בס"ד ט״ז בתשרי תשע״ט , יום שלישי , ספטמבר 25 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6617.46 | €5632.08 | £5044.86 | ¥745745.13 | 24/09/2018 18:04
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / לקראת 70 שנותיה… האם נעלמו מיליוני יהודים ממדינת ישראל?
טרמינל הבאים שדה התעופה בלוד נתב"ג (חדשות טודיי)

לקראת 70 שנותיה… האם נעלמו מיליוני יהודים ממדינת ישראל?

הדבר הראשון שרואים העולים החדשים בנתב"ג דגל ישראלי קרוע… (קרדיט תמונה: ארכיון חדשות טודיי)

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אוכלוסיית ישראל מונה כיום כ-8.8 מיליון תושבים, מהם כ-6.5 מיליון יהודים.

מופתעים? הרי מזה כמה שנים טובות אומרים גורמים רשמיים כי בישראל חיים כ-6 מיליון תושבים יהודים, וכל מי ששואלים ברחוב עונה כי לדעתו יש 7 או 8 מיליון יהודים במדינת ישראל, ולא בכדי, כי לכאורה המספרים אף היו צריכים להיות גדולים מכך. אז מה קורה כאן, איפה כולם?

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי מאז קום המדינה עלו כ-3 מיליון בני אדם. על זה יש להוסיף את אלו שכבר היו בארץ לפני כן, וכן 70 שנים שהם לא פחות משבעה עשורים של התרבות טבעית, שלא לומר זו של הדתיים עם מניין צאצאים רב המתחתן בגיל צעיר ועם דור רביעי ואף חמישי כבר בדרך. ולהבדיל, לגרוע מהסך הכול את אלו שהלכו לעולמם.

רק כדי לסבר את האוזן, מספר הצאצאים של הרב אלישיב זצוק"ל מתקרב לכ-2000 בני משפחה, ושיבדל לחיים ארוכים, משפחתו של הרב קנייבסקי מונה כמה מאות. כך המספרים גם בקרב רבים מבני העדה החרדית וגם מקרב הדתיים שאינם מהמגזר החרדי, הנישאים בגיל מוקדם. כך לדוגמא צאצאים שנולדו להורים מהמגזרים הללו, עד כעשור או שניים מקום המדינה, מונים כיום כעשרות ילדים ונכדים.

כשבוחנים את הנתונים הרשמיים המתפרסמים מדי תקופה, מסתמן כי לכאורה יש מי שמתעקשים כי ישנם רק כמה מאות אלפי חרדים המתגוררים במדינת ישראל, ממבוגרים ועד תינוקות. כך גם לדידם של מתנגדי המגזר החרדי, ולא על מרץ מדובר, כי אם על אנשי הציונות הדתית, שם גורם מסר ל"טודיי" כי ישנם בסביבות 200 אלף חרדים באזור בני-ברק ומספר דומה כנראה בירושלים, ועוד כמה עשרות אלפים ברחבי הארץ, כך לטענתו.

זוכרים את הפגנת המיליון של החרדים?

אם כן, מי היו אותם מיליון חובשי מגבעות שחורות שפקדו את ירושלים בהפגנת המיליון של החרדים? מה עוד שלא מדובר בתינוקות ובמבוגרים. האם גורמים מסוימים "מחביאים" את כמות החרדים האמיתית במדינה, ואם כן, מה עוד הם מחביאים?

כולם שמעו לאחרונה כשמדינת ישראל עתה כשצריכה לשלם קצבאות, אזי מוסדותיה כועסים לכאורה על כך כי תוחלת החיים בה ארכה לאין שיעור ובהרבה שנים, כך שפקטור העוברים לגן עדן, גם הוא בירידה בשני העשורים האחרונים. לנו נותר לומר- עד 120!

נתוני הלמ"ס בעיקר סותרים את התפיסה של מיעוט הציונות הדתית-לאומית בישראל על כך כי בארץ הקודש היו לפני הקמתה רק כמה מאות אלפי יהודים, אם בכלל. כך שלכאורה ולטענתם, עצם הכרזתו של בן גוריון בישרה את הגאולה. אולם בפועל, לא כך הדבר ורבים מקרב מגזר זה כבר הבינו את הטעות ונוטשים את הרעיון ההזוי והמגזר הציוני-דתי-לאומי עצמו בהמוניהם.

בחישוב מהיר ודי פשוט, חשבונאית לפחות, אוכלוסיית מדינת ישראל, היתה לפחות כמיליון איש או קרוב לכך, ואולי אף הרבה יותר, טרום הכרזתו של בן גוריון. את זאת לעולם לא נדע בדרך הטבע כי רישום מדויק אינו קיים. לזה תוסיפו כשלושה מיליון עולים שרובם ככולם עלו אך ורק בעשורים האחרונים, כך שהאוכלוסייה נכון להיום היתה צריכה להיות קרוב לעשרה מיליון איש, ואם מחשבים עוד יותר לעומק, אף הרבה יותר מכך.

אז איפה כולם?

משרד העלייה והקליטה בתגובה לכתבה במעריב על נשירה חזקה של העולים חזרה לארצות המקור, כל אחד מסיבתו, סובר כי לא כל נסיעה לחו"ל של עולים ובני משפחותיהם, נחשבת כנשירה. ההסבר- תלוי לכמה זמן הם נסעו… ולגופו של עניין, סירבו להגיב לתופעה וטענו כי "אחוזי העזיבה הם נתון שמורכב למדוד אותו," לדבריהם המתחמקים.

הסוכנות היהודית-ציונית, כשעומתה עם הנתון כי לפחות 25% מהעולים שהם שכנעו לבוא לארץ ישראל כבר חזרו למולדתם, הגיבה ואמרה, כי "תחושות המבוססות על מדגם אקראי אינן יכולות לשמש בסיס לדיון במספרים." עם זאת, הודתה הסוכנות, כי אכן ישנה מגמה שכזו.

אך לא רק העולים נושרים, אם נקרא למילת הגנאי "ירידה" בשמה החדש והמעודן. כמי שחיים בארה"ב, ובפרט בניו יורק, פלורידה וקליפורניה, אך לא רק במדינות אלו, נהיר לכל ישראלי כי ישנם רק בארצות הברית כמות לא מבוטלת כלל וכלל של ישראלים שנולדו בישראל ועזבו את המדינה.

תוסיפו על כך ישראלים המתגוררים גם באירופה ובארצות שונות, והתשובה לכך כישלון חרוץ של מדינת ישראל לספק לתושביה מקום סביר למגורים, יישוב הדעת ופרנסה. עוד יש להוסיף כי בקרב העולים נמצאים גם ישראלים "תושבים חוזרים," שבתוך חודשים ספורים בלבד ארזו הכול ושבו לארה"ב כלעומת שבאו.

את עיקר הסיבות לעזיבתם המהירה של העולים החדשים, תולים המיואשים במחירי השכירות, ובקושי העצום למציאת עבודה לקראת סוף שנות ה-30 לחייהם, ומעל גיל 40 בואכה 50, כמשימה כמעט בלתי אפשרית.

מספר משפחות עולים שהגיעו לכאן עתירי ממון תוך הבטחות רבות למען עתידם במקום החדש, נקלעו תוך שנים ספורות לחובות, וכל מה שמחזיק אותם במדינת ישראל הוא צו עיכוב יציאה מן הארץ, כך על פי עדות של אחד המסכנים בכתבת מעריב. עתה, נקווה כי נפשית הם חזקים מספיק להתמודד עם "המארב" אליו הם נקלעו, כיוון שצו שכזה ההופך את מדינת ישראל לבית כלא של חייבים, אינו מוכר להם מהעולם המערבי ממנו באו.

לסיכום, מסתבר כי אלו שחשבו, וכפי שאמרו חכמינו- מודה ועוזב ירוחם, כי מדינת ישראל היא "ראשית צמיחת הגאולה" בהסתמך על העובדה כי יהודי העולם שבים אליה מכל עבר, נתבדו. מסתבר כי מספר התושבים כלול אך ורק מריבוי טבעי, כשאליהם התווספו עשרות אחוזים מן העולים שנמלטו מרוסיה, כשאופציה זו נפתחה בפניהם. כך, הבלוף כי יהודי העולם נוהרים למדינת ישראל בהמוניהם, נגוז כלא היה.

א.ק שהגיע למדינת ישראל כתושב חוזר מצפון מיאמי, במצב כלכלי מצוין, שב לארה"ב לאחר חצי שנה עם אשתו וילדיו, וסיפר ל"טודיי": "לי לא היתה בעיה, העסקים בחו"ל, לא ממש היה לי חיבור וצורך ברשויות המדינה. חזרנו מתוך שחשבנו כי זה פטריוטי לעשות את זה וכל מיני הטבות שאז פורסמו באינטרנט, לאשתי והילדים זה היה קשה מיום ליום."

א המשיך ותיאר את החוויה: "השכנים מסביב רק דיברו על פוליטיקה ועל צרות בפרנסה, וכל אחד והבעיות שלו. זה היה מדכא. אני ניסיתי לבסס שם עסק והפסדתי את הכסף אך שוב זה לא היה חשוב כבר הפסדתי גם באמריקה. ככה זה, אני הייתי נשאר עוד, נותן צ'אנס, אבל האווירה גמרה אותנו, ואני אומר לך, תעמיד את זה במבחן, תן לכל מי שחייב שם כסף לצאת ומצד שני תבטל צורך בויזה לארה"ב, ונראה כמה יישארו להם שם, זה חבל איך שלוחצים את האזרחים. יבוא יום והם יקרסו," כך לטענתו.

בשבוע שעבר עם פתיחתו של טרמינל נוסף בשדה התעופה על שמו של בן גוריון, התגאה ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך כי תוך עשרות שנים, ומכמות נוסעים דלילה, מדובר כיום במיליוני נוסעים בשנה. מה שנתניהו לא התייחס אליו הוא לאיזה כיוון מועדים פניהם של הנוסעים.

אודות בני ימין

בני ימין, הצטרף לכותבי טודיי בארה"ב שם שהה בתקופת ההקמה של האתר ב-2012, ומאז פעיל בצוות החדשות. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twodaynews.com. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

סרטון של אריה מטופח עומד על שתי רגליו משגע את הרשת

וראלי: סרטון וידאו בו נראה אריה כמו לאחר שיצא מתור אצל מעצב השיער, ניצב על שתי רגליו בפנים נינוחות