בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / הקלטת שתחלץ את סעודיה מתסבוכת רצח העיתונאי ג'מאל חשוגי
שעון - אפל וואטש - CC0

הקלטת שתחלץ את סעודיה מתסבוכת רצח העיתונאי ג'מאל חשוגי

שעון אפל (קרדיט תמונת אלוסטרציה: CC0 )

'העיתון הסעודי, ג'מאל חשוגי, עונה לפני שנערף ראשו בקונסוליה הסעודית באיסטנבול.' כך דווח הבוקר (רביעי) ביומון פרו-ממשלתי בטורקיה. היומון מסר כי כתביו האזינו להקלטות האודיו, שלכאורה תועדו באמצעות שעון האייפון של חשוגי ונשמרו בענן.

רוצחיו לכאורה של חשוגי עינו את העיתונאי הסעודי בצורה זוועתית במהלך החקירה על ידי קיצוץ אצבעותיו, נכתב ביומון, שטוען כי ניתן היה ללמוד על הדבר מתוך רצף ההקלטות שנמסרו למערכת העיתון.

חשוגי נעדר מאז שנכנס לקונסוליה לקבלת מסמכים רשמיים לקראת חתונתו הקרובה לארוסתו הטורקית.

המשטרה הטורקית מסרה בשבוע שעבר כי חשוגי נרצח על ידי צוות מיוחד של 15 סוכנים סעודים שהגיעו לאיסטנבול לצורך הפעולה ולפיכך זומן חשוגי ליום ספציפי לקבלת המסמכים אותם הזמין מראש. ריאד דחתה מכל וכל את הטענות הללו כ"לא מבוססות."

לאחר מספר ימים, פרסמה רשת החדשות CNN כי סעודיה מכינה תחקיר ובו הודאה כי מדובר היה 'בחקירה שהשתבשה,' אך ללא כל קשר להנהגה בריאד. בינתיים מסתמן כי סעודיה מתכננת לצאת מהפרשה בדרך בה פעלה לאחר הפיגוע במגדלי התאומים.

היעלמות העיתונאי הסעודי - טלוויזיה טורקית

הטלוויזיה הטורקית פרסמה תחקיר בו נראים סוכנים סעודים שלכאורה ביצעו את רצח העיתונאי (קרדיט תמונה: מליום מסך)

דעות חלוקות לגבי האותנטיות של הקלטות

בוושינגטון פוסט נכתב בשמם של גורמים אמריקנים וטורקים אנונימיים, כי תיעוד השמע וצילומי הווידאו אותם שידר חשוגי בעצמו, מוכיחות כי חשוגי הומת בתוך הקונסוליה וגופתו בותרה לאחר מכן.

הבוקר זו הפעם הראשונה מאז תחילת הפרשה שהתקשורת הטורקית הרשמית, מעלה ידיעה באמצעות היומון הטוען כי כתביו שמעו בעצמם את הקלטות.

גורמים בטורקיה מסרו זה מכבר כי להערכתם מצלמת ה"אפל ווטש" של חשוגי הופעלה על ידו לפני שנכנס לקונסוליה ונשארה פתוחה תוך תיעוד מלא של חקירתו, העינויים והרצח.

לציין כי מספר מומחים המכירים את המערכת של אפל, דחו את האפשרות הזו, ואמרו כי אין זה סביר שהשעון יכול היה לתעד את כל האירועים באופן המתואר לפרטי פרטים.

כפי שדיווחנו, ייתכן ולטורקיה היו אמצעי ריגול שונים בתוך הקונסוליה הסעודית, אך כדי להסתיר עובדה זו מפאת תסבוכת דיפלומטית, נמסר כי הקלטות שטרם נשמעו בציבור, מקורם 'בשעון החכם' של חשוגי.

ככל שישנם מומחים שיטילו ספק כי השעון יכול היה לתעד את כל מה שאירע בקונסוליה, אין אלא להניח כי בידי טורקיה מידע מקיף הרבה יותר, אך בשל הסיכון כי תתגלה כמי שמנהלת מעקב אחר נציגויות זרות בארצה, סביר להניח כי בשלב זה בכל אופן לא יתפרסם המידע, מה שיעזור לריאד להינצל מבליץ דיפלומטי בינלאומי.

ההסתייגות של הקונסול יכולה לחלץ את ריאד מאשמה ישירה

לדברי היומון הטורקי, הקונסול הסעודי באיסטנבול, מוחמד אל-עותאיבי נשמע באחת ההקלטות אומר תוך מסכת העינויים שעבר חשוגי: "תעשה את זה בחוץ, אתה הולך להכניס אותי לצרות."

בקלטת אחרת נשמע אלמוני מחזיר תשובה לקונסול אל-עותאיבי ואומר: "אם אתה רוצה לחיות כשתגיע לסעודיה, תהיה בשקט!" כך נכתב הבוקר במאמר.

אל-עותאיבי עזב את איסטנבול וטס לריאד ביום שלישי, לפני שצוות חקירה משותף לסעודיה וטורקיה אמור לערוך חיפוש בביתו במסגרת החקירה הטורקית הרשמית בנוגע היעלמותו של חשוגי.

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, נחת באנקרה הישר מריאד לשיחות עם ההנהגה הטורקית בנושא, ואמר כי ערב הסעודית הבטיחה חקירה מלאה של המקרה.

אודות אוריה נהלל

אוריה, כתבנו המסקר ועורך כתבות, תחקירים ופרשנות בנושאי צבא וביטחון בעולם ובארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

סופיה קיזר- מובילאיי, צבי שלגו- יו"רPTL GROUP , אריה שרייר- מנכ"ל PTL, נתן ליבר, מובילאיי – (קרדיט תמונה: ירין טרנוס)

נשיא סין דוחף את ארצו קדימה, בין המרוויחים- עסקים מישראל

הממשל הסיני ממשיך לעודד השקעות זרות וטכנולוגיות ישראליות יכולות למלא את החלל שנוצר בעקבות מלחמת הסחר

2 תגובות

 1. הכתבות שלהם מלאות סתירות פנימיות
  לדוגמה – דווח כאן ששמעו שקיצצו לו את האצבעות בזמו העינויים נסתרות עלידי התמונות של ידו
  בתמונות שהתפרסמו ברשת גם על ידי היומון הזה וגם עלידי אחרים (קונסול קטאר בקניה)
  נראות שתי הידיים ( חתוכות) של הנרצח כביכול עם כל האצבעות שלמות ! (ראיתי את התמונות המחרידות)
  עוד כדאי לשים לב שכל הידיעות הן ממקורו תורכיים או קאטארים או אל גזירה או סי אן אן
  וכולם מצטטים מקורות אנונימיים

  • כל ידיעה מטורקיה היא בחזקת אולי.
   אבל ראיתי בעוד מקום שלגבי מה שנשמע בקלטות הם אולי צודקים.
   יכול להיות שהם מכינים לסעודיה פתח מילוט תמורת "השקעה" בטורקיה…
   אם זה נכון שהשגריר היה המום ולא ידע זה בהחלט מחזק את גרסת ריאד כי זה לא היה התנקשות מכוונת מלמעלה.