בס"ד י״ט באדר ב׳ תשע״ט , יום שני , מרץ 25 2019זמן האתר- עירה"ק ירושלים
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / צורך פופוליסטי של ראש ממשלת בריטניה מעכב את הסכם הברקזיט
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיגים נוספים בפסגת נאט"ו האחרונה (קרדיט תמונה: Dan Scavino)

צורך פופוליסטי של ראש ממשלת בריטניה מעכב את הסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיגים נוספים בפסגת נאט"ו האחרונה (קרדיט תמונה: Dan Scavino)

התעקשותה ברגע האחרון של בריטניה בסוגיית הגבול עם אירלנד לאחר התנתקותה מהאיחוד האירופי, סיכלה רק שעות ספורות לפני שאמורה היתה להיות מוצגת, את העסקה על-תנאי בנושא הברקזיט.

אמש דווח כי הושגה הסכמה עקרונית על עסקת הברקזיט בין בריטניה לאיחוד. אולם בעוד שהתקשורת ממתינה להודעה המשמחת, נעמדה בריטניה על רגליה האחוריות, ולנציגי האיחוד האירופי לא נותר אלא למשוך את ידם מההסכם המתגבש.

מנהיגות קשוחה, אך היכן הגבול

בלונדון נמצאת ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, בין הפטיש לסדן במספר מובנים, בעיקר בהמשך לרצונה להפגין קשיחות ויכולת ניהול משא ומתן כך שבריטניה היא המנווטת. מאידך, הליכה לברקזיט ללא עסקה, למרות כי הדבר יעניק למיי הילה של מנהיגה חזקה, הממלכה תיאלץ להתמודד עם הסיכונים וההשלכות הכרוכים בכך.

על עוד מדובר במשחקי כוח, כל שעל בריטניה לעשות זה לרכך במעט את עמדתה בעניין הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד בה היא מחזיקה, כדי לאפשר לאיחוד להתפשר על נושאים רבים אחרים וכך להגיע להסכם משותף.

פרשנים מעריכים, כי מיי תביא בפני הקבינט שלה עוד היום (שני) יומיים לפני פסגת מדינות הגוש בבריסל ביום רביעי, מספר דרכים לפתרון סוגיית צפון אירלנד, וכביכול "תקבל" את דעת שריה כך שהדבר ייחשב כהתגמשות ולא ככניעה בפני נציבות האיחוד. כל תרחיש של הסכמה, כניעה או התגמשות על פי המתבונן, יביא להסדר ביניים בין הצדדים אולי אף לפני פתיחת הפסגה.

להתנתקות ללא הסכם יש מחיר כבד

נושא הליכתה של בריטניה לברקזיט ללא הסכם עם אירופה, אינו דבר שיש להתייחס אליו בקלות ראש, בריטניה שותפה עם האיחוד במגוון מיזמים, לרבות מערכות לווייני הניווט גלילאו, נושאי ביטחון מורכבים, הסכמי סחר, דייג, הגירה, ורבים אחרים.

במידה וההתנתקות תתבצע באופן חד-צדדי, על בריטניה שכבר מחפשת פתרונות חלופיים, למצוא כאלה במהירות. למיי תוך תרחיש האימים, כפי שרבים מכנים את ההתנתקות ללא הסכם, לא  תיוותר ברירה אלא לפנות לארה"ב לעזרה, ולהתרפס בפני מדינות אירופה לאחר ההתנתקות.

ראש ממשלת בריטניה מודעת לכך כי ללא הסדר עם הגוש, בריטניה תיאלץ לפנות להליך של משא ומתן על הסכמים בילטראליים ככל מדינה זרה. מציאות מעין זו, תעמיד את מיי כמי שמקבצת נדבות ובאור שלילי הרבה יותר מול העובדה שתוצג כפחות קשוחה במידה ותיכנע במעט לגוש כדי להגיע להסכם סביר מבעוד מועד.

 

אודות ג'ו רוסנקראנץ

ג'ו מסקר חדשות מהעולם ולעתים אייטמים הקשורים גם לישראל בהיבט הבינלאומי. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

תרגיל פיקוד העורף חומרים מסוכנים (דוברות המשטרה)

כמה זמן יש להיכנס למרחב מוגן? מפת אזורי התראה ארצית

בדיוק כמה זמן יש לכם כדי להיכנס למרחב מוגן (ממ״ד ממ״ק)