בס"ד י״ח בשבט תשע״ט , יום חמישי , ינואר 24 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / בכותרות ועוד / ״קרובי מרחוק עמדו״ – מזלו של טראמפ: לדעת מי הם חבריו באמת
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפסגת הלסינקי - צילום מסך

״קרובי מרחוק עמדו״ – מזלו של טראמפ: לדעת מי הם חבריו באמת

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפסגת הלסינקי (קרדיט תמונה: צילום מסך)

פוליטיקה הינה דבר מורכב, תאוות השלטון, הכותרות והפרסום כה חולנית, עד כי בכל הזדמנות רוקחים הדוברים, יועצי התקשורת ואף הדמויות עצמן, מגוון משפטי מחץ כדי לפרסם את עצמם תוך עליונות על המותקף.

ישנם מעטים בעולם הפוליטי שזכו למה שהיתה עתה ואף בעבר מנת חלקו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

בעיון בארכיון כמעט ולא ניתן למצוא דוגמא זהה, גם מסע הפיוס עם העולם המוסלמי שערך הנשיא לשעבר ברק אובמה שאף השתחווה למנהיג ערב הסעודית, לא הביא לאותה תופעה לה אנו עדים כרגע.

ככף זכות לכל אותם מתלהמים כנגד טראמפ לאחר פסגת הלסינקי, חשוב להדגיש למי שאינו מודע לרגישות המושג הרוסי באמריקה;

רוסיה שנקראה עד ימיו של הנשיא בוש הראשון ברית המועצות, נחשבה לאויבת מספר אחד של אמריקה, מי שנחשד בקומוניזם באותם שנים נאסרה עליו הכניסה לארה"ב.

באופן טבעי ניתן להבין למה מתנגדי הנשיא טראמפ, שחלקם הודחו מתפקידם כגון ראש ה-FBI לשעבר קומי, ראש ה-CIA לשעבר ברנון ובעיקר הילרי קלינטון ושאר חבריה שעוד מייחלים לנקמה בטראמפ על הביזיון שספגו בבחירות 2016, יצאו מחוריהם כדי לתקוף את הנשיא אמש לאחר פרשנות לקויה לדבריו בהלסינקי.

היכולת של טראמפ לזהות את יריביו הפוליטיים

בעולם הפוליטי אף הפנים מפלגתי ולעתים גם במעגלים הקרובים ביותר, תמיד יהיו אלו שנושפים בעורפם של מנהיגי הרשימה, שמא זה קנאה, יריבות, או חשבונות אישיים. בפנקס החשבונות הפוליטי אין הגבלה לקטגוריות היריבות האישית.

הנשיא זכה באפשרות ייחודית דרכה הוא יכול לגלות מי מבין חברי מפלגתו מעבר לאלו שקנאתם והעובדה שלא מונו לכל תפקיד בממשל העבירה אותם על דעתם כגון ג'ון מקיין, נמצאים במתרס אחר לחלוטין מאשר נמצא בו הנשיא.

אם נשחזר את הדברים מהלסינקי, כל בר דעת מבין כי הנשיא לא יעמוד ליד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויתריס בו כי הוא התערב בבחירות בארה"ב כשהאחרון מתעקש להכחיש את הדבר בכל תוקף.

אם  טראמפ היה תוקף את פוטין, עמו נפגש לצורך פיוס וצעידה קדימה ולא כדי לדוש בהיסטוריה, מה היו אומרים? הנשיא נכנע לתקשורת ותקף את פוטין, הנשיא שבר מוסכמות דיפלומטיות ולאחר שהתהלך לפני מלכת אנגליה שוב רמס את כבודו של מנהיג מדינה זרה... ולא חסרות דוגמאות.

ההיסטוריה תשפוט

לאור הדברים ומאחר ולא כאן המקום לשפוט אם כל מה שאמר טראמפ היה נכון לומר או שהיה חייב להיאמר אחרת, דבר אחד ברור, כפי שכתוב בתהילים: " אהבי ורעי, מנגד נגעי יעמדו; וקרובי, מרחוק עמדו." הנשיא טראמפ יודע כל אחד ואחד מה חושב עליו בדיוק, במיוחד בקרב הקונסרבטיבים.

כידוע הנשיא פגש והתפייס עם כמה מגדולי יריביו מבית ומבחוץ, ומקיים לעתים גם את המשך הפסוק: "ואהי, כאיש אשר לא-שמע; ואין בפיו, תוכחות." כך לפחות לגבי כמה גורמים במפלגתו.

בטווח הארוך רבים מהם ישלמו את המחיר הפוליטי על התפרצותם לשידור כדי להתפרסם במסגרת הכר הפורה שהעניקה התקשורת להשמעת דברי בלע כנגד הנשיא ביממה האחרונה.

כאשר ישקע העשן על לא מאומה ואם יצליח טראמפ כפי שעשה תחומים אחרים, להביא לשגשוג מסחרי עם רוסיה, כל שיישאר בתודעה אלו אותם דברים מרחיקי לכת ומוגזמים של כל מחפשי הכותרות לשעה בשעות שלאחר מסיבת העיתונאים בהלסינקי.

מי יודע, אלו מבין הרפובליקנים כבר היו על הכוונת של הנשיא טראמפ לקידום, עתה ייתכן וכל מה שיוותר בידם ואותו יוכלו למסגר, זה ציוץ בטוויטר או את הראיון הנמהר אותו מסרו לרשתות המדיה.

אודות ג'קי שטורם

ג'קי שטורם, כתב בצוות החדשות, מסקר בעיקר חדשות בארה"ב. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

רובי ריבלין - טוויטר

מה משותף לרובי ובוגי? נדמה כי המילים שלהם לא אומרות כלום

מי הם הצמד חמד שיגדירו ערכים מה הם? ומה הצורך בהוצאות אינסופיות בעבור ״נשיא החצר״?