בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / משפחה / בריאות / טראמפ מסמן עוד 'בוצע': חוק גילוי נאות מצד חברות הפארמה
מעבדה לבדיקת תרופות (קרדיט תמונה: P5693852)

טראמפ מסמן עוד 'בוצע': חוק גילוי נאות מצד חברות הפארמה

מעבדה לבדיקת תרופות (קרדיט תמונה: P5693852)

אחת מהבטחותיו של הנשיא דונלד טראמפ לבוחריו, היתה לערוך רפורמה בתחום מכירת התרופות, במיוחד בתחום הרפואה הנצרכת על בסיס חודשי.

ממשל טראמפ עמל על רגולציה שבין השאר תחייב את חברות הפארמה לפרסם באופן ברור אף בפרסומות האטרקטיביות שלהן במדיה, את העלות המדויקת של התרופות והעלות החודשית שלהן לצרכן, אם ישנה כזו.

כוח והשפעה

ייצור תרופות נחשב לתעשייה שהיא מהחזקות אם לא החזקה ביותר בשוק בכמה מובנים, החברות המובילות הן עתירות ממון, כוח, שדולה והשפעה לרבות טקטיקה ואמצעים המיוחדים לענף אשר לא מוכרים בתעשיות אחרות ולא כאן המקום לפרט.

חברות הפארמה - יצרניות הענק בתחום הרפואה - אינן גוף שקל להתמודד אתו, לכן ייתכן וזו הסיבה כי הממשל הקודם בארה"ב, אף אם שקל לפעול לתיקון המחדל, לא היה מעוניין לפתוח מולן חזית ישירה.

לפיכך מדובר בצעד שנחשב כפחות אלקטורלי מצדו של הנשיא טראמפ, אולם כהרגלו נחוש הנשיא לקיים את הבטחותיו לבוחריו אחת לאחת.

ייצור התרופות

חשוב לציין, כי הגם שעלות ייצור רוב התרופות הסטנדרטיות בכמויות מסחריות, כמעט ואינו קיים ביחס לעלותן של מספר טבליות (כדורים) בודדות, לחברות הפארמה הוצאות עד כדי מיליארד דולר תוך תהליך מייגע, לפני שהן מקבלות את האישור המיוחל ומפיצות את התרופות בשוק ומוציאות לשטח את מערך השיווק שלהן היקר בפני עצמו, לרופאים מרכזי רפואה ספקים ועוד.

הדבר כרוך בתהליך ארוך לרבות קליניקה ניסיונית, בדיקות רבות והמתנה לתוצאות, ובמיוחד בתשלום ערבות כספית במזומן לרשות התרופות האמריקאית של עד מאות מיליוני דולרים, זאת עוד לפני הוצאות האריזה, פרסום ושיווק.

למרות הכל וההבנה של הממשל להוצאות האדירות של תעשיית הפארמה המגלגלת מיליארדי דולרים, ובפרט כי אין להתעלם מהעובדה כי התעשייה עוזרת לבריאותם של הנזקקים לה, עדיין ישנו טעם נפגם בתהליך, אם צרכנים קונים תרופות לאחר ששוכנעו בכך עקב שיטות השיווק של החברות, ללא שהם יודעים מראש לאיזו הוצאה כספית הם נכנסים.

 

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ארנק עוני מצב כלכלי כלכלה - CC0

מגיפת העוני בישראל עקב יוקר המחיה על סף התפרצות

מצב העוני קטסטרופלי כשההטבות לח״כים לחודש שווה לסכום שהרוב מרוויחים בשנה - הפער הזה מחליא את הנפש!