שבת , אוגוסט 18 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6343.51 | €5555.66 | £4974.52 | ¥704048.5 | 18/08/2018 09:54
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / הדמוקרטים מאבדים את זה? סנאטורית כמעט וטוענת כי הם אלו שניצחו
אליזבת' ווארן (הסנאט האמריקאי)

הדמוקרטים מאבדים את זה? סנאטורית כמעט וטוענת כי הם אלו שניצחו

הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת' ווארן- דברים הזויים (קרדיט תמונה: הסנאט האמריקאי)

הסנאטורית הדמוקרטית הבכירה אליזבת' ווארן, מי שבעצמה, כך נרמז לא פעם, מעוניינת לרוץ מטעם מפלגתה לנשיאות ארצות הברית, טוענת כי ניצחונו של הנשיא דונלד טראמפ, שהביס את הילרי קלינטון ברוב מוחלט של הקולות האלקטוראליים – כלל אינו דמוקרטי.

זו אינה דמוקרטיה, טוענת ווארן, ומסבירה- הרי מי שזכה ברוב הקולות (כשהיא רומזת להילרי קלינטון) הוא הזוכה בבחירות לנשיאות, ככה זה בדמוקרטיה.

הדברים הם תמוהים, משום ששיטת הבחירות האלקטוראלית בארה"ב אינה חידוש רק מהבחירות האחרונות ב-2016, אלא מדובר בעובדה קיימת, אותה כאמור מכחישה לכאורה ווארן, כאילו מדובר בתכנית כבקשתך.

הילרי קלינטון באוסטרליה - צילום מסך פוקס ניוז

הילרי קלינטון, לפני כשבוע באוסטרליה, מצהירה "אני זכיתי.. ברוב הקולות" חבריה במקום לעזור לה, זורמים עם הרעיון (קרדיט תמונה: צילום מסך פוקס ניוז)

טעות סטטיסטית נפוצה הנובעת משכחה

שמא הדמוקרטים סומכים על כך, כי אף אחד למעשה לא מתייחס ברצינות לדבריהם בנושא הזה?

הרי כל מי שחפץ בכך יגלה מהר מאוד, כי נשיאים רפובליקנים כגון, רונלד רייגן, בוש האב (קדנציה ראשונה), ואף בוש הבן שהביס את ג'ון קרי, זכו הם ואחרים בהרבה יותר קולות מאשר המועמדים הדמוקרטים לנשיאות, זאת בנוסף למספר האלקטורים, מה שכאמור על פי החוק העניק להם את הנשיאות.

ווארן נשענת מן הסתם על טעות סטטיסטית, לפיה העובדה כי בשלוש מערכות הבחירות האחרונות זכו הדמוקרטים ברוב קולות המצביעים, לדידה כך גם יהיה בבחירות 2020, ולפיכך כדאי כבר מעכשיו לנסות ולשנות את החוק.

האג'נדה לכאורה

הדברים באים בהמשך למסעה של קלינטון בעולם, שם בחו"ל, לאחר שהיא גובה כסף עבור כרטיסי כניסה ממי שמעוניין לשמוע.. את המנטרה, שוב ושוב כי היא זו שקבלה את רוב הקולות, מסע שהוגדר על ידי אחד העיתונאים הבכירים בארה"ב, כ"מסע הבחירות האינסופי של קלינטון."

לא זכור דבר כזה בהיסטוריה של ארצות הברית, כי בעוד שכבר עברו עוד מעט שנתיים מאז קמפיין הבחירות האחרון, המפלגה שהפסידה עדיין ממשיכה לטעון, כי היא זו שלמעשה ניצחה- הזוי.

ומה אומרים אלו המבינים במספרים

יועץ בכיר שעבד בחברת פיתוח תוכנה מתקדמת לניתוח נתונים, הסביר לכתבנו כי "התבוננות לינארית בדגימת דאטה ללא התחשבות במכלול הנתונים לרבות נתונים-אקספלנטוריים (חיצונים) והרצת דגימת בדיקה, היא טעות נפוצה בקרב מנהלי השיווק והמכירות בדרך כלל."

"לא ניתחתי את ההסתברויות, אך מול הטבלה (מספרי קולות המצביעים) אותה סיפקתם, אין זה נכון לקחת את 3 התוצאות האחרונות במערכת הבחירות לנשיאות ומכך להסיק סטטיסטית כי גם הרביעית בסדרה (2020) תהיה בעלת אותה מגמה בהסתמך אך ורק על 3 התוצאות האחרונות." סיכם היועץ הבכיר. את זה ווארן וחבריה, ככל הנראה לא לוקחים בחשבון.

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

אלסקה איירלינס: ״הריח המסריח במטוס נבע ממישהו או משהו״

בתחילת השבוע נחת מטוס אלסקה איירלינס נחיתת חירום בלוס אנג'לס - עתה משנה החברה גירסה אשר למקור הסיבה