בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6698.76 | €5691.68 | £5122.55 | ¥750738.88 | 22/09/2018 04:14
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / טכנולוגיה ומדע / חדשות טכנולוגיה ומדע / אתם במאגר הביומטרי? תחייכו מצלמות ורחפנים יגלו עליכם הכל מכל פינה
שומר בבניין מצלמות אבטחה בקרה מצלמה (Andrey Popov\123RF)

אתם במאגר הביומטרי? תחייכו מצלמות ורחפנים יגלו עליכם הכל מכל פינה

פקידי מדינה יוכלו בעתיד הלא רחוק לשבת מול מסכים ולעקוב אחר כל אזרח כמעט (קרדיט תמונת אילוסטרציה: Andrey Popov123RF)

טכנולוגיה חדישה ומהירה תאפשר למצלמות המותקנות על גבי רחפנים ואף לכאורה למצלמות המשטרה החדשות המכוונות היישר אל תוך רכבי הנוסעים ברכב, לחשוף את זהות המצולמים.

גם בריכוזי אוכלוסייה צפופים, הצצה קלה של המצלמה אף ממרחק רב יחסית באמצעות רחפן תספק את המידע לרשויות אם זה דרך חלון ביתכם, בים, כאשר אתם במגרשי הכדורגל, בבתי קפה, במכונית או על האופנוע כשאתם נוסעים בדרכים. למעשה בכל מקום שאינו סגור למצלמה, הפרטיות שלכם מוטלת בספק.

מתנגדי המאגר הביומטרי הזהירו מפני הסכנות הכרוכות בכך

למתנגדי המאגר הביומטרי והסיכון הכרוך בו, היה זה נהיר כבר לכתחילה וכשמש בצהרי היום, כי במדינה כמדינת ישראל בה הרשויות סיגלו להן תאווה בלתי נשלטת לאיסוף מידע על אזרחיהן, יזדרזו אותם גורמים לסגל לעצמם את הטכנולוגיה שלמעשה יכולה לעדכן את הרשויות "ומקורבים" בעלי גישה חוקית או אחרת למידע, לרזולוציות כאלו אשר ישמרו "במערכת" גם עם מי נסעתם ברכב, מתי ולאן..

איסוף מידע על אדם במדינת ישראל לא נמצא תחת פיקוח ואכיפה פעיל, משום שהדבר משרת את הרשויות השונות, אשר מחד כופות על חברות שברשותן טלמרקטינג לנהל ואף לשלם בעבור רישום של כל מאגרי המידע בהם הם משתמשים אשר עותק ממנו שומרת המדינה לעצמה, אך כשזה נוגע לרשויות המדינה עצמן, הסיפור שונה לחלוטין.

שרלטנים רבים משיגים במרמה מידע אישי עבור עורכי דין

די למדינה בתירוץ טריוויאלי בכדי להעלים עין ולאפשר מזה עשורים לשרלטנים לספק שרותי חפירת מידע עבור משרדי עורכי הדין שאינם מתעניינים בדרך בה הושגו החומרים על האדם אותו הם מחפשים, תוך שהמטרה מקדשת את האמצעים.

גם אם תקום וועדה מיוחדת לצורך שמירת הפרטיות, זכות זו של האזרח ממילא נשמטת בשורשה בחסות המדינה אשר כוונת החוק לא תמיד מובנת בקרב חלק מהרשמים והשופטים, התומכים ברדיפה רבת אמצעים וזרועות, אחר חייבים לדוגמא, כאילו מדובר בנושא החשוב ביותר במדינת ישראל, אך לא רק החייבים המסכנים נמצאים על הכוונת.

לפני כשנה עורר ניצב המשטרה בדימוס, יצחקי, מהומה רבתי כשפורסם כי לכאורה אגר תיקים עם חומרים מפלילים על כל חברי הכנסת ואחרים. כזכור, הבוס של יצחקי, מפכ"ל המשטרה רנ"צ אלשיך, סירב להזמנה הראשונה להגיע לוועדת הפנים של הכנסת כדי לתת לכך הסבר המניח את הדעת. וכי ישנו כזה?

חושבים לגרד את חוטמכם תוך כדי נסיעה ברכב? תחשבו שוב

לא מן הנמנע כי מידע שייאסף ממצלמות המשטרה ומצלמות הרחפנים, יוצלב למעשה עם המאגר הביומטרי, מה שיאפשר לזהות את המצולמים שנקלטו בעדשה בשמם המלא, ואת מספר ת.ז. הגיל, מקום המגורים, רשימת חבריהם בפייסבוק, מידע מרשויות המס ומידע עשיר נוסף אשר ישורשר בדאטה רחבה מאד, עד לתיק האישי של המצולם בצבא ובבית הספר.

במדינה בה לא קיימת השאלה שמא ישנם מושחתים במסגרת השירות הציבורי, אלא רק לגבי היקפה של התופעה, אזי מה קצרה היא הדרך למכירת המידע האישי של אזרחי ישראל לכל משחד טיפוסי לצורך עניין זה או אחר? רבות הן הדוגמאות, אך לא כאן המקום לתת לאותם מושחתים בנפש אשר כבוד האדם זר להם, רעיונות נוספים.

גם סרטון וידאו יכול לשמש לחשיפת זהותם של המצולמים

אחד הפיתוחים האחרונים בתחום הוא של חברת קורטיקה הישראלית. החברה פיתחה בינה מלאכותית המפענחת תוכן אף מתוך סרטי וידאו.

המערכת המסוגלת לזהות תווי פנים, סורקת במקביל את מאגרי המידע ציבוריים כדי להצליב מידע על המצולם שפניו זוהו.

רשויות המדינה אשר להן גישה גם לבסיסי נתונים רגישים ואחרים, יכולות בקלות רבה לדלות מכל סרטון וידאו מידע רב מאד על המצולמים, ולחבר כמשחק פאזל, חיים שלמים ותיקים עבי כרס על אזרחי המדינה גם אם רוב המידע הוא אישי ושאינו לצורך. ומי יגן על המידע מפני מכירתו על ידי מושחתים במערכת כפי שכבר קרה יותר מדי פעמים?

"פריצה למוח"

הטכנולוגיה של קורטיקה המעניקה יכולות מתקדמות לרחפנים, מבוססת על ניסוי של "פריצה למוח חי" שערכו מייסדי קורטיקה בשיתוף עם הטכניון, כדי לנסות ולהבין במתי מעט כיצד אחד מנפלאות הבריאה, מוח האדם, פועל כשהוא מעבד מידע חזותי.

את תוצאות המחקר העתיקו המדענים כאלגוריתם המסוגל לאפשר לטכנולוגיה וויזואלית לפענח מידע חזותי.

במילים פשוטות, גם אם אינכם נמצאים במאגר הביומטרי אך אם תוייגתם בפייסבוק וכדומה, עבור בעלי הטכנולוגיה הזו לרבות המשטרה, והיה ויתעדו אתכם ברכב או בכל מקום אחר בתמונה או בווידיאו, הדרך קצרה מאד לשרשר משם את כל המידע האישי הצבור עליכם בתוספת מידע על אורח החיים שלכם, היכן אתם מבלים ועם מי, ואין לדבר סוף.

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט

2 תגובות

  1. הכתבה הזאת זה ממש פייק ניוז. אין שום קשר למציאות. אני מכירה היטב את הפרויקט. לשום גורם אין זכות ואין יכולת להשתמש במאגר.

    כדאי שתבדקו את התכנים שאתם מעלים..