בס"ד י״א בתשרי תשע״ט , יום רביעי , ספטמבר 19 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6459.03 | €5531.27 | £4914.49 | ¥723769.75 | 19/09/2018 15:29
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / הפיכה? F-16 וחיילי קומנדו, את כולם צלח ארדואן
סיפור הצלתו של ארדואן מההפיכה הצבאית (Helen Farrer, Minister-president Rutte)

הפיכה? F-16 וחיילי קומנדו, את כולם צלח ארדואן

בתמונה אילוסטרציה: סיפור הצלתו של ארדואן מההפיכה הצבאית (קרדיט: Helen Farrer,  Minister-president Rutte)

רב הנסתר על הגלוי בכל פרשת ניסיון ההפיכה הכושל הזה. ככל שמתרבים הפרטים, כך גוברים עוד יותר סימני השאלה. מעבר לשאלה הבסיסית שאינה נתפסת בעליל, הכיצד בימינו, בעידן כה מפותח של תקשורת, שאינה תמיד מאובטחת, ש'אזנים לכותל' הפך למושג של מה בכך, אלפים של חיילים וקצינים, הצליחו (לכאורה) לשמור בסוד כמוס לחלוטין את כל פרטי תכנית ההפיכה.

והנה עכשיו נודע, כי בעיתוי יותר ממדהים, הצליח ארדואן לחמוק מדירת הנופש בה שהה, תוך זמן קצר בלבד לפני פשיטת הקומנדו. בהמשך, בעיתוי מדהים לא פחות, מצליח מטוסו העסקי, לנווט לאיסטנבול למרות ששני מטוסי F-16 של המורדים כבר נעלו עליו את מכ"ם הירי, במהלך טיסתו לשדה התעופה.

על פי הדיווחים, בעיצומו של ניסיון ההפיכה בטורקיה, שמטרתו העיקרית הייתה להפיל את הנשיא הטורקי המכהן, רג'פ טאיפ ארדואן, הרימו המורדים לאוויר לפחות שני מטוסי קרב F-16, אשר איתרו ויירטו את מטוסו של ארדואן כאשר זה שב מן החופשה אליה נסע.

אותם מטוסי קרב איתרו, כך נמסר, די בקלות את מטוסו של ארדואן שהיה באוויר ובדרך לאיסטנבול. כשזיהו את המטוס, נעלו את המכ"מים שלהם על מטוסו ועל שני מטוסי הקרב שליוו אותו, אולם לא ירו.

"למה הם לא הופעלו? הדבר בגדר תעלומה", אמר קצין בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

פקיד טורקי בכיר אישר גם הוא לרויטרס, כי מטוס הסילון העסקי של ארדואן יורט תוך כדי טיסה משדה התעופה במרמריס על ידי שני מטוסי F-16, אולם כידוע הוא הצליח לנחות באיסטנבול בבטחה. גורם בכיר נוסף אמר כי המטוס דווקא נקלע למצוקה באוויר, אך לא מסר פרטים נוספים.

בנוסף לסיפור היירוט, דווח כי מספר מסוקים וחיילי קומנדו של המורדים, שעטו לעבר מקום חופשתו, ירדו עם חבלים ופשטו על דירתו של ארדואן. מטרתם של המורדים הייתה כאמור לעצור את הנשיא הטורקי, אך גם במקרה זה שיחק מזלו, ובעיתוי כה מדהים בדיוק עזב את המקום.

מכאן מתחיל הקושי האמתי של כל הסיפור הזה, כאשר ארדואן טוען כי פנסיונר בערוב ימיו, מביתו הצנוע בפנסילבניה, הגה ממוחו הקודח את תכנית ההפיכה. ארדואן, תוך שעות ספורות מניסיון הפיכה זה, מכשיר את השטח ומבקש להוציא להורג, באופן חפוז ומידי עשרות ואולי מאות ממתנגדיו. מדובר בפאזל שרק ארדואן מסוגל להרכיב לתמונה שקשה לפענחה כמרד צבאי שנכשל, דא ותו לא.

אולם, יכול ויתברר כי בטורקיה אכן ניתן לשמור בסוד דבר הידוע לכ- 6,000 איש בלבד, ולפנסיונר גולה, המושך בחוטים ממקום מושבו מעבר לים, מבלי שה- CIA, NSA, רוסיה, המוסד, MI5, ושרותי הביטחון הטורקיים, יעלו על כך. אם כן הדבר, ארדואן הוא אכן גיבור האומה, אשר באומץ ובנחישות הזדרז לשוב לביתו, וכך ניצל מחיילי הקומנדו כדי שבריר שניה. אולי גם מטוסו של ארדואן אף עשה כמה סלטות באוויר, כדי להתחמק ממטוסי הקרב, אזי זכה ארדואן להיכנס אחר כבוד לראש הרשימה בספר ההיסטוריה של האומה הטורקית בצדק. ואם לא, ימים יגידו.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ג'רמי קורבין (קרדיט תמונה: צילום מסך)

צפו: מיי משתלחת בקורבין- מה שעשה למפלגתו יעולל גם לבריטניה

קורבין ישב במושבו בפרלמנט ונראה די משועמם מההצגה של מיי וצעקות חבריה כלפיו