בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום ראשון , אוגוסט 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6355.47 | €5570.11 | £4983.89 | ¥705940.52 | 18/08/2018 20:28
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / בכותרות ועוד / היום לפני 72 שנה נועדו ראשי ארה״ב רוסיה ובריטניה
יוסף סטאלין הארי טרומן וינסטון צ'רצ'יל מלחמת העולם השנייה

היום לפני 72 שנה נועדו ראשי ארה״ב רוסיה ובריטניה

בתמונה: יוסף סטאלין הארי טרומן וינסטון צ'רצ'יל בפוטסדאם לאחר מלחמת העולם השנייה 

הפגישה ההיסטורית התקיימה בפוטסדאם שבגרמניה הכבושה ב-17 ביולי 1945 ונועדה בעיקר בכדי לכונן הסדרים אזוריים אך גם בינלאומיים פוסט מלחמת העולם השנייה. הסדרים אלו עיצבו את אירופה וגבולותיה הראשונים שרק לאחר קריסת ברית המועצות ״ששכחה את סטאלין״ השתנו שוב, אך הרבה ממה שמתנהל עד עצם היום הזה נסגר ונחתם אז בוועידה זו.

לוועידה הגיע מוושינגטון נשיא ארצות הברית הארי טרומן וממולו העריץ, יוסף סטאלין מברית המועצות, וכן וינסטון צ'רצ'יל האגדי ראש ממשלת בריטניה. הוועידה התאפיינה כלפי חוץ בחיוכים רבים אולם למעשה צ'רצ'יל היה במהלכה של מערכת בחירות לוהטת אותה הפסיד כשבוע לאחר שנפתחה הוועידה, סטלין שכבר הרגיש כי הוא מולך על חצי עולם הבין כי ארצות הברית לא מתכוונת לתת למלחמה כזו לשוב, ולכן לא תנתק את אחיזתה מאירופה והולכת להיות תקועה לו כמו קוץ בגרון באמצע אחיזתו בעיר ברלין. ולטרומן היו בעיות אחרות כאשר ארצו עוד היתה במלחמה עם יפן, כאשר כמה ימים לאחר נעילת הוועידה התרחשה ההפצצה האטומית ביפן.

היסטוריונים מעריכים כי סטלין נבהל מאד מההפצצה האטומית האמריקנית, ולפיכך שחרר את הלחץ לרבות מברלין, אולם בזאת נכנסה גם ברית המועצות לתמונה הגרעינית והחל מחול החימוש עד עצם היום הזה. טרומן חזר לארצות הברית שחזרה יחסית לשגרה.

בריטניה שקעה למצב כלכלי קשה מאד עקב המלחמה, מה שהיה אחד הגורמים ששנתיים לאחר מכן פנתה לאו״ם שהוקם גם הוא ב-1945 והחליף את ״חבר העמים״ תוך שהיא מקפלת את כוחותיה מכל העולם לרבות ארץ ישראל עקב מצבה הכלכלי, והחזירה את המנדט על ארץ ישראל אותו קיבלה מ״חבר העמים״.

בדיעבד לימד הדבר כי כל פעולות המחתרות למעט הברחת העולים לארץ ישראל, כלומר אלו כנגד הבריטים רק גרמו לאבדות במקביל ליהודים ורדיפות של הבריטים את התושבים היהודים בארץ ישראל ולפעולות המחתרות לא היתה כל השפעה על הסתלקותם של הבריטים, כיוון שממילא לאחר המלחמה שאפה בריטניה שלא להיות בארץ ישראל מטעמים כלכליים והרצון להתרכז בבניית ארצה מחדש.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

נחש בואה כרוך על תיבת דואר בקנזס - Overland Park Police

לא קיבל מכתבים לאחר שנחש ענק נכרך סביב תיבת הדואר שלו

הקצינים ניסו לשכנע את הרשות לבעלי החיים, ״להניח את הנחש מתחת לשולחנו של מפקד התחנה אבל הם לא הסכימו״