בס"ד ח׳ באלול תשע״ח , יום שבת , אוגוסט 18 2018זמן האתר- עירה"ק ירושלים

= $6349.6739355 | €5558.2595675 | £4979.3508034797 | ¥704729.8552272 | 18/08/2018 09:54
שער הביטקוין שעון ניו יורק ארה״ב
Home / הקשר האקטואלי / דעות ואקטואליה / מדינת ישראל נרדמה בשמירה: חכמי הבדיעבד, היכן הייתם בזמן אמת?
מליאת הכנסת (לע"מ)

מדינת ישראל נרדמה בשמירה: חכמי הבדיעבד, היכן הייתם בזמן אמת?

מליאת הכנסת- מכל ה-120 לא נמצאה קבוצה שתגן על ישראל בתקשורת בזמן אמת? (קרדיט תמונה: לע"מ)

מאמר דעה

ישנם אירועים המתהווים יש מאין ובהפתעה, אז נמדדת מדינה ביכולתה להתמודד עם מצבי לחץ, וישנם אירועים הבאים בהפתעה רק למי שטומן את ראשו בחול, כגון גולדה מאיר "והפתעת" מלחמת יום הכיפורים.

ככל שהשעות נוקפות מאז אירועי הגדר אמש, כך עולה במספר ובדרגה הקושי הדיפלומטי להתמודד עם תופעת עזיבתם של מספר שגרירים ממדינות זרות, לעקוב אחר מצעד שגרירי ישראל הנקראים לקבלת נזיפה, ועם הגינויים הממש לא הוגנים מצד ראשי מדינות הנחשבות כידידות.

שיטת גולדה ביום כיפור, פשוט חזרה על עצמה והביאה לכך שהבליץ הדיפלומטי, ומסע השיסוע בשילוב גורמים נאצים כנגד ישראל ברחבי בעולם בא כביכול בהפתעה. אך כדוגמת המחדל הטראגי של גולדה בזמנו, גם הפעם הכול היה גלוי, ידוע ומונח על השולחן.

משרד מבקר המדינה

"לא ידענו.." תספרו למבקר המדינה

רק לפני כשבוע, דווח בחדשות 2 מפי גורם בכיר כי ישנה הערכה ברורה לגבי המחיר שתשלם ישראל בעקבות פתיחת השגרירות. מגישת החדשות יונית לוי סיכמה את הידיעה באומרה כי רשמה לפניה את הצהרתו: "יש מקרים ששווים את המחיר."

לומר כי בישראל לא חזו את מה שזומם חמאס לעולל בגבול עזה ואת מסע הגידוף התקשורתי שיבוא בהמשך לכך, אף זו בדיחה לרש. די בפלייר שהטיל צה"ל על רצועת עזה כדי להבהיר, כי בישראל היו מודעים היטב ומוכנים למספר תרחישים רב.

בדיעבד אינה מילה נרדפת לאינטליגנציה

למרות כל המידע המוקדם, רק הבוקר למעשה החל פסטיבל התגובות. כרגיל עם שלל חרוזים השזורים ושלובים בתוך איומים, רמיזות והצהרות של מיטב נבחרי הציבור, כנגד כל העולם כמעט. אך על שאלה קטנה אחת, טרם קיבלו אזרחי ישראל תשובה- היכן הייתם בזמן אמת?

להדגיש, כי חבר ממשלה ואף מהאופוזיציה האומר לא ידעתי ולא חשבתי כי לכך נגיע אמש (שני), מה נשיב לו, "שקרן"? זו לא מילה יפה.

גולדה מאיר (פריץ כהן לע"מ)

גולדה מאיר. רוצים לחשוב כי משנת 1972 השתנה משהו בתפיסה (קרדיט תמונה: פריץ כהן לע"מ)

הלילה הזה כולנו גולדה

כשהמידע מול עיניהם, ובזמן שחיילי צה"ל מסכנים את נפשם מול המון הזועם של עשרות אלפי מחבלים, כל חכמי הבדיעבד מבלי יוצא מן הכלל, לא השכילו ולו אחד מהם לעמוד בפני הפרץ התקשורתי בעתו.

אם לא להפוך את הקערה על פיה, לפחות לצאת לחזית התקשורתית ולכבות שריפות בזמן שהמדיה העולמית כותשת את מדינת ישראל, והערבים מקבלים דוז פואה על כל דבר שקר וכזב היוצא מפיהם.

כל "הגולדות" מימין ומשמאל העדיפו במקום לעמוד מול CNN, אל ג'זירה וחבריהם, לסדר את השיער, אולי להספיק ולקנות חליפה חדשה, להתרענן, אולי כמה שפריצים של בושם ולהתערבב עם הבכירים האמריקאים בטקס פתיחת השגרירות.

העיקר להצטלם ביום ההיסטורי ולספק כותרות, ולחלום כי לכל אחד מהם חוץ מביבי, יש חלק במהלך הזה כיד הדמיון הטובה עליו.

ילד בלונים (123RF\Miramiska)

תמונה אחת שווה אלף מילים (קרדיט תמונה: י123RFMiramiska)

רק באגדות, היפיפייה הנרדמת מתעוררת למציאות ורודה

היום נבחרי הציבור מתעוררים מהחלום ונוחתים למציאות ולמלחמת כותרות מחכימות פתי, כגון מי נתן לארדואן "הטרוריסט" 21 מיליון דולר, לא לטוס לטורקיה, ומאיימים על זה ומגנים את ההוא.

הכל כמיטב מסורת הבדיעבד. הכישלון החוזר על עצמו בכל פעם מחדש, כאילו לא למדו דבר וחצי דבר מקודמו.

הוויכוחים עד כדי תת-רמה של נבחרי הציבור המדוברים סביב "טקס המשואות" כדבר מקודש, מביאים למסקנה כי עיקר הדרייב של מוסדות מדינת ישראל ונבחריה נמצא בטקסים רשמיים, גזירת סרטים וכדומה, לכן אין מה לצפות ליותר, וכל השאר זה אקסטרה.

אודות שלום בן

שלום בן, כתב טודיי. מעבר לכתבות אקטואליה כותב בן גם מאמרי דעה. ניתן לשלוח למערכת ולכתבים תגובות וידיעות במייל: contact@twoday.co.il. טלפון ראשי וה"קו החם" להודעות בזמן אמת ולכתבים: 1-800-796-6424+ (עברית ואנגלית).

כדאי גם לבדוק

אלסקה איירלינס: ״הריח המסריח במטוס נבע ממישהו או משהו״

בתחילת השבוע נחת מטוס אלסקה איירלינס נחיתת חירום בלוס אנג'לס - עתה משנה החברה גירסה אשר למקור הסיבה