בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום שבת , אוגוסט 18 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6349.67 | €5558.26 | £4979.35 | ¥704729.86 | 18/08/2018 09:54
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / יהדות / דסק יהודי / ישראל חוגגת 70? מהרחוב מסתמן כי החגיגות הן נחלת הנואמים בעיקר
דגלים בבלונים

ישראל חוגגת 70? מהרחוב מסתמן כי החגיגות הן נחלת הנואמים בעיקר

מה זה? גרזן? פטיש? מעניין לחשוב איך הכל היה נראה אלמלא הייבוא מסין…

קשה שלא להבחין יומיים לפני פתיחת חגיגות ה-70 של מדינת ישראל, כי רובם של הרכבים בכבישים לא ממש מעוטרים בדגלים, שלא לומר מרפסותיהם של תושבי המדינה.

רק עתה כמה שנראה כאקט של הרגע האחרון, פורסם כי עיריית ירושלים הזרימה לא פחות מאשר 4,000 דגלים לאזורים רבים בעיר כדי לחפות על היעדר הדגלים בקרב הציבור לכאורה. למרות המאמץ של עיריית ירושלים, במספר רשויות נראה כי הן מתייחסות לדרישה 'מלמעלה' בזלזול.

במקום כחול-לבן, אף עטרו חלקן של הרשויות מספר צמתים בשרשראות פרנזים צבעוניות מתוצרת זולה, כך לפחות זה נראה מהתוצאות.

דגלים ושרשרות ברשויות

רישול מעורר תמיהות, כך גם לגבי הצבעים הלא ברורים של הקישוטים

מספר חלקי הפלסטיק של הקישוטים כבר החלו לנשור, וחלקן של השרשראות נקרע והשתרך על העמודים. חדי עין גם העירו את תשומת לב כתב "טודיי" כי הצבעים מזכירים להם אירועים בעלי אופי אחר, מה עוד שכאמור גם תלויים ברישול.

הצד החיובי מתוך הדרישה שירדה לרשויות מטעם המדינה, ואולי הרצון של אותן רשויות על חשבון קופת הציבור לקשט ולייצר אווירה בכל מחיר, הוא כי לפחות סיפק הדבר הכנסה ליבואני הדגלים מהמזרח הרחוק, ולאלו הבודדים המייצרים את דגלי הרשויות לכל הפחות בייצור מקומי, כפי שטרחו מספר "יצרנים" לציין אמש (שני) לתקשורת כחלק ממאמץ שקוף ונלאה של יחסי ציבור.

דגלים מרופטים

אדישות מופגנת בקרב חלקו של הציבור, כך יומיים לפני תחילת האירועים

דגלים רבים שנתלו לפני שנים נותרו תלויים מרופטים באין מתייחס, על בתים ומשרדים. מתמונות המדפים המלאים מסתמן כי אין ממש דרישה בחנויות למתנות וציוד משרדי אשר הצטיידו בכל המיטב שיש לסין להציע עם דגל כחול-לבן, מלבנים ועד נעלי בית, מנייר צביעה ועד למחזיק מפתחות או קשת לשיער שמזכירה את "מיקי מאוס."

"פיצוציות" וחנויות שונות אף הוציאו את מרכולתם בצבעי כחול-לבן לרחוב, כך שהדגלים ושאר המוצרים מונחים בזלזול על המדרכה בין רגלי הקונים שמא ברגע האחרון ישימו אליהם לב ויואילו לרוכשם.

דגלים בחנויות

המדפים מלאים באין דורש, דגלים מונחים בזלזול בין רגלי הקונים על המדרכה

אז מה קרה כאן, הרי מזה יותר משנה מדברים על כך?

שרת ההפקות של מדינת ישראל, מירי רגב, הבטיחה הרים וגבעות, כאשר פרסומות בעלויות גבוהות מטעם או בשליחות משרדה של רגב מתנוססות בימים אלו בכל עבר ואף באתרי האינטרנט.

למי שזוכר, לפני יותר משנה הבטיחה השרה גם מסע למבורגיני נוצץ בכבישי המדינה המזרח תיכונית בה משתכרים כשליש מכוח העבודה משכורת מינימאלית מבישה, זאת כשבאמתחתה של רגב תקציב כולל (עם צה"ל והרשויות) של מאות מילוני שקלים "לבזבוזים."

אך הנה אף יומיים לפני.. מודיע גם חיל האוויר כי המטס המרהיב שתוכנן בוטל, ויחליף אותו אם מזג האוויר יאפשר זאת, מטס רגוע יותר, אולי עקב הטראומה של התחככות שני מטוסים במהלך המטס בשנה שעברה.

מסתמן כי כל מה שנותר משלל התוכניות שנועדו לכאורה עבור הציבור, הינם טקסים מפרכים ואירועים בהם משובץ לפחות נואם אחד (פוליטי כמובן) מטעם מוסדות המדינה, עבורם ודאי כי מדובר בחגיגות ה-70. וכדרך אגב, גם בניו יורק מתוכנן אירוע נוצץ בכיכובה של רגב ופמלייתה שתגיע לעיר הגדולה ובעלות גבוהה מאד. הציבור הרחב ככל הידוע לעת עתה, אינו מוזמן.

מטוסי תובלה שימשון הרקולס וסופר הרקולס (צילום מסך)

כמעט אסון במטס שעבר, עקב התקרבות יתר וחיכוך כנפי המטוסים זה בזה (קרדיט תמונה: צילום מסך)

בג"ץ אשר בימים אלו חרד לעתידו תוך צמצום כוחו במסגרת תכנית פוליטית שנועדה להצר את צעדיו במסדרונות הכנסת, נאלץ לשמש כקיר בכיות למגוון מתוסכלים המנסים דרך כל מיני עתירות שונות ומשונות, לשבש את הטקסים עליהם עמלה רגב בכל מרצה תוך שימוש בהון עתק מכספי הציבור, גם תופעה זו גורמת לזילות המעמד.

האזרחים ברחוב מעלים כמה סיבות לחוסר ההתרגשות. הנפוצה בהן, כי אין לאנשים כל רצון להוציא ולו שקל על הדגל, אך אם יקבלו כזה בחינם אין להם התנגדות להניחו על חלון רכבם או מרפסת ביתם. דעות מגוונות אחרות יועלו אולי בכתבה שונה ובמועד אחר.

מכונית יוקרה למבורגיני (CC-Flickr-Reuben Yau)

הבטיחה "למבורגיני," הרים וגבעות, ובמקום זה קיבלו תושבי ישראל ויכוחים ילדותיים ובג"ץ על מי ינאם ומי יהיה האורח היכן וכמה (קרדיט תמונה: CC-Flickr-Reuben Yau)

תושבים אחרים אומרים כי דווקא "הוויכוחים הילדותיים" בעניין טקס המשואות ופרס ישראל "הגעילו" אותם.

בקרב מרבית הנשאלים עמם שוחח כתב "טודיי" המבקר בארץ, רווחת הטרוניה כי הוצאה של מאות מיליוני שקלים בעת הזו על חגיגות המספקות אך ורק במות לפוליטיקאים לנאום עליהם, וגם זאת תוך כאמור לאחר ויכוחים מתישים כשל ילדים קטנים, לדבריהם, אף תניא אותם מלצפות בכך בטלוויזיה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן בישיבה באלעד - יעקב גרודקא

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "מכבד את בג"ץ אבל לא מוכן לתת יד לחילול יום הזיכרון" (קרדיט תמונה: יעקב גרודקא)

הקונצנזוס העממי לא נפגע מדעות פוליטיות ואחרות

עם זאת ולמרות הכול, על דבר אחד קיים קונצנזוס עממי. כשנשאלו עוברי הדרכים האם כל זה יפריע להם לערוך את הברביקיו המסורתי, אפשר לסכם כי התשובה היתה, 'עד כאן', את התענוג הזה גם רגב לא תהרוס…

לציין עוד, כי מספר מגיבים טענו כי מדובר בימי ספירת העומר, וציון מותם של תלמידי רבי עקיבא ואשר על כך גזרו מנהיגי ישראל שלא לערוך חגיגות או לשמוע מוזיקה, ולכן מסיבה זו אינם רואים לנכון להשתתף באירועים ההמוניים.

מנגל בפארק - דוד שי- CC BY-SA 3

                הקונצנזוס העממי- בטקסים אולי לא יצפו, אך על המנגל בפארקים לא יוותרו (קרדיט תמונה: דוד שי CC BY-SA 3.0)

כתב "טודיי" דיווח שהופתע כי בבני ברק שם סיקר את מגוון הדעות כגון זו לגבי הנהגות בתקופת ספירת העומר, לא הרגיש בעוינות בולטת שלעתים מוצגת תוך כדי התרסה במדיה המקומית, אלא הגדיר זאת יותר כחוסר התעניינות משווע.

ביום הזה אף על פי שרוב יהודי העולם אינם למעשה תושבי מדינת ישראל, ובהם כמיליון ישראלים לשעבר וצאצאיהם שבחרו במדינה אחרת להתגורר בה מאז שהוקמה, דבר שאולי מנוגד לכמה מן ההצהרות המתלהמות של גורמים שונים בימים אלו, והאחוז המדאיג של עולים ששב לארץ מולדתו בחו"ל, ואף כי במדינה עצמה קרוב לרבע מהאוכלוסייה אינו יהודי כמהותה לכאורה, לא נותר אלא לאחל לכל תושבי המדינה בעקבות הקונצנזוס העממי הבלתי מעורער, החוצה מחנות פוליטיים והזוכה להסכמה רחבה מימין ומשמאל, דבר שאף ערביי מדינת ישראל משתתפים בו למרות השקפת חלקו של ציבור זה – הלא הוא המנגל.. בתיאבון!

אודות מורן בן

מורן כתבת בצוות מגזין טודיי ארה"ב, ולוקחת חלק פעיל בעוסקים בכיסוי יומי של החדשות מישראל. בצוות העורכים עוזרת מורן כתחקירנית בתחומי אקטאוליה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 02-374-1100 (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

אלסקה איירלינס: ״הריח המסריח במטוס נבע ממישהו או משהו״

בתחילת השבוע נחת מטוס אלסקה איירלינס נחיתת חירום בלוס אנג'לס - עתה משנה החברה גירסה אשר למקור הסיבה