בס"ד י״ח באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 25 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / סעודיה מתמודדת עם רצח חשוגי כפי שהתמודדה עם פיגוע התאומים
מנהטן ואנשים לאחר אסון התאומים (Don Halasy)

סעודיה מתמודדת עם רצח חשוגי כפי שהתמודדה עם פיגוע התאומים

לאחר אסון התאומים במנהטן (קרדיט תמונה: Don Halasy)

כעת, כשכבר די ברור שפרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי, ג'מאל חשוגי, לא עומדת להסתיים עם סוף טוב, בסעודיה כבר מתכוננים היטב לגל הביקורת הבא ולהתמודדות עם המציאות הבלתי נתפסת של חיסול העיתונאי.

לאחר פיגוע התאומים שגבה את חייהם של אלפי בני אדם, באירוע טרור יוצא דופן, הופנתה האצבע המאשימה כלפי ערב הסעודית, לאחר שנודע כי בקרב המחבלים המרצחים היו אזרחים נתיני ערב הסעודית.

באופן מהיר מאוד נשלח לארה"ב גורם מטעמה של סעודיה, ועמו תקציב בלתי מוגבל לצורך יחסי ציבור. כך לקח הבכיר הסעודי את הטובה בחברות יחסי הציבור האמריקניות, וכשהוא מככב בכל ראיון בתקשורת, על אף שהוטחה בו ביקורת קשה ולעתים זועמת, ידע הבכיר לבחור במילים הנכונות שידברו על לב המאזין האמריקני בשפתו.

כך קרה אף כאשר במהלך השנים יצאו עוד ועוד דו"חות, המצביעים על מעורבותה של סעודיה באירוע הטרור.

תקציב של 10 מיליון לשדולה בארה"ב

במשמרתו של אובמה, בשנתו האחרונה בתפקיד, בשנת 2015, דווח כי סעודיה הוציאה קרוב ל-10 מיליון דולר על מאמצי שדולה נרחבים, כדי לסכל חוק שככתבו ולשונו עלול היה להוביל לאקדח המעשן עם עובדות על השתתפותה בפיגוע התאומים.

עתה בפרשת הרצח לכאורה של העיתונאי הסעודי, בתוך קונסוליית ארצו באיסטנבול, מסתמן כי לטורקיה מידע אשר חשיפתו יכולה לעורר שאלות נוקבות שמא טורקיה מרגלת אחר נציגויות זרות בארצה.

לפיכך, מדובר בנושא רגיש, כאשר כל ההוכחות עד כה לגבי שאירע באותו יום בו צעד חשוגי אל מבנה הקונסוליה ממנה ככל הנראה לא יצא בחיים, הן נסיבתיות.

אובמה משתחווה אל מול פניו המשפאות של מלך סעודיה - צילום מסך

נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה משתחווה אל מול פניו המשתאות של מלך סעודיה (קרדיט תמונה: צילום מסך)

כצעד יחצ"ני למדי, יצאה קבוצת חוקרים מסעודיה כדי לסייע בחקירת היעלמותו של חשוגי. אך שוב, בהיעדר ראיות חפציות ובהיעדר גופה, כל הפרשה נותרה ואולי תיוותר כתעלומה, כאשר כל ראיה שהוצגה עד כאן ניתנת להפרכה.

את מלאכת הפרכת הטענות סעודיה מכירה כבר היטב. הרי היא צלחה את הביקורת לאחר פיגוע התאומים, ויישרה את ההדורים באופן שיחסיה עם ארצות הברית לא היו טובים יותר מאשר בשנים האחרונות.

סביר להניח כי טורקיה תתרצה מעצם ההשפלה של יריבתה סעודיה עמה נקלעה למחלוקת בזמן משבר המפרץ, ולא תמשיך מעבר לקו האל-חזור כדי לסמן אותה כקשורה באופן ישיר למרחץ הדמים, שאירע לכאורה בקונסוליה שלה באיסטנבול.

סעודיה מצדה, "תשקיע" סכום נכבד ביחסי ציבור הן בטורקיה והן בעולם, כדי לצאת מהתסבוכת בדרכים מקצועיות של אשפי יחסי הציבור הטובים בעולם. חלק מזה היה משלוח צוות חוקרים שנחתו באיסטנבול במטרה לחקור את הרצח, שהממשל הסעודי לא היה מודע לו לכאורה.

ומדוע שטורקיה תשתף פעולה? התשובה לכך, לכאורה אמנם, כי ממשל ארדואן נראה כמי שמתחיל להבין כי בבית של זכוכית מוטב שלא להשליך אבנים. כלומר, ישנם די והותר סיפורי זוועה שהתחוללו בהזמנת הממשל הטורקי, כדי להאפיל על מה שקרה בקונסוליה הסעודית.

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

מטוס בריטיש אירווייס - British Airways

מסממני הפורים? בריטיש איירווייס צבעה באדום את אפו של המטוס

המטוס המיוחד בעל האף האדום יטוס ליעדים שונים ברחבי בריטניה ואירופה.