בס"ד י״א באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 18 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / חדשות / חדשות כללי / סירס הגישה בקשה לפשיטת רגל: סוף עצוב לחברה שנפתחה ב-1886
חנות רשת סירס (SEARS) במרכז קניות (קרדיט תמונה: Mike Kalasnik)

סירס הגישה בקשה לפשיטת רגל: סוף עצוב לחברה שנפתחה ב-1886

חנות רשת סירס (SEARS) במרכז קניות (קרדיט תמונה: Mike Kalasnik)

סירס הולדינגס קורפוריישן, הרשת הקמעונית שהוקמה לפני כ-125 שנים והצליחה למתג מספר ממוצרי הבית שלה לקו מכירות מוביל, החלה לאבד בשנים האחרונות באופן הדרגתי את לקוחותיה שמסיבות מגוונות הדירו את רגליהם מעשרות סניפיה ברחבי ארה"ב.

החברה הגישה בקשה להגנה מפני נושים בבית במשפט לפשיטות רגל בניו יורק. לאחר שניסיונות מרובים לשמור על נזילות הרשת במקביל לירידה במכירות נכשלה והותירה את החברה עם חובות כבדים.

רשת החנויות שדורגה בעבר כרשת הקמעונאית הגדולה ביותר בארה"ב, התפרסמה בזמנו והתרחבה במהירות לאחר שיצאה עם הבטחתה לשביעות רצון מוחלט של לקוחותיה או שכספם יוחזר להם במלואו.

החברה שהוקמה עוד לפני הרשת עצמה, החלה את פעילותה לפני 132 שנים בשנת 1886, כאשר ריצ'רד סירס, שעבד בתחנת הרכבת במינסוטה, החל למכור שעונים ואליו הצטרף השען, אלוואן רובק.

בהמשך גדל קטלוג המוצרים של סירס באופן משמעותי עם מוצרי בניין, רכב ועוד. החנות הראשונה של הרשת נפתחה בשיקגו בשנת 1925 ובעיר הוקם ב-1973 גורד השחקים הגבוה בעולם שנקרא בזמנו מגדל סירס שם שכן במשך זמן רב מטה החברה.

מגדל סירס (SEARS) בשיקגו. מאז החליף באופן רשמי את שמו, אך מכונה כך עד היום (קרדיט תמונה: Jeramey Jannene)

המשבר של סירס החל כאשר הלקוחות נטשו אותה בפרט בעשור האחרון לטובת רכישות מקוונות באמצעות האינטרנט, דבר שהרשת נכשלה להתחרות בו בהיקף גדול מספיק ובעיתוי מוקדם מספיק.

משנת 2012 החלה החברה שהמותג שלה מוכר כ- Sears, Roebuck & Co לצבור חובות אדירים, אולם הנגיסה בנתח רווחיה החלה כבר לפני עשורים לאחר שמתחריה החלו להציע מוצרים ושירותים שייחדו אותה, ובעיקר כאשר רשת וולמארט גדלה בשנות ה-90 למימדים שהותירו את סירס מאחור.

מנכ"ל הרשת אדי למפרט, בעל המניות הגדול ביותר, ניסה בכל כוחו ואף באמצעות כספו האישי להציל את סירס, באמצעות ייעול, סגירת חנויות מפסידות ועוד, אך ללא הצלחה, כאשר רשת חנויות סירס אותן החזיקה החברה במדינה השכנה קנדה, התמוטטה לפני כשנה ומעל ל-11 אלף בני אדם איבדו את מקום עבודתם עקב כך.

ג'ים עובד החברה לשעבר שעבד בחנות הרשת בחוף המזרחי בסוף שנות ה-90 המתגורר כיום בקולורדו לאחר שפתח עסק עצמאי, סיפר לכתבנו כי הבין כבר אז שלמען עתיד משפחתו הגיע הזמן לעזוב.

כאנקדוטה הזכיר לנו ג'ים את הסלוגן המפורסם של סירס, There's more for your life at SEARS ואמר כי הוא וחבריו היו מנגנים זאת בשינוי, There's more for your life than SEARS, כלומר יש לך הרבה מה לשאוף אליו מאשר סירס.

טודיי מדיה

אודות מאירה פלורין

מאירה, כתבת כלכלית המסקרת חדשות כלכלה וטכנולוגיה בעיקר, מהעולם וגם מהארץ. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

ארנק עוני מצב כלכלי כלכלה - CC0

מגיפת העוני בישראל עקב יוקר המחיה על סף התפרצות

מצב העוני קטסטרופלי כשההטבות לח״כים לחודש שווה לסכום שהרוב מרוויחים בשנה - הפער הזה מחליא את הנפש!