בס"ד י״ג בתשרי תשע״ט , יום שבת , ספטמבר 22 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6706.53 | €5699.59 | £5128.49 | ¥751459.2 | 22/09/2018 04:13
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / משפחה / אוכל / ענקית המשקאות נסטלה נלחמת בעיירה קטנה לשם שאיבת מימיה- הדיון היום
אגם יבש במישיגן לאחר שאיבת המים של יצרנית בקבוקי מים מינרלים- צילום מסך YouTube

ענקית המשקאות נסטלה נלחמת בעיירה קטנה לשם שאיבת מימיה- הדיון היום

תושבת אוורט מציגה אגם מקומי בימיו היפים, וכיום (קרדיט תמונה: צילום מסך YouTube)

נסטלה תובעת את עיריית אוסאולה, מחוז קטן במרכז מדינת מישיגן, על הרחבת השליטה של העיר במי המעיין שלה. לפי עורכי הדין של ענקית המשקאות, לעיריית המחוז לא הייתה רשות לדחות את בקשת התאגיד לבנות תחנת שאיבה נוספת שתגדיל את כמות המים הנשאבים ממנה כבר ממילא, על-ידי נסטלה. היום, שופטת בית המשפט המקומי בעיר ריד סיטי, הגברת סוזן סנייגובסקי, תשמע את הטיעונים בתביעה נגד העיירה.

במהלך הקיץ, ארבעה שופטים הסירו את מועמדותם מלשפוט בתיק זה. טענותיהם להימנעותם ממעורבות בתיק נבעו לפי חלקם כי הינם בעלי קשר כלשהו עם החברה התובעת, ולפי חלק נוסף, על כי היו מעורבים בתביעה שהוגשה כנגד נסטלה בשנת 2000, כאשר רק בשנת 2009 הושגה פשרה בעניין.

אין זה מפליא כי השופטים חוששים לקחת את האחריות על התיק, ובפרט מסיבות שעלולות להטות אותם לכאן או לכאן. ייתכן כי מהדהדת במוחם פרישתו של דניס מאצ'מור לפני כשנה. מי שכיהן כמנהל לשכתו של מושל מישיגן, ריק סיינדר, החליט לפרוש כנראה נוכח משבר המים בפלינט, זאת בפרט לאור העובדה כי אשתו, דבורה מאצ'מור, משמשת כדוברת חברת נסטלה במישיגן.

סערה בכוס מים – האמנם?

במאי 2002, סניף נסטלה שמוקם בעיירה קטנה בשם סטנווד, במחוז מקוסטה, במדינת מישיגן, התחיל בשאיבת מי תהום ממאגר מוסקגון שנחשב כמי מעיין לפי החוק הפדראלי. השאיבה החלה רק לאחר שהשלימה נסטלה את רכישת חברת "מי הר קרח" בשנת 2000 מחברת מפפסי. בשנתיים שלאחר מכן, המחלקה לאיכות הסביבה במישיגן, אישרה לחברת המשקאות הגדולה בעולם, לשאוב עד כ- 1500 ליטרים לדקה במקוסטה.

התרחיש הביא למאבק משפטי מתמשך בין נסטלה לבין תושבי מקוסטה. בעיתון בלומברג מתואר כיצד 2,000 חברי עיירה, ובהם ספרנים ומורים הקימו את האופוזיציה הזו, בתמיכה של ארגונים למען איכות הסביבה, ובמשך שמונה שנים שלאורכן נמשך המקרה, עד שהושגה הפשרה, הוציאה הקבוצה יותר ממיליון דולר. בשנת 2003 הוצאה פסיקה כנגד נסטלה שהפסיקה לשאוב, נוכח העובדה כי מסמכים הראו התדלדלות משמעותית באזורים בהם היה זרם מים חזק וקרקע לחה.

מה שהפתיע עוד יותר והביא לתרעומת חמורה, היא העובדה כי נסטלה אינה נדרשה לשלם דבר עבור שאיבת המים, מלבד תשלום פעוט לבעל האדמה ותעריף אישור למדינת מישיגן. למעשה, החברה קיבלה 13 מיליון דולר כהטבת מס ממישיגן, על כך שמיקמה את המפעל במקוסטה.

הפשרה הושגה בשנת 2009 עם התחייבותה של ענקית המשקאות להפחית את כמות המים שהיא שואבת לדקה, לכ- 900 ליטרים, וכן קיבלה על עצמה החברה הגבלות בנושא השאיבה, לתקופות הקיץ והאביב.

המים של השכן מתוקים יותר- נסטלה שואבת מים ממחוז אוסאולה

לפי הפרסום בבלומברג, נסטלה לא המתינה להשגת הפשרה בתיק מול מקוסטה, וכבר המשיכה ליעד הבא, העיר אוורט, שם גישה למקורות מים עירוניים. העיר נמצאת במחוז אוסאולה הסמוך למקוסטה במישיגן. לעומת מקוסטה, באוסאולה נטסלה משלמת לעיירה אוורט עבור נגישות למקור המים, כ- 250 אלף דולר בשנה. מעבר לכך, צוין בכתבה כי נסטלה מסייעת במימון פארקים ומרכז ירידים, לאוכלוסייה המונה בערך אלפיים תושבים.

לפני כשנתיים, נסטלה מגלה זיהום במאגר מים באוורט, בדמות קרציגונן, חומר מסרטן הנמצא במים. החומר אסור ברמות מסוימות רק במסצ'וסטס ובקליפורניה, ולכן באוורט לא בחנו האם קיים ובאיזו רמה. מכאן נסטלה הפסיקה את השאיבה ומוציאה מאות אלפי דולרים מאז בכדי לנקות את המים באוורט, כך על-פי הדיווח בבלומברג.

יחד עם זאת, נסטלה השקיעה 36 מיליון דולר כדי לבנות מפעל נוסף, וביקשה מהעירייה לאשר תחנת שאיבה, שתסייע לשאוב זרם נוסף של מים. וועדת התכנון של אוסאולה דחתה את בקשתה של נסטלה לבניית המשאבה, מכיוון שאינה הולמת את דרישות הסדר האזורי, ועל כך תובעת נסטלה את העיירה.

נוסף על כך, לפי כשנה התגלה כי ענקית המשקאות הגישה בקשה חשאית להגדיל מחדש את כמות הליטרים שהיא שואבת לדקה, באוסאולה, לכ- 1500 ליטרים, אותה כמות שנשאבה בתחילה במקוסטה, ושהביאה לתביעה מצד מקוסטה, שנמשכה כאמור לכמעט עשור.

סופרמרקט מים מינרלים-Flicker

נסטלה שואבת מיליארדי ליטרים של מים ומוכרת אותם חזרה לתושבים (קרדיט תמונת אילוסטרציה: Flicker)

באתר "נסטלה מים- צפון אמריקה" מכחישה החברה כי הבקשה לאישור הייתה מוסווית מעין הציבור. לגבי כך, נכתב באתר מטעם החברה כי "הבקשה הייתה זמינה באתר לתגובות הציבור במשך 42 ימים לפני שהועלו התנגדויות."

באפריל 2017 הגיעו כ-500 איש לאוניברסיטת פריס במטרה להשתתף בשימוע הציבורי של המחלקה לאיכות הסביבה של מישיגן, לגבי תשובתה של המחלקה לבקשתה של נסטלה להגדיל את כמות המים הנשאבים באוסאולה.

פגי קייס, נשיאת קבוצת המתנגדים לפעולות נסטלה במישיגן, הצביעה על כך שבתוך 11 שנים, נסטלה שאבה 15 מיליארד ליטרים של מים (4 מיליארד גלונים) בעלות כמעט אפסית, ואז מכרה אותם חזרה לאוכלוסיית המדינה כמי מעיינות מהרי קרח. "בינתיים, תושבי העיר פלינט נדרשו לשלם את תשלומי המים הגבוהים ביותר במדינה, ולהשתמש במים מינראליים בלבד, בעקבות המשבר." כמו כן, ציינה קייס, "תושבי דטרויט סובלים מהפסקות מים מאסיביות, החל משנת 2014, כאשר 90,000 אנשים מוגבלים בגישה למים בכל פעם."

מצד המצדדים של נסטלה, נטען כי בידה לספק מקומות תעסוקה עבור תושבים ולשפר את איכות חייהם עקב כך. כמו כן, מדגישה נסטלה, למרות טענתה הנחרצת כי חסרת כל קשר למשבר המים בפלינט, התאגדה החברה יחד עם תאגידי הענק וול-מארט, קוקה קולה ופפסי, שתורמים כ- 35 אלף בקבוקים בכל חודש, לילדי בית ספר של תושבי פלינט, כך לפי אחד מאתרי האינטרנט של מותגי החברה.

טודיי מדיה
לצפייה באגם הפסטורלי שהיה פינת חן טבעית ומלא דגים, וכיום לאחר שנשאב לצורך תעשיית בקבוקי המים, כך לטענת התושבים

מישיגן על המפה – משבר המים בפלינט

העובדה כי מישיגן מבורכת במשאב הנחוץ בעולם, הופכת אותה למקום מועדף לשאיבת מים, אך מאידך, מביאה לתסיסה ציבורית בנושא. שעתיים נסיעה ממקוסטה, בעיר פלינט, השכונת צפונית- מערבית לדטרויט, הוכרז לפני כשלוש שנים משבר מים, בעקבות זיהום בנהר פלינט, הנמצא סמוך לעיר.

משבר המים בפלינט נגרם עקב החלטה מנהלית לחסוך במשאבים ולהשתמש בנהר פלינט כמקור המים של העיר. הבעיה הייתה כי לא ננקטו האמצעים שנדרשו על מנת למנוע חלודה, ומכאן המים זוהמו והביאו למותם של לפחות 12 תושבים. מחקר של המרכז הרפואי הארלי הצביע על כך כי ילדי הקהילה הורעלו על ידי הובלת המים המזוהמים הללו. בעוד בפלינט חזרו למקור הקודם ממנו סיפקו מים לשתייה, חלק מתשתיות ההובלה במים לחלקים נוספים במדינה, נותרו עם רמת עופרת מעל הרמה הפדראלית המותרת.

בשנת 2015 הגישו ארבע משפחות תביעה ייצוגית בבית המשפט המחוזי בדרויט, מישיגן, כנגד המושל סניידר ופקידים נוספים. בתלונה נטען בין היתר כי מקבלי ההחלטות בעניין פעלו ברשלנות, והם האחראיים לפציעות חמורות שנגרמו כתוצאה מהרעלת עופרת, כולל הפרעות אוטואימוניות, נגעים בעור ו"ערפול מוחי".

במחצית שנת 2016 יזם מושל מישיגן, סניידר, "אתגר פלינט" בן 30 ימים. התכנית הייתה כי ישתה ממי הברז של פלינט ומהם בלבד, למשך כחודש שלם, על מנת להראות לתושבים כי המים בטוחים ולאות הזדהות עם האוכלוסייה שנפגעה מהמשבר. עם זאת, עיתון מקומי של הבירה דיווח כי המושל עזב את העיר לאירופה, למשך שבוע, וכך הפר את הבטחתו. באוגוסט נמדדה הפופולאריות שלו ונמצא כי הייתה בשפל של כל הזמנים, וניכר כי משבר המים בפלינט הוא שהשפיע על הדרדרות התמיכה שהייתה נלהבת כלפיו בעבר, עם היבחרו בשנת 2010, וכן בשנת 2014, לתפקיד.

מאז המשבר, תושבי פלינט התחילו לרכוש בקבוקי מים באלפי דולרים, בשביל לאכול, לבשל ואפילו למרחץ. על כך, בין היתר, טוענים התושבים נגד נסטלה, משום שלפיהם כבר מעל לעשור, חברת נסטלה שואבת את המים של מדינת מישיגן ומוכרת אותם לתושביה, כשהיא המרוויחה הגדולה מכך. האבסורד הוא שתושבי פלינט מחויבים מאז המשבר ועד כה, להשתמש במים מינראליים, וכן לשלם יותר עבור חשבונות המים שלהם, אף על פי שאינם ראויים לשתייה.

ובא השלישי והכריע ביניהם

במהלך התקופה בה נדרשו הצדדים להגיב לתביעת נסטלה את העיירה אוסאולה, צצים גורמים נוספים – מתיישבים מקומיים אשר להם זכויות מסוימות לפי החוק הפדראלי, בדבר ההחלטה כיצד להשתמש במים. על-פי אמנה משנת 1836 שנחתמה בוושינגטון, לשבטים אמריקניים מקומיים ישנן זכויות על המים, ובתיאום עם גורמים רשמיים בממשל מישיגן, הם עשויים להחליט האם לאפשר לחברת נסטלה לשאוב מי מעיינות, ממאגרי מים להם קיימות זכויות דיג בהם, וזכויות נוספות.

מדובר במתיישבים מקומיים שעם קום האומה האמריקנית נלחמו בבריטים, ולמעשה הורישו לצאצאיהם את זכות ההתיישבות שם בהסכמה עם הממשל הפדראלי. למרבה הפלא, ייתכן כי אמנה בת 181 שנים, תגן על זכויות המתיישבים, על-ידי ממשל מישיגן, המחויב לפיה לעשות כן.

האמנה מוסיפה נדבך חוקי נוסף לבקשה השנויה במחלוקת של נסטלה, שעוררה התנגדות רצינית בציבור, מה שאף השפיע על המחלקה לאיכות הסביבה בממשל מישיגן, והוביל אותה לתת מענה שלילי לבקשתה של נסטלה להגדיל את כמות מי השאיבה מהמעיינות באוורט, תחת המותג "מי הר הקרח." נסטלה לא לקחה בחשבון את חמשת השבטים האמורים, בבקשתה להגדיל את כמות המים הנשאבים וכן בבקשה להתקין מערכת שאיבה נוספת באוורט. אולם כעת אינה עומדת רק מול אזרחי מישיגן המתקוממים, בין אם נוכח משבר פלינט ובין אם כממשיכי תיק מקוסטה, אלא אף מול קהילות אינדיאניות בהן צ'יפאה ואוטווה, ואם כן ייתכן כי החלטתה של השופטת סנייגובסקי לא בהכרח תהיה המילה האחרונה בפרשה.

אודות דנה ג'ייקובסון

דנה, רכזת חדשות וראש צוות תחקירנים בארה"ב, עובדת מול נציגי חברות לקבלת הודעות לתקשורת, סיקור בינלאומי וישראל. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית). ניתן גם ליצור קשר עם המערכת והכתבים באמצעות הטופס בדף צור קשר.

כדאי גם לבדוק

ועדת הסנאט למינוי ברט קוואנו לשופט בית המשפט העליון - צילום מסך

עשרות ליברלים נעצרו כשפלשו במחאה למשרדי מחוקקים רפובליקנים

קוואנו הכחיש בכל תוקף את הטענה שעלולה לאלץ את המתלוננת נגדו לעבור חקירה צולבת בוועדת הסנאט