בס"ד ט״ז בשבט תשע״ט , יום שלישי , ינואר 22 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / הפתעה למבקרי טראמפ- לאחר הפסגה דיווח כי אסד יסיג את צבאו
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין במסיבת בעיתונאים בפסגת הלסינקי - Dan Scavino

הפתעה למבקרי טראמפ- לאחר הפסגה דיווח כי אסד יסיג את צבאו

העיתון הלבנוני "אל אחבאר", המקורב לחיזבאללה ולממשל אסד בסוריה, פרסם הבוקר ידיעה המעלה מתוך הכתוב כי המשטר הסורי יסיג את כוחותיו ואת הנשק הכבד הרחק מרמת הגולן.

יחד עם זאת נכתב כי "הגורמים האזוריים והבינלאומיים מבינים כי החזרת הצבא הסורי לגבולה הדרומי, בין עם ירדן ובין עם הגולן הכבוש, הפכה לבלתי נמנעת."

למרות ההתקדמות של צבא סוריה בימים האחרונים לעבר רמת הגולן מה שכבר החל להדאיג גורמים בישראל, מסתמן כי הצבא הסורי יסיג את כוחותיו מאזור החיץ עם ישראל ואף פנימה מקו זה בהתאם להסכם הפסקת האש שנחתם לאחר מלחמת יום הכיפורים ב-1974, בין שהשאר 'כדי לא לספק לאויב תירוץ.'

צה"ל חוזר ומזהיר כי הוא לא יסבול את נוכחותן של יחידות סוריות בשטח האמור, כשעל פי ההסכם מדובר בשטח שהוקצה לכוח שמירת השלום של האו"ם.

ננסי פלוסי - צילום מסך

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בקונגרס ננסי פלוסי, תוקפת סדרתית של הנשיא טראמפ (קרדיט תמונה: צילום מסך)

הדברים באים לאחר שמבקרי טראמפ אף מקרב מפלגתו, טענו כי לארה"ב ולרוסיה אין כל דבר משותף לרבות סוריה וכי לרוסיה יש אג'נדה משלה השונה לחלוטין מזו של ארה"ב, למרות שהנושא הסורי עלה בשיחות בפירוש.

לאחר שקטלו את פסגת הלסינקי ואת מה שנחזה כהתקרבות יתר שלדעתם היתה לריק בין הנשיאים טראמפ ופוטין, מתפרסמת הבוקר החלטת סוריה אשר כידוע אינה מזיזה חייל בודד ללא אישור ממוסקבה, כך שבכל אופן על פי העולה מהדיווח בעיתון המקורב לאסד, מסתמן כי טענת המבקרים שאינם יורדים לסוף דעתו של הנשיא טראמפ, אינה מדויקת.

מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בקונגרס ננסי פלוסי, ביקרה בזמנו בחריפות את הנשיא לאחר שביטל את הפסגה עם קים ג'ונג' און ואף נתנה לדבר הסבר שכמובן נקשר לטראמפ עצמו, אולם לאחר מספר ימים נודע כי הפסגה תתקיים כמתוכנן וכך היה. גם הפעם הביקורת על כך כי אין לארה"ב כל אינטרס להתקרב לרוסיה צפוי להתברר כראיה לא נכונה של המפה הפוליטית והסחר הבינלאומי.

באותו עניין, הבוקר התקרבו והורחקו פליטים סורים מהגבול עם ישראל. החשש כי התקדמות הצבא הסורי לעבר רמת הגולן תגרום ללחץ שיוביל להתפרסות הפליטים באזור החיץ מה שעלול לתת למחבלים וגורמים עוינים אחרים אפשרות להתבסס בשטח.

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

רובי ריבלין - טוויטר

מה משותף לרובי ובוגי? נדמה כי המילים שלהם לא אומרות כלום

מי הם הצמד חמד שיגדירו ערכים מה הם? ומה הצורך בהוצאות אינסופיות בעבור ״נשיא החצר״?